احتمال احیای روابط عربستان و سوریه

به گزارش آخرین خبر، خبرنگاران آنلاین:احیای روابط نظام سوریه و چند کشور عربی در سرانجام 2018، سبب شده اخباری مبنی بر نزدیک شدن ریاض و دمشق به عاد سازی روابط منتشر گردد.

احتمال احیای روابط عربستان و سوریه

در چارچوب احیای روابط چند کشور عربی با نظام بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در سرانجام 2018، درحال حاضر اخباری از نزدیک شدن ریاض و دمشق به عادی سازی روابط شان منتشر شده است تا نظام سوریه بار دیگر صلاحیت منطقه ای و بین المللی خود را باز یابد اما این مسأله تا بدین لحظه عملی نشده است.

به گزارش ایسنا، پایگاه الخلیج اونلاین آورده است: اما شاید اکنون زمان آن فرا رسیده باشد، چراکه کاربر توییتری معروف عربستان به نام مجتهد 31 اوت گذشته با انتشار توییتی از تحولات شگفت انگیز در روابط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با نظام بشار اسد پرده برداشت.

مجتهد که به انتشار اسرار خاندان سلطنتی عربستان معروف است، در این توییت نوشت: محمد بن سلمان به وزارت امور خارجه این کشور درباره فراهم نمودن زمینه های لازم برای بازگشت سفیر سعودی به دمشق در مدت چند هفته آینده دستور داده است.

همچنین او به دیگر وزارتخانه های ذی ربط در زمینه ایجاد طرحی برای بازگرداندن روابط تجاری و مالی با سوریه دستور داده است.

محمد بن سلمان پیشتر نیز در گفت وگو با مجله تایمز آمریکا درباره سرنوشت بشار اسد تأکید نموده بود که بعید است وی قدرت را ترک کند. بنابراین برای او بهتر است که یک نظام قوی در سوریه باشد و این مسأله برای روسیه نیز مثبت خواهد بود.

ولیعهد عربستان گفت: بشار می ماند اما من معتقدم اینکه ایرانیان هرکاری که بخواهند انجام دهند به نفع بشار نیست.

روزنامه رأی الیوم نیز در ماه ژانویه با انتشار خبری در این باره نوشت که عربستان سعودی به مخالفان سوری اعلام نموده که پرچم های خود را از تمامی مناطق عربستان بردارند و پرچم های نظام سوریه را در محل این پرچم ها قرار دهند.

در این راستا دوره اخیر شاهد متوقف شدن نقدها دائمی عربستان از نظام سوریه، ممانعت از جمع آوری یاری ها برای گروه های مخالف سوری و بلوکه حساب های بانکی چهره های مخالفان سوریه در عربستان بوده ایم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 359

به "احتمال احیای روابط عربستان و سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال احیای روابط عربستان و سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید