آرمین: ریاست مجلس را پیشاپیش به قالیباف تبریک می گوییم ، تکلیف کرسی های مجلس آینده با ردصلاحیت ها معین شد

به گزارش آخرین خبر، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: آقای قالیباف می توانند خشنود باشند که به رغم ناکامی های مکرر در دوره های انتخاباتی گذشته بالاخره از این طریق و به نام انتخابات می توانند به پستی دست پیدا نمایند. پیشاپیش به ایشان ریاست مجلس را تبریک می گوییم.

آرمین: ریاست مجلس را پیشاپیش به قالیباف تبریک می گوییم ، تکلیف کرسی های مجلس آینده با ردصلاحیت ها معین شد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش آخرین خبر انلاین به نقل از ایلنا، محسن آرمین، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اعلام کرد: کشور در شرایطی به سر می برد که احتیاج مبرم به وحدت و تقویت اعتماد و سرمایه اجتماعی به وضوح احساس می گردد اما درچنین شرایطی شاهد ردصلاحیت های گسترده هستیم

او همچنین معتقد است، مذاکره با شورای نگهبان بی ثمر خواهد بود چرا که برای دستیابی به نتیجه در چنین مذاکره ای به درکی مشترک از منافع ملی احتیاج است و این مساله در شرایط کنونی قابل دستیابی نیست.

این فعال سیاسی اصلاح طلب، عدم شرکت فعال اصلاح طلبان در انتخابات را یکی از گزینه های روی میز برای این جریان سیاسی برشمرد و گفت: عدم شرکت فعال نیز قطعاً هزینه های سنگینی را بر اصلاح طلبان تحمیل می نماید که بعید می دانم بسیاری از آن ها حاضر به پرداخت چنین هزینه ای باشند.

او در واکنش به مطرح شدن احتمال ریاست قالیباف در مجلس آینده، ردصلاحیت گسترده اصلاح طلبان را زمینه ساز تضمین بیش از 240 کرسی برای جریان رقیب دانست و گفت: آقای قالیباف می توانند راضی باشند که به رغم ناکامی های مکرر در دوره های انتخاباتی گذشته بالاخره از این طریق و به نام انتخابات می توانند به پستی دست پیدا نمایند.

در ادامه گفت وگو با محسن آرمین را می خوانید:

  • درخصوص ردصلاحیت اصلاح طلبان توسط شورای نگهبان و اینکه بعضی اصلاح طلبان از مذاکره با شورای نگهبان صحبت نموده اند، مدتی قبل هم آقای جهانگیری به کاندیداها توصیه کردند که با شورای نگهبان وارد گفت وگو شوند به نظر شما این رایزنی ها در چه سطحی درحال انجام است؟ و آیا می تواند ثمربخش باشد؟

رایزنی های پشت پرده به منظور رسیدن به توافقی که مصالح کشور و حداقلی از حقوق جامعه تضمین گردد مشروط به وجود درکی مشترک ولو حداقلی نسبت به مصالح و به رسمیت شناختن حقوق افراد جامعه و نیز اصل انتخابات است. با توجه به مواضع و عملکرد شورای نگهبان تصور می کنم این باور و درک مشترک حداقلی منتفی است. وگرنه در شرایط بحرانی کنونی که از منجنیق فلک بر سر کشور سنگ فتنه می بارد و هر صاحب نظری احتیاج مبرم به وحدت و انسجام و تقویت اعتماد و سرمایه اجتماعی و هم افزایی ظرفیت های جامعه را با تمام وجود احساس می نماید، شاهد این رد صلاحیت گسترده کاندیداهای رقیب نبودیم.

نحوه عملکرد شورای نگهبان و هیئت های اجرایی مورد تأیید این شورا از ساماندهی دقیق عرصه رقابت به سود یک گروه خاص حکایت دارد.

براساس گزارش های رسمی، نتیجه آنالیز صلاحیت ها تا کنون به گونه ای است که تکلیف 158 کرسی از هم اکنون معلوم است و در حدود 80 کرسی به جامانده رقابت تنها میان کاندیداهای اصول گراست و در معدود کرسی های به جامانده البته اصلاح طلبانی که عمدتاً ناشناس هستند و شانس کمی برای پیروزی دارند، صلاحیتشان تأیید شده است.

بنابراین ساده لوحانه خواهد بود اگر تصور کنیم رایزنی های پشت پرده می تواند این شرایط را به کلی تغییر دهد. نتیجه رایزنی های پشت پرده حداکثر این خواهد بود چند کاندیدای اصلاح طلب که شانسی برای پیروزی ندارند اضافه شوند.

از سوی دیگر به نظر می رسد شرایط کشور به گونه ای است که این گونه اقدامات نمی تواند شوق و رغبتی در جامعه برای شرکت در انتخابات برانگیزد. سیستم عصبی جامعه چنان کرخت شده که به تحریکات تکراری و کم اثر واکنش مثبت نشان نمی دهد. از اقدامات آقای جهانگیری بی خبرم. هر چه هست ابتکار شخصی و از سر خیرخواهی است اما چنان که گفتیم تأثیر چندانی بر شرایط موجود نخواهد داشت.

  • تصمیم و برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات پیش رو با توجه به این تعداد ردصلاحیت اجرا شده، چه خواهد بود؟ آیا لیست منتشر خواهد شد یا به جمع بندی درباره لیست نخواهند رسید؟

این که اصلاح طلبان چه باید بنمایند یک چیز است این که چه می نمایند امری دیگر. به طور کلی سه گزینه فراروی اصلاح طلبان است. شرکت فعال، عدم شرکت فعال و عدم شرکت غیر فعال. به نظرم شرکت فعال اصلاح طلبان در شرایط فعلی منتفی است یعنی آن ها در بسیاری از استان ها و شهرهای کشور اساساً کاندیدایی ندارند که به مردم معرفی نمایند.

عدم شرکت فعال نیز قطعاً هزینه های سنگینی را بر اصلاح طلبان تحمیل می نماید که بعید می دانم بسیاری از آن ها حاضر به پرداخت چنین هزینه ای باشند. بنابراین به گمانم آنان راه سوم را برخواهند گزید. به احتمال قوی آن چه اتفاق خواهد افتاد این است که اصلاح طلبان برخلاف دوره های انتخاباتی گذشته با برند و تابلوی اصلاحات به میدان نخواهند آمد و فهرست انتخاباتی مشترک نخواهند داشت.

احزاب اصلاح طلب هریک مستقلاً و براساس تحلیلی که از شرایط دارند درباره ورود یا عدم ورود به انتخابات تصمیم می گیرند. در چنین شرایطی طبیعی است بعضی از این احزاب در بعضی حوزه های انتخابیه در انتخابات شرکت می نمایند و ممکن هم هست چند حزب اصلاح طلب در معدودی از حوزه های انتخابیه لیست انتخاباتی مشترک و عمدتاً ناقصی بدهند و بعضی نیز به سبب فقدان حداقل شرایط رقابت از ارائه فهرست انتخاباتی خودداری می نمایند.

  • جریان مقابل اصرار و تاکید زیادی برحضور و مشارکت اصلاح طلبان در انتخابات دارد، از طرفی هم عدم انتشار لیست را به نوعی تحریم خاموش لقب دادند، واکنش اصلاح طلبان درخصوص این مساله چه خواهد بود؟

این هم از طنزهای عرصه سیاست ماست که کسانی که افکارشان نسبتی با مردمسالاری ندارد و به رأی مردم اعتقاد چندانی ندارند، آن چنان شیفته و هوادار انتخابات شده اند که برای جلب مشارکت رقیبان در انتخابات به تهدید متوسل می شونداین هم از طنزهای عرصه سیاست ماست که کسانی که افکارشان نسبتی با مردمسالاری ندارد و به رأی مردم اعتقاد چندانی ندارند، آن چنان شیفته و هوادار انتخابات شده اند که برای جلب مشارکت رقیبان در انتخابات به تهدید متوسل می شوند. در واقع آنان خواستار وجود حریفی دست بسته هستند و نه برگزاری انتخاباتی رقابتی. گردانندگان انتخابات نیز برای اعتبار بخشی به تصمیمات و صحنه گردانی خود در انتخابات به این حضور احتیاجمندند. در عین حال به باور من مسئله فراتر از این است. اصولاً در کشور ما تعریف مشترکی از انتخابات وجود ندارد.

از نظر جریانی که عمدتاً بخش غیر انتخابی حاکمیت را در دست دارد انتخابات فرصتی برای نمایش تأیید و حمایت مردم از نظام و به رخ کشیدن پشتوانه مردمی برای حل موقت مسائل و بحران های داخلی و خارجی است. در حالی که جناحی دیگر انتخابات را سازو کاری دموکراتیک برای ارزیابی خواست جامعه و احتمالاً بازنگری در خط مشی ها و برنامه ها بر اساس اراده جامعه می داند.

  • این اختلاف نظر به ویژه در شرایط امروز جامعه به نحو آشکارتری خود را نشان می دهد. توسل به زبان تهدید نتیجه چنین شرایطی است. اگر چنین نبود و نسبت به حضور پرشور جامعه در پای صندوق های رأی اطمینان وجود داشت، عدم شرکت این یا آن حزب چه نگرانی می توانست ایجاد کند؟

در هر حال فکر می کنم اصلاح طلبان باید با توجه به همه محدودیت ها درباره انتخابات پیش رو با واقع بینی تصمیم بگیرند. چنان که گفتم عدم شرکت فعال واکنش های تند و هزینه های سنگینی در پی خواهد داشت. به نظر من اصلاح طلبان آمادگی پرداخت چنین هزینه ای را ندارند حدس می زنم بعضی احزاب اصلاح طلب با فهرست های ناقص مشارکت نیم بندی در انتخابات داشته باشند و مهم ترین احزاب اصلاح طلب گزینه عدم شرکت غیر فعال را انتخاب نمایند. یعنی به سبب فقدان کاندیدای اختصاصی خود را از ارائه لیست انتخابات معذور بدانند.

به نظرم انتخابات پیش رو مسئله اصلی این گروه از احزاب اصلاح نباشد. آنان خواهند کوشید به عنوان یک نیروی ملی و دارای وجاهت مردمی در عرصه سیاسی کشور باقی بمانند و ظرفیت اجتماعی و سیاسی خود را برای ایفای نقشی ملی در آینده حفظ نمایند.

  • بعضی ادعا می نمایند فضای مجلس آینده برای ریاست قالیباف آماده شده است، برداشت و تحلیل شما چیست؟

رد صلاحیت حدود دو سوم داوطلبان از جمله تقریباً همه کاندیداهای منتقد و اصلاح طلب و تضمین بیش از 240 کرسی مجلس برای اصول گرایان به اندازه کافی گویای واقعیات انتخابات پیش رو هسترد صلاحیت حدود دو سوم داوطلبان از جمله تقریباً همه کاندیداهای منتقد و اصلاح طلب و تضمین بیش از 240 کرسی مجلس برای اصول گرایان به اندازه کافی گویای واقعیات انتخابات پیش رو هست. آقای قالیباف می توانند راضی باشند که به رغم ناکامی های مکرر در دوره های انتخاباتی گذشته بالاخره از این طریق و به نام انتخابات می توانند به پستی دست پیدا نمایند. پیشاپیش به ایشان تبریک می گوییم.

  • به نظر شما رفتار مردم در انتخابات اسفندماه چگونه خواهد بود و انتظار چه میزان مشارکت از سوی مردم را شاهد خواهیم بود؟

به رغم این که تنها یک ماه به برگزاری انتخابات باقی است و نتیجه آنالیز صلاحیت ها اعلام شده، تحرک و شور و شوق چندانی در جامعه مشاهده نمی گردد. هیچ دوره ای به اندازه این دوره جامعه در آستانه انتخابات این گونه بی تفاوت نبوده است. نظر سنجی های اجرا شده و یافته های شهودی نیز نشان می دهد در شهرهای بزرگ میزان مشارکت چندان بالا نباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 744

به "آرمین: ریاست مجلس را پیشاپیش به قالیباف تبریک می گوییم ، تکلیف کرسی های مجلس آینده با ردصلاحیت ها معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرمین: ریاست مجلس را پیشاپیش به قالیباف تبریک می گوییم ، تکلیف کرسی های مجلس آینده با ردصلاحیت ها معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید