انتخابات ریاست جمهوری مولداوی به دور دوم کشیده شد

به گزارش آخرین خبر، رهبر حزب اپوزیسیون حامی اروپای مولدوای امروز (دوشنبه) با شمارش 99.1 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد 35.52 درصد آرا را از آن خود کند در حالیکه رئیس جمهوری کنونی این کشور تنها 33.08 درصد آرا را به دست آورده است.

انتخابات ریاست جمهوری مولداوی به دور دوم کشیده شد

به نقل از خبرگزاری تاس، مایا ساندو، رهبر حزب اپوزیسیون اقدام و همبستگی مولدوای پیروز شد در شمارش 99.1 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه 35.52 درصد آرای مردمی را به دست بیاورد و جلوتر از ایگور دودون، رئیس جمهوری قرار بگیرد که تنها 33.08 درصد آرا را کسب کرده است.

بر اساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات ریاست جمهوری مولدوای، رناتو اوساتی، رهبر حزب ما و شهردار بلتسی با کسب 16.98 درصد آرا در مکان سوم قرار گرفت.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مولدوای 15 نوامبر سال جاری میلادی بین مایا سودا و ایگور دودون برگزار خواهد شد.

براساس قوانین مولداوی، در صورتی که یک سوم واجدین شرایط در فرایند رای گیری شرکت کنند انتخابات ریاست جمهوری معتبر محسوب می شود. اگر یکی از نامزدهای ریاست جمهوری بیش از نیمی از آرا را کسب کند به عنوان رئیس جمهور شناخته خواهد شد، اما در صورتی که هیچ نامزدی بیش از 50 درصد آرا را کسب نکند، بین دو نامزدی که بیشترین آرا را کسب کرده اند دور دوم انتخابات برگزار خواهد شد.

دودون هنگام انداختن رای خود گفت که کشور از این آشفتگی خسته شده است و ادامه داد: بیش از همیشه، مولدوای باید خودش را از این آشوب و ناآرامی دور کند. من به یک مولدوای قدرتمند هم از نظر توسعه اقتصادی و هم از نظر ثبات سیاسی رای داده ام.

به دلیل پاندمی کروناویروس، مردم برای رای دادن ماسک پوشیده و فاصله گذاری اجتماعی را نیز رعایت کرده بودند و در عین اینکه آرای خود را به صندوق ها می انداختند، نارضایتی خود را از سیاستمداران اعلام می کردند.

در سال های اخیر، این کشور با بحران سیاسی و اقتصادی بزرگی روبرو بوده است.

پس از بسته شدن حوزه های رای گیری، رئیس جمهوری مولداوی رای دهندگان را مورد ستایش قرار داد و گفت: این انتخابات، درست، آزاد و دموکراتیک برگزار شد.

در همین حال، یک تحلیلگر از اندیشکده دیده بان مولداوی این انتخابات را به یک همه پرسی برای رئیس جمهوری این کشور مقایسه کرد و گفت: مسکو به دنبال حفظ این شرایط کنونی در مولداوی است. مولداوی متحد و شریک روسیه است و دولت کنونی در کشور به صورت کامل، تابع کرملین است.

در همین حال، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه نیز مدعی شد که واشنگتن، اپوزیسیون مولدوای را به حضور در خیابان های این کشور پس از به چالش کشاندن اعتبار آرا و برگزاری انتخابات مجدد، ترغیب کرده است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1353

به "انتخابات ریاست جمهوری مولداوی به دور دوم کشیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات ریاست جمهوری مولداوی به دور دوم کشیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید