الزام فیفا به تغییر ساختار حقوقی فدراسیون فوتبال؛ سازمان غیردولتی مستقل شوید

به گزارش آخرین خبر، فدراسیون جهانی فوتبال در نامه جدید خود به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده که باید تغییر اساسی در ماده یک اساسنامه ایجاد کند.

الزام فیفا به تغییر ساختار حقوقی فدراسیون فوتبال؛ سازمان غیردولتی مستقل شوید

به گزارش گروه ورزشی آخرین خبر، فدراسیون جهانی فوتبال در نامه جدید خود که دوشنبه هفته جاری به فدراسیون ایران ارسال کرده، برخی تغییرات صورت گرفته در اساسنامه را رد و اعلام کرده که در راستای الزامات و مقررات این نهاد بین المللی نیست. این موضوع باعث شده فیفا تا 8 تیر ماه به فدراسیون ایران فرصت دهد تا اساسنامه را بازنویسی و تغییرات مدنظر را اعمال کند.

مهمترین نکته در این نامه مربوط به اصلاح ساختار حقوقی فدراسیون فوتبال است. در نامه ای که چند هفته قبل از سوی فدراسیون فوتبال به فیفا ارسال شد، استدلال شده بود که این مجموعه با عنایت به قوانین داخلی، نهاد عمومی غیر دولتی است. در این راستا نیز از کمیته ملی المپیک نام برده شده بود که چنین ساختاری دارد و از سوی نهاد بین المللی متناظرش هم مورد تائید قرار گرفته است.

با این حال در نامه اخیر فیفا اعلام شده که این نهاد بین المللی به مقررات داخلی و ملی احترام می گذارد اما کمیته ملی المپیک ایران در نهاد متناظر بین المللی خود، به عنوان یک سازمان مستقل غیردولتی غیرانتفاعی به ثبت رسیده است. به همین دلیل، فدراسیون فوتبال کشورمان نیز باید چنین ساختار حقوقی را به ثبت رسانده و آن را به اطلاع فیفا برساند.

این بخش از نامه فیفا که مهمترین قسمت آن است، با رد استدلال مقامات کشورمان مبنی بر نهاد عمومی غیردولتی بودن فدراسیون، خدشه ای نیز به آن وارد کرده است. به نظر می رسد نگارندگان نامه اطلاعی از ساختار حقوقی کمیته ملی المپیک نداشته یا فیفا را نهادی تصور کرده اند که امکان بررسی و جستجوی اطلاعات را ندارد.

با این شرایط، ماده یک اساسنامه باید مورد بازبینی قرار گرفته و اصلاح شود و فدراسیون، اساسنامه جدید با موضوع تغییر ساختار حقوقی فدراسیون فوتبال به غیردولتی و غیرانتفاعی را تا تاریخ مدنظر فیفا (یکشنبه 8 تیر) ارسال کند تا مسائل جدیدی گریبان فوتبال ایران را نگیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1138

به "الزام فیفا به تغییر ساختار حقوقی فدراسیون فوتبال؛ سازمان غیردولتی مستقل شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزام فیفا به تغییر ساختار حقوقی فدراسیون فوتبال؛ سازمان غیردولتی مستقل شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید