اگر درمانی برای اوضاع کنونی یافت نشود، ایران گزینه های خود را طبق برجام در اختیار دارد

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین، در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: در صورت عدم جبران وضعیت موجود، ایران گزینه های خود را طبق برجام در اختیار دارد.

اگر درمانی برای اوضاع کنونی یافت نشود، ایران گزینه های خود را طبق برجام در اختیار دارد

به گزارش خبرنگاران، کاظم غریب آبادی پنجشنبه (1 آذر) اظهار کرد: حمایت وسیع کشورها برای تداوم اجرای برجام توسط همه طرف ها با وجود خروج یک جانبه یک عضو از این توافق، که بطور خودسرانه و مستکبرانه به دیگران نیز برای خروج از این توافق فشار می آورد، قابل توجه است.

نماینده دائم ایران نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به گزارش اخیر مدیرکل آژانس در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، اضافه نمود: در این گزارش آمده است که از 16 ژانویه 2016 (روز اجرایی شدن برجام) آژانس توانسته است اجرای تعهدات هسته ای ایران را در انطباق با برجام و سازگار با رویه های استاندارد پادمانی آژانس به طور بی طرفانه و هدفمند، راستی آزمایی کند.

وی اعلام نمود: در این گزارش، مدیرکل برای سیزدهمین بار، پایبندی ایران به توافق هسته ای را مورد تأیید قرار داده و آژانس توانسته اظهارنامه های ایران در ارتباط با پروتکل الحاقی را مورد ارزیابی قرار دهد و دسترسی های تکمیلی تحت پروتکل الحاقی به سایت ها و مکان هایی در ایران که احتیاج به بازدید بود، به عمل آورده است. این گزارش، برای چندمین بار تأیید می نماید که همکاری به موقع و فعالانه ایران در ارائه اینگونه دسترسی ها، اجرای پروتکل الحاقی را تسهیل نموده و اعتماد را ارتقا بخشیده است.

سفیر کشورمان همچنین اظهار کرد: بسیار گفته شده است که این توافق از لحاظ مشارکت، یک توافق چندجانبه و از بعد تعهدات، یک توافق دوجانبه است و دامنه، مفاد و چارچوب زمانی آن از توازن بسیار حساس برخوردار است که مذاکره شده و توافق چندجانبه حاصل شده است، به طوری که طی قطعنامه 2231 مورد تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز نهاده شد و از همه کشورها، سازمان های منطقه ای و بین المللی می خواهد تا از اجرای برجام حمایت نمایند و از اقداماتی که موجب تضعیف آن می گردد، خودداری نمایند. اما، در توهین و تحقیری آشکار به جامعه بین المللی، اقدامات و تحریم های یکجانبه و غیرقانونی اخیر آمریکا، به طوری فاحش و در کمال بی احترامی، قطعنامه مذکور را نادیده می گیرد.

غریب آبادی ادامه داد: دنیا شاهد یک پدیده بسیار منحصربه فرد است و آمریکا نه تنها بی شرمانه از اجرای تعهداتش بر اساس قطعنامه 2231 خودداری می نماید، بلکه به طور جسورانه و خودخواهانه، دیگر کشورها را مجبور می نماید تا از آن تبعیت نمایند. تحریم ها و اقدامات اعمال شده از سوی آمریکا، به طور خاص برای تأثیرگذاری منفی مستقیم بر روابط اقتصادی با ایران به وسیله تهدید و ارعاب کشورهای ثالث و سایر کشورها برای تبعیت از جاه طلبی های سیاسی آن است.

وی اضافه نمود: این تحریم ها و فشارها، غیرقانونی است و با قواعد تثبیت شده مندرج در منشور سازمان ملل و پذیرفته شده توسط جامعه بین المللی، از جمله برابری حاکمیتی کشورها، عدم مداخله و عدم دخالت در امور داخلی کشورها و آزادی تجارت و ناوبری بین المللی مغایرت دارد.

نماینده دائم کشورمان، در ادامه بر اصل عدم استفاده یا تهدید به استفاده از زور در روابط بین الملل و حل و فصل مسالمت آمیز مناقشات به عنوان سنگ بنای چندجانبه گرایی تأکید و اظهار کرد: هیچ کشور یا گروهی از کشورها، صلاحیت محروم کردن سایر کشورها از حقوق قانونی شان به بهانه ملاحظات سیاسی را ندارند.

وی اقدامات اجباری و یکجانبه آمریکا را مغایر با قرار موقت 3 اکتبر 2018 دیوان دادگستری بین المللی، که با اجماع صادر شد، دانست و گفت: ایالات متحده به عنوان کشوری که این تحریم های یکجانبه را علیه ایران اعمال می نماید، تعهد الزام آور برای اجتناب از هر اقدامی که باعث وخامت اوضاع نزد دیوان گردد، دارد.

غریب آبادی همچنین اضافه نمود: تحریم ها همیشه به مردم عادی ضرر می زند، ولی تحریم ها به ندرت موجب تغییر سیاست ها می گردد و مردم را به پشت میز مذاکره برنخواهد گرداند. در واقع، تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران، عزم مردم را برای مقاومت در برابر این تحریم ها تقویت نموده است. رفتار غیرمسئولانه آمریکا، یک پاسخ دسته جمعی از سوی جامعه بین المللی برای حمایت از حکومت قانون و جلوگیری از تضعیف دیپلماسی و حمایت از چندجانبه گرایی را می طلبد.

وی ضمن تقدیر از حمایت قوی به عمل آمده از برجام توسط اکثریت قاطع کشورهای عضو، اضافه نمود: اگر قرار است برجام پابرجا بماند و به حیات خود ادامه دهد، اقدامات عملی مناسب برای تضمین برد - برد بودن این توافق باید صورت پذیرد و این به معنای آن است که اگرچه ایران به مواضع و حمایت قوی سیاسی سه کشور اروپایی در ارتباط با برجام اذعان دارد، ولی قویاً معتقد است که زمان، بسیار حساس است و اقدامات ملموس و عملی برای تضمین منافع اقتصادی پیش بینی شده در برجام برای ایران باید فورا انجام پذیرد.

این دیپلمات کشورمان اضافه نمود: به هر حال، اگر درمانی برای اوضاع کنونی یافت نگردد، ایران گزینه های خود را ذیل برجام در اختیار دارد و تصمیمات مناسب خود را براساس منافع ملی اش اتخاذ خواهد نمود.

نماینده دائم کشورمان در ادامه با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری اسلامی ایران، در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: تضمین منافع درازمدت مردم ایران از اهمیت اساسی برخوردار است و اگر این منافع با وجود خروج آمریکا تامین شوند، ایران در توافق خواهد ماند؛ در غیر این صورت، اقدام متفاوت دیگری را اتخاذ خواهد نمود و درواقع، یا همه طرف های توافق نفع خواهند برد یا هیچ کس.

وی در خاتمه، اظهار کرد: توافق هسته ای دستاورد سال ها مذاکرات دو و چندجانبه حساس است که مورد حمایت و تشویق اکثریت قاطع جامعه بین المللی نهاده شد و به عنوان بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز واقع شده است، بنابراین، مایه شرم عظیمی خواهد بود اگر این دستاورد دیپلماسی چندجانبه طی 12 سال گذشته، توسط رفتار بی مسئولیت و اقدام یکجانبه یک کشور از هم بپاشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 25 فروردین 1398 شناسه مطلب: 49

به "اگر درمانی برای اوضاع کنونی یافت نشود، ایران گزینه های خود را طبق برجام در اختیار دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر درمانی برای اوضاع کنونی یافت نشود، ایران گزینه های خود را طبق برجام در اختیار دارد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید