جو بایدن نماینده رسمی دموکرات ها در انتخابات امریکا شد

به گزارش آخرین خبر، جو بایدن بسیار زودتر از آنچه همه انتظار داشتند، انتخاب خود را به عنوان نماینده حزب دموکرات در انتخابات آبان ماه ریاست جمهوری امریکا جشن گرفت. رویدادی که در تاریخ حزب دموکرات امریکا بی سابقه است و بایدن توانسته بیش از دو ماه مانده به نشست کنوانسیون حزبی و در حالی که هنوز در 8 ایالت انتخابات مقدماتی برگزار نشده، به عنوان کاندیدای حزب دموکرات برای رویارویی با دونالد ترامپ در انتخابات ماه نوامبر برگزیده گردد.

جو بایدن نماینده رسمی دموکرات ها در انتخابات امریکا شد

به گفته ناظران به نظر می رسد دموکرات ها در اعلام رسمی نام جو بایدن به این دلیل تعجیل نموده اند که به درستی یا غلط تصور می نمایند برای غلبه او بر ترامپ در روزهایی طوفانی کرونا و اعتراض ها در امریکا پیروز به کسب محبوبیتی بیشتر می گردد.

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، بایدن پس از اعلام شدن نامش به عنوان فرد پیروز انتخابات درون حزبی دموکرات ها گفت: برای من مایه افتخار است که این پیروزی را در رقابت با شماری از مستعدترین و توانا ترین افراد در حزب دموکرات کسب کردم و خوشحالم که با اتحاد فراگیر و به صورت تیمی واحد قدم به انتخابات خواهیم گذاشت. پس از کنار رفتن برنی سندرز پیر و بیمار از فرایند رقابت دموکرات ها پیروزی بایدن حتمی به نظر می رسید اما سه شنبه گذشته که وی در انتخابات درون حزبی در 8 ایالت، بیش از 1990 رأی الکترال به دست آورد، عملاً کار را تمام کرد. بنا بر این گزارش، کنوانسیون نهایی حزب هنوز برگزار نشده اما سندرز هم از اینکه بایدن فرد انتخابی نهایی حزبش باشد، ناراضی نیست. رویکرد دموکرات ها به بایدن ملایم و صلح طلب او را بیش از پیش به آنتی تز ترامپ تبدیل نموده زیرا در شرایطی که ترامپ به سرکوب های امنیتی و نظامی پس از ماجرای مرگ دلخراش فلوید معتقد است، بایدن می گوید باید برخورد عاقلانه تری با تظاهرات سراسری که در امریکا در اعتراض به این قتل بی شرمانه برپا شده، صورت گیرد. بایدن در شرایطی به نماینده دموکرات ها و مردی صاحب شانس های بالا برای پیروزی بر ترامپ تبدیل شده که در ابتدای انتخابات درون حزبی در مقابل سندرز پرشور کم آورده و حتی از الیزابت وارن و پیت بوتیچیچ هم عقب افتاده بود و افکار عمومی وی را به سبب افشا شدن اقدامات احتمالاً غیرقانونی پسرش در ماجرای موسوم به اوکراین گیت محکوم می کرد. اما برد قاطع او در انتخابات داخلی هفته گذشته نشان داد مردم این لغزش ها را ازیاد برده و حتی به این نکته بها نمی دهند که وی با 77 سال سن از ترامپ هم مسن تر است. به لحاظ اقتصادی بایدن پس از برگزاری کنوانسیون حزب دموکرات در ماه آگوست (مرداد) قانوناً حق برداشت از حساب های این حزب را برای محکم تر کردن صندلیش در تقابل با ترامپ خواهد داشت. این در حالی است که آوریل (فروردین) سال جاری بایدن و کمیته ملی حزب دموکرات با کوشش بسیار 60 میلیون دلار را جور کردند تا وی پس از بدحال شدن سندرز و کنار کشیدن بوتیچیچ و بعضی عقبگردهای دیگر در حزب دموکرات، دست بازتری برای تقویت صندلی خود داشته باشد. در عین حال نباید فراموش کرد که ترامپ و ماشین پولسازی اش که به حزب جمهوریخواه نیز بی احتیاج است، از این نظر به لحاظ اقتصادی از بایدن بسیار پیش هستند.

فزونی 9 درصدی بایدن بر ترامپ

این در حالی است که ترامپ در نظرسنجی ها عقب تر از بایدن واقع شده است. به گزارش سی ان ان، در نظرسنجی مشترک این شبکه خبری و غول های رسانه ای دیگر مثل ای بی سی، واشینگتن پست و فاکس نیوز، بایدن با 9 درصد فزونی آرا از ترامپ پیش افتاده است. بخش قابل توجهی از عقب افتادن ترامپ به سبب تأثیر بزرگ مرگ دلخراش جورج فلوید بر اذهان رأی دهندگان است اما سی ان ان تأکید نموده است که تعدادی از پرسش شونده ها قبل از واقعه فوق مورد مصاحبه و نظرخواهی قرار گرفته بودند. براساس برداشت های حاصل از این نظرخواهی اگر انتخابات امریکا همین امروز برگزار گردد، بایدن با جمع آوری 48 درصد آرا بر ترامپ که فقط 43 درصد را جذب خود می نماید، فایق خواهد آمد.

با این همه اگر ترامپ با لغزش های سیاسی مکرر خود شرایط و شانس بایدن را برای فتح انتخابات بیشتر نموده، بایدن نیز با ادامه دادن به اشتباهات کلامی اش امیدهای تازه ای را به اردوی رقیب بخشیده است. بایدن در جدید ترین گاف خود طی مناظره ای تلویزیونی گفت 10 تا 15 درصد امریکایی ها ذاتاً مردمان خوبی نیستند و اضافه نمود بخش بزرگی از این مردم معمولی و متوسط اند. بایدن این اظهارنظرها را اواخر هفته پیش در مناظره ای با دان چیدل هنرپیشه سیاهپوست امریکایی صورت داد و ارزشگذاری هایی از این دست در روزهایی که مردم امریکا از ترامپ به خاطر قتل سبعانه فلوید نفرت پیدا نموده اند نشانگر بی دقتی بایدن در انتخاب کلمات در چنین برهه حساسی است. بعضی ناظران این اشتباه را با حرف های توأم با تبعیض نژادی میت رامنی در انتخابات سال 2012 امریکا یکسان دانسته اند. رامنی که نماینده جمهوریخواهان مقابل باراک اوباما بود در آن سال گفته بود که حداقل 47 درصد امریکایی ها با اینکه می دانند دولت کشورشان سالم نیست، باز با آن راه می آیند تا به مقاصد شخصی شان برسند.

سایر تحولات و رویدادهای امریکا

با اینکه قطعی شدن انتخاب بایدن به عنوان نماینده حزب دموکرات در انتخابات 5 ماه بعد امریکا تیتر اصلی تقریباً تمامی نشریات این کشور و بعضی کشورهای اروپایی در روز گذشته (شنبه) بود اما تأکید معترضان و تظاهرنمایندگان امریکا بر اینکه کوتاه نمی آیند و تا زمان اعمال تغییرات اساسی در روال اجتماعی- سیاسی امریکا، به حضور خود در خیابان های این کشور ادامه خواهند داد، نیز ثابت کرد تنش های تازه ای در انتظار امریکایی ها است. این در حالی است که حتی بعضی سران ایالات امریکا استفاده از وسایل قهریه مانند باتوم و گاز اشک آور را برای متفرق کردن معترضان متوقف نموده و گفته اند از تدابیر بسیار ملایم تری برای نظم بخشیدن به شهرهای ناآرام این کشور سود خواهند جست. گووین نیو سالم فرماندار کالیفرنیا یکی از آنها است که به پلیس این ایالت دستور داده از خشونت فیزیکی و ضربه زدن به صورت و گردن تظاهرنمایندگان پرهیز نمایند.

میزان مخالف خوانی با ترامپ به حدی رسیده که حتی شهردار واشینگتن نام خیابانی را که مقابل کاخ سفید واقع شده است تغییر داده و از واژگان جان سیاهپوستان ارزش دارد که شعار مشترک هواداران جورج فلوید است برای نامگذاری این خیابان بهره گرفته است.

دیروز دیلی تلگراف هم گزارش داده که گروهی متشکل از 66 ناظر حقوق بشری سازمان ملل، در مطلبی انتقادی علیه آنچه وحشت نژادی در امریکای کنونی نامیده شده، اعتراض نموده و خواهان برچیدن آن شده اند. پایگاه خبری هیل نیز نوشت چند نفر از سناتورهای حزب دموکرات طی نشست حزبی روز آدینه شان در جریان دقایق سکوت برای ادای احترام به جورج فلوید روی زمین زانو زده اند. هیل همچنین تصریح نموده است که تعدادی از مقام های نظامی رده بالای سابق و فعلی امریکا عملکرد ترامپ در قبال اعتراضات اخیر به ماجرای مرگ جورج فلوید را محکوم نموده اند. تعداد این مقام ها به حدود 90 نفر می رسد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1106

به "جو بایدن نماینده رسمی دموکرات ها در انتخابات امریکا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جو بایدن نماینده رسمی دموکرات ها در انتخابات امریکا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید