المدی: مقتدی الصدر و العبادی به دنبال استیضاح نخست وزیر عراق هستند

به گزارش آخرین خبر، ده ها نماینده از فراکسیون های وابسته به مقتدی الصدر و حیدر العبادی در پی استیضاح و برکناری عادل عبدالمهدی هستند.

المدی: مقتدی الصدر و العبادی به دنبال استیضاح نخست وزیر عراق هستند

به گزارش گروه بین الملل آخرین خبر، منابع عراقی ادعا کردند، سران سیاسی رقیب نخست وزیر عراق با استفاده از فضای اعتراضات مردمی در این کشور در کوشش برای محقق کردن خواسته قبلی خود یعنی استیضاح نخست وزیر هستند.

به نوشته وبگاه روزنامه المدی، نمایندگانی از فراکسیون های سائرون وابسته به مقتدی الصدر و النصر وابسته به حیدر العبادی متشکل از دهها نماینده در پی استیضاح عادل عبدالمهدی در ارتباط با خشونت علیه معترضان و تأخیر در اجرای اصلاحات هستند.

صباح العکیلی نماینده عضو ائتلاف سائرون و عضو فراکسیون شفافیت در مجلس عراق، در این خصوص گفت که پیش از این، ابتدای ماه اکتبر، فراکسیون النصر وابسته به حیدر العبادی، درخواست استیضاح عبدالمهدی را به رئیس مجلس داده بود و ائتلاف سائرون وابسته به مقتدی الصدر نیز بزودی درخواست خود برای استیضاح عبدالمهدی را ارائه خواهد نمود.

او گفت که چهار روز پیش هیأتی از جانب مقتدی الصدر نزد عبدالمهدی رفته و در رابطه با تیراندازی به سوی معترضان بشدت به او انتقاد نموده و از او خواسته اند که استعفای خود را اعلام کند.

شامگاه شنبه گذشته ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی الصدر بیان کرد که به صف مخالفان دولت عراق می پیوندد. این ائتلاف همچنین اعلام نموده تا زمانی که خواسته معترضان و تظاهرات کنندگان برآورده نگردد در داخل مجلس این کشور اعتصاب خواهد نمود. (جزئیات بیشتر).

المدی نوشت: همچنین ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی، تأکید نموده که به وسیله نماینده عضو خود، عدنان الزرفی، درخواستی برای استیضاح نخست وزیر به هیئت رئیسه مجلس داده و دلیل این اقدام، ناکامی دولت [عبدالمهدی] در اجرای برنامه کابینه و سرکوب تظاهرات کنندگان است.

فالح الساری رئیس فراکسیون حکمت در این خصوص به المدی گفت، او با نمایندگانی از فراکسیون سائرون که در مجلس تحصن نموده اند، دیدار نموده تا بین سائرون و حکمت برای مرحله آینده و تشکیل جبهه معارض با مشارکت ائتلاف النصر و شماری دیگر از نمایندگان هماهنگی انجام گردد.

الساری با بیان اینکه احتمال می دهد تعداد نمایندگان جبهه معارض متشکل از سائرون، حکمت و النصر جهت پیگیری پرونده استیضاح و نظارت، به بیش از صد نماینده برسد در عین حال گفت که این فراکسیون درخواستی برای استیضاح نخست وزیر نداده اما در این خصوص با ائتلاف النصر توافق اولیه دارد.

مجلس عراق امروز در پاسخ به اعتراضات، به تغییر در قانون اساسی رأی داد. بنابراین کمیته ای باید ظرف چهار ماه موارد اصلاحی در قانون اساسی را به مجلس گزارش دهد. علاوه بر این تمامی شوراهای استانداری نیز منحل و تمامی امتیازات ویژه وزرا، نمایندگان مجلس، نخست وزیر، رئیس مجلس و دیگر مقامات ارشد میز لغو شد.

معترضان عراقی از ظهر آدینه گذشته، دومین دور از تظاهرات خود در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان مالی و معیشتی شروع نموده اند. مقررات منع و آمد و شد که در استانهای معترض عراقی برقرار شده بود، از صبح امروز لغو شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 548

به "المدی: مقتدی الصدر و العبادی به دنبال استیضاح نخست وزیر عراق هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "المدی: مقتدی الصدر و العبادی به دنبال استیضاح نخست وزیر عراق هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید