اسد: اروپا مسبب اصلی هرج و مرج در سوریه بود

به گزارش آخرین خبر، رئیس جمهور سوریه ضمن تاکید اینکه کشورش از جنگ قوی تر خارج خواهد شد، گفت: آینده سوریه بشارت دهنده خواهد بود و اوضاع میدانی الان بهتر شده است. وی همچنین به موفقیت های ارتش سوریه و پیشروهای خود در جنگ علیه تروریسم اشاره نمود.

اسد: اروپا مسبب اصلی هرج و مرج در سوریه بود

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با شبکه ایتالیایی رای نیوز24 که روز 26 اکتبر گذشته صورت گرفته و قرار بود روز دوم دسامبر روی آنتن برود و این شبکه ایتالیایی از پخش آن بدون ارائه دلایل واضح امتناع کرد، توضیح داد: اگر بخواهیم در خصوص جامعه سوریه حرف بزنیم، الان اوضاع نسبت به قبل خیلی بهتر شده است و درس های بسیار از این جنگ آموخته ایم. من معتقدم که آینده سوریه نویدبخش است و ما از این جنگ نیرومندتر بیرون می آییم.

اسد همچنین در خصوص اوضاع میدانی تاکید نمود، ارتش سوریه در جریان سال های گذشته پیشروی قابل توجهی محقق ساخت و تعدادی از مناطق از لوث تروریست ها را پاکسازی کرد البته هنوز ادلب باقی مانده است. آنجا گروهگ تروریستی جبهه النصره مورد حمایت ترکیه حضور دارد. بخش شمالی سوریه نیز باقی مانده که ترکیه ماه گذشته میلادی دست به تهاجم به خاک سوریه زد.

رئیس جمهوری سوریه ادامه داد: در حقیقت رویکردی که ما اتخاذ کردیم ایجاد فضای مثبت برای تحقق آشتی بود هدف از آن این بود که مردم دوباره با هم زندگی نمایند و سوری های مقیم مناطقی که تحت کنترل دولت نبودند بتوانند دوباره به موسسات و حاکمیت قانون بازگردند. ما عفو عمومی صادر کردیم. آنان سلاح هایشان را تسلیم می نمایند و متعهد به اجرای قانون می شوند. اوضاع در خصوص این مساله پیچیده نیست. شاید فرصت بازدید این مناطق برای شما مهیا بگردد. خواهید دید که زندگی به روال طبیعی اش برگشته و اوضاع عادی است. مشکل مردمی که با هم می جنگیدند، نبود. اوضاع -آنچنان که رسانه های غربی به تصویر می کشیدند که جنگ داخلی در سوریه دایر است نبود- به این می گویند گمراهی افکار عمومی است. اما حقیقت اینست که تروریست ها کنترل آن مناطق را در دست داشتند و قوانین آنها را اجرا می کردند. زمانی که این تروریست ها نباشند به طور حتم مردم زندگی معمول خود از سر می گیرند و با هم زندگی می نمایند. در واقع در کشور ما نه جنگ فرقه ای نه جنگ قومی نه جنگ سیاسی بود بلکه تروریست های مورد حمایت قدرت های خارجی در این فرایند دست داشتند.

اسد درباره نقش روسیه و سازش هایش با ترکیه تاکید نمود: برای درک نقش روسیه باید اصول آن را درک کنیم. روس ها قانون بین الملل و نظام بین الملل که بر آن تکیه دارند به نفع روسیه و تمام دنیا می دانند لذا حمایت از سوریه برای آنان به مثابه حمایت از قانون بین الملل است. این یک نکته است، نکته دوم اینست که فعالیت آن ها علیه تروریست ها به نفع مردم روسیه و دنیا است لذا سازش آنها با ترکیه معنایش این نیست که آنها از تهاجم ترکیه حمایت می نمایند. آنها می خواستند ایفای نقش نموده و ترکیه را متقاعد نمایند تا خاک سوریه را ترک کند. از ترکیه حمایت نمی نمایند. آنها نمی گویند این اوضاع مساعد است و ما این شرایط را قبول می کنیم و باید سوریه هم آن را بپذیرد. حرف آنها این نیست.

اسد ادامه داد: اما به علت نقش منفی آمریکا و غرب در خصوص ترکیه و نمودها، روس ها به هدف ایجاد توازن با نقش آمریکا وارد صحنه شدند تا اینکه اوضاع را -من نمی گویم بهتر بگردد بلکه بدتر نگردد- بهبود بخشند. در حال حاضر نقش شان همین است اما در آینده موضع شان بسیار واضح است، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه با تهاجم آمریکا در تناقض اند و این امری بدیهی و روشن است.

رئیس جمهوری سوریه افزود: روس ها در خصوص حاکمیت سوریه سازش ننموده اند. آنها با واقعیت سروکار دارند. الان واقعیت بد است و مجبوری وارد آن بشوی. من نمی گویم سازش کنیم چون این راهکار نهایی نیست شاید سازش در خصوص مسائل کوتاه مدت ممکن باشد اما برای مسائل و شرایط طولانی مدت یا میان مدت نه لذا ترکیه باید از خاک سوریه خارج گردد. هیچ شک وتردید در خصوص این مساله وجود ندارد.

وی گفت، اروپا علاوه بر آمریکا، ترکیه و برخی کشورهای دیگر به علت حمایت مستقیم خود از تروریسم مسبب اصلی ایجاد هرج و مرج در سوریه و مشکل آوارگان بود.

رئیس جمهوری سوریه اظهار کرد: از بدو حرف و حدیث ها درباره تسلیحات شیمیایی، سوریه تاکید نموده بود که اصلا آن تسلیحات را بکار نگرفته است و تمام افشاهای اخیر در خصوص گزارش سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی ثابت می نمایند که تمام حرف های سوریه در طول سال های گذشته صحیح و حق با سوریه بود و آنها در اشتباه بودند.

بشار اسد همچنین به مساله تظاهرات لبنان اشاره نمود و گفت، اعتراضات در لبنان در صورتیکه مربوط به اصلاحات و با هدف رهایی این کشور از سیستم سیاسی طایفه ای باشند، مثبت هستند.

وی ضمن هشدار درباره خطر مداخله خارجی در خیزش مردمی توضیح داد: سوریه در سایه آنچه لبنان شاهد آن است تاثیر خواهد پذیرفت اما اگر آنچه در لبنان رخ می دهد خودجوش و مربوط به اصلاحات و رهایی از سیستم نظامی طایفه ای باشد برای این کشور مفید خواهد بود.

اسد اشاره نمود، ملت لبنان هوشیار هستند و نباید بگذارند کوشش های خارجی برای سوء استفاده از این خیزش خودجوش یا تظاهرات های اعتراضی صورت بگیرد.،ایسنا

بیشتر بخوانید،عموی بشار اسد فردا در پاریس محاکمه می گردد

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 611

به "اسد: اروپا مسبب اصلی هرج و مرج در سوریه بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسد: اروپا مسبب اصلی هرج و مرج در سوریه بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید