اردوغان: دو نیروگاه هسته ای دیگر می سازیم

به گزارش آخرین خبر، رئیس جمهور ترکیه وعده ساخت دو نیروگاه هسته ای دیگر را در این کشور داد.

اردوغان: دو نیروگاه هسته ای دیگر می سازیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه گفت که ترکیه به سرعت آماده ساخت دو نیروگاه هسته ای دیگر خواهد شد.

به نوشته روزنامه دیلی صباح این دو نیروگاه هسته ای پس از آکویو اولین نیروگاه هسته ای ترکیه در استان مرسین ساخته می شوند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت، ما در حال انجام مطالعات خود با توجه به نیازهای رو به رشد انرژی هستیم. وی گفت: ما قصد داریم اولین واحد نیروگاه هسته ای آکویو (NPP) را در سال 2023 راه اندازی کنیم.پس از نیروگاه هسته ای آکویو، ما به سرعت آماده ساخت نیروگاه های دوم و سوم خواهیم شد.

آکویو از طریق شرکت دولتی روس اتم روسیه ساخته می شود. دو کشور در سال 2010 قرارداد همکاری امضا کردند و ساخت آن در سال 2018 آغاز شد. اردوغان پس از دیدار اخیر با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ماه سپتامبر، گفت که روسیه نیز می تواند در ساخت دومین و سومین نیروگاه هسته ای ترکیه مشارکت داشته باشد.

اردوغان روز سه شنبه گفت: ممکن است کسانی که کوچک ترین حساسیتی در مورد استقلال اقتصادی ترکیه و رفاه ملت ترکیه دارند، با انرژی هسته ای مخالفت کنند. ما در پی راه هایی برای استفاده بیشتر از منابع انرژی تجدید پذیر خود خواهیم بود.

به نوشته این روزنامه، مجموع سرمایه گذاری در این کارخانه حدود 20 میلیارد دلار برآورد شده است.

یک نشریه یونانی اخیرا در تحلیلی مدعی شد که ترکیه در حال مبدل شدن به یک قدرت اتمی است. روزنامه گریک سیتی تایمز در بخشی از این تحلیل نوشت، اهمیتی که آنکارا برای تسلیحات اتمی قائل است از بیانیه رئیس جمهور ترکیه در سپتامبر 2019 در مجمع اقتصادی آناتولی مرکزی مشهود است. وی در آن مقطع گفت، برخی کشورها موشک هایی با کلاهک اتمی دارند، اما به ما می گویند شما نمی توانیم آنها را داشته باشید. این را من نمی توانم بپذیرم. آنها، سایر کشورها را با داشتن این سلاح ها می ترسانند.

رئیس جمهور ترکیه در خاتمه گفت، ما در این زمینه کار می کنیم . رئیس جمهور ترکیه همچنین در مورد انتقاد از معاهده عدم اشاعه سلاح های اتمی که ترکیه در سال 1980 امضا کرد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2019 توضیحاتی داد.

جاناتان اسپایر مدیر مرکز گزارش و تجزیه و تحلیل خاورمیانه معتقد است که ترکیه از اراده و مواد اولیه را در این راستا دارد، اما دانش عاملی است که در حال حاضر فاقد آن است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1955

به "اردوغان: دو نیروگاه هسته ای دیگر می سازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: دو نیروگاه هسته ای دیگر می سازیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید