بیشتر زلزله های آذربایجان شرقی تقصیر این گسل است

به گزارش آخرین خبر، کارشناس تکتونیک سازمان زمین شناسی با اشاره به اینکه گسل تسوج از جمله شاخه های مهم گسل تبریز است، گفت: این گسل در پایانه شمال غربی آن شکل گرفته و در سمت جنوب شرقی گسل تبریز نیز گسل بزقوش تشکیل شده است، بنابراین تمامی زلزله های اخیر که در تسوج، خوی، صوفیان، شربیان و بستان آباد روی داده اند و زلزله 25 مرداد ماه امسال نیز مرتبط با فعالیت سیستم گسلی تبریز هستند.

بیشتر زلزله های آذربایجان شرقی تقصیر این گسل است

رامین الیاس زاده در گفت وگو با آخرین خبر در تشریح این خبر اظهار کرد: معمولا شاخه های فرعی در پایانه گسل های اصلی شکل می گیرند و ادامه فعالیت گسل اصلی می تواند باعث رشد شاخه های فرعی شده و گسل های بزرگی را ایجاد نمایند، سیستم گسلی تبریز نیز به همین صورت شکل گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه می توان وقوع تمامی زلزله هایی که تلفات جانی و خسارات اقتصادی نداشته باشند را، اتفاق خوشایندی در نظر گرفت، بیان نمود: وقوع زلزله هایی با بزرگای کوچکتر می توانند هم نشانه مثبت و هم منفی باشند. بر اثر وقوع زلزله، انرژی تجمع یافته در یک محل آزاد می گردد و بهترین حالت این است که این انرژی توسط زلزله هایی با بزرگای کمتر آزاد گردد.

وی ادامه داد: وقوع زلزله های کوچک تا زمانی که شرایط را برای وقوع زلزله های بزرگتر مهیا ننموده باشند، اتفاق خوبی تلقی می گردد، اما گاهی این حالت اتفاق نمی افتد و زلزله های کوچکتر زمینه ساز وقوع زلزله های بزرگتر می شوند.

الیاس زاده با اشاره به بعضی عوامل موثر در وقوع زلزله اظهار کرد: اثر ماه و خورشید از جمله مهم ترین علل وقوع زلزله بوده و اثرات گرانشی ماه و خورشید بر روی زمین باعث انبساط و انقباض آن و در نتیجه پس از مدتی باعث رشد گسل ها می شوند.

وی اعلام نمود: اگر انرژی ناشی از زمین به هنگام انقباض و انبساط توسط مجموعه ای از گسل های پراکنده در کل کره زمین آزاد گردد، شاهد زلزله های متوسط چهار الی شش ریشتری خواهیم بود، در این حالت وقوع زلزله های کوچک مقیاس می تواند اتفاق خوشایندی باشد، مثل حالتی که در مورد زلزله 25 مرداد ماه امسال روی داد و به دلیل پراکندگی زلزله ها، زلزله بزرگی رخ نداد.

وی متذکر شد: گاهی به دلیل قفل شدگی صفحات، این حالت اتفاق نمی افتد و انرژی در یک محدوده خاص تمرکز پیدا می نماید که در این حالت وقوع زلزله های کوچکتر در محل می تواند زمینه ساز وقوع زلزله های مهیب باشند.

کارشناس تکتونیک سازمان زمین شناسی با بیان اینکه معمولا بعد از وقوع زلزله های بزرگ، تا چندین سال زلزله های کوچکتر اتفاق می افتند، گفت: دلیل افزایش فراوانی زلزله های کوچک مقیاس در سال های اخیر می تواند به زلزله اهر و کرمانشاه مرتبط باشد.

وی در ادامه با ارائه توضیحاتی در مورد گسل تبریز بیان نمود: سیستم گسلی تبریز را می توان به سه قطعه مرکزی، شمال غربی و جنوب شرقی تقسیم کرد که قطعه مرکزی تحت عنوان گسل شمال تبریز شناخته می گردد و از صوفیان تا بستان آباد ادامه دارد.

وی افزود: ادامه شمالغرب گسل تبریز در محل صوفیان به سمت تسوج، خوی و سلماس منحرف شده و شاخه شمال غربی را تشکیل می دهد و کوه میشو در نتیجه فعالیت این شاخه شکل گرفته است، در محدوده بستان آباد نیز شاخه ای فرعی از این گسل جدا شده و در یک جهت کمانی شکل به سمت شربیان و سراب ادامه پیدا نموده و شاخه جنوب شرقی را تشکیل می دهد. کوه بزقوش در بخش جنوبی سراب نیز نتیجه فعالیت این شاخه فرعی است.

الیاس زاده با بیان اینکه سیمای کنونی آذربایجان را گسل تبریز کنترل می نماید، اعلام نمود: سیستم گسلی تبریز در فعالیت های ولکانیکی کوه های سبلان و سهند نیز نقش اساسی دارد. فعالیت جدید این گسل، مورب لغز راست بر بوده که در بخش شاقتصادی تبریز مولفه امتداد لغزی آن بیشتر است.

وی اعلام نمود: شاخه های فرعی جدا شده از گسل تبریز مولفه شیب لغزی بیشتری دارند. شیب این گسل از حدود 90 درجه در شاخه اصلی تا حدود 30 درجه در شاخه های فرعی تغییر می نماید و مطالعات اخیر نرخ لغزش هشت میلیمتر در سال را برای گسل شمال تبریز نشان می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 353

به "بیشتر زلزله های آذربایجان شرقی تقصیر این گسل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشتر زلزله های آذربایجان شرقی تقصیر این گسل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید