دلایل عمران خان برای میانجی گری میان ایران و عربستان

به گزارش آخرین خبر، یک کارشناس مسائل سیاسی به دلایل پاکستان برای داشتن نقش میانجی میان ایران و عربستان اشاره نمود و گفت: حرکت نخست وزیر پاکستان در سفر به تهران حرکتی درست بود مشروط به این که ایران و عربستان نسبت به این حرکت رفتار حساب شده ای را نشان دهند.

دلایل عمران خان برای میانجی گری میان ایران و عربستان

نوذر شفیعی در مصاحبه با ایسنا در ارزیابی خود از سفر اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان به تهران اظهار کرد: تاکنون کشور هایی مانند عراق، پاکستان و عمان در زمینه حل مسائل ایران و عربستان کوشش نموده اند، اما این که آیا پاکستان این صندلی را دارد که نقش میانجی گر را انجام دهد بستگی به اعتباری دارد که ایران و عربستان برای پاکستان قائل هستند.

وی اضافه نمود: پاکستان از وقوع درگیری میان ایران و عربستان نگران است و یکی از دلایلش هم این است که هر گونه درگیری می تواند بر امنیت انرژی پاکستان تاثیر بگذارد. در واقع 90 درصد انرژی پاکستان از حوزه خلیج فارس تامین می گردد. علاوه بر این هر گونه در گیری می تواند بر روی نیروی کار پاکستان که منبع در آمدی برای کشورشان هستند هم اثرگذار بوده و حتی در ایجاد درگیری های فرقه ای نیز موثر باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین با اشاره به دلایل پاکستان برای کاهش تنش میان ایران و عربستان گفت: پاکستان با حل اختلافات ایران و عربستان می تواند دو کشور اسلامی قدرتمند را در منازعه با هند پشت سرش داشته باشد. البته این کشور ها به خوبی می دانند در صورت افزایش تنش، وقوع درگیری میان ایران و عربستان بسیار ویران نماینده خواهد بود به خصوص برای عربستان. شاید این مساله یکی از دلایل هر سه کشور ایران، پاکستان و عربستان برای رغبت به حل مساله باشد.

شفیعی با بیان این که به نظر می رسد سفر عمران خان به تهران پیروز بوده است، اما باید دید در ریاض چه اتفاقی می افتد، گفت: قبل از هر مذاکره ای معمولا پیش مذاکره ای رخ می دهد لذا اگر علائق دلگرم نماینده ای برای عمران خان نبود شاید برنامه میانجی گری برای ایران و عربستان را دنبال نمی کرد.

این استاد دانشگاه اضافه نمود: بنابراین حرکت عمران خان نخست وزیر پاکستان یک حرکت در راستا درست است مشروط به این که ایران و عربستان نسبت به این حرکت رفتار حساب شده ای را نشان دهند یعنی هر کدام از این دو کشور ممکن است نسبت به میانجی گری عمران خان به ویژه اگر ابتکار عمل شخصی از سوی او وجود داشته باشد، تامل نمایند و به یک ادراک درست و سودمندی درباره این حرکت دست یابند.

وی در خاتمه تاکید نمود: کشور ها باید در نظر داشته باشند که فرصت های جنگ زیاد است، اما فرصت صلح اندک و تمام کشور ها باید کوشش خود را برای دستیابی به صلح به کار ببرند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 512

به "دلایل عمران خان برای میانجی گری میان ایران و عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل عمران خان برای میانجی گری میان ایران و عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید