رئیس کمیسیون اروپا: مذاکره مجددی بر سر برگزیت در کار نخواهد بود

به گزارش آخرین خبر، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، روز چهارشنبه 6 فوریه احتمال مذاکره مجدد با بریتانیا بر سر مفاد برگزیت را رد کرد.

رئیس کمیسیون اروپا: مذاکره مجددی بر سر برگزیت در کار نخواهد بود

ژان کلود یونکر، رئیس اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه 6 فوریه و در آستانه سفر ترزا می به بروکسل مقر این اتحادیه، احتمال مذاکره مجدد با بریتانیا بر سر مفاد توافقنامه برگزیت را رد کرد.

یونکر گفت: برکسیت مسئله دوطرفه میان بریتانیا و جمهوری ایرلند نیست. این یک مسئله مربوط به اروپاست و به همین خاطر است که ما نمی توانیم قبول کنیم توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بار دیگر از نو مورد مذاکره قرار بگیرد.

رئیس اتحادیه اروپا درباره بند موسوم به حصار ایرلندی در توافقنامه، که بریتانیا خواستار بازبینی و جانشین کردن آن است، گفت: حصار بخشی از توافق خروج است و ما نمی توانیم مذاکره بر سر آن را از سر بگیریم. او [ترزا می، نخست وزیر بریتانیا] می داند که اتحادیه اروپا آمادگی گشایش دوباره مذاکرات بر سر این مسئله را ندارد.

نمایندگان مجلس بریتانیا خواستار آن هستند که دولت با پرهیز از تن دادن به راهکار موسوم به حصار ایرلندی، برای یافتن اصلاحیه ای جایگزین کوشش کند. امری که یونکر در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه به شدت رد نموده است.

تظاهرات مخالفان احداث مرز زمینی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند - رویترز

  • طرح حصار چیست؟

این طرح به این منظور پی ریزی شده که از احداث مرزی فیزیکی میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی جلوگیری کند و بخشی از توافقنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به حساب می آید که ترزا می در ماه نوامبر آن را با مقامات اتحادیه امضا نموده است. این راهکار موقت که حصار نام گرفته تنها زمانی قابلیت اجرا پیدا می نماید که بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از اجرای برگزیت هنوز بر سر یک پیمان تجاری به توافق نرسیده باشند.

نمایندگان مجلس بریتانیا به شدت با راهکار حصار مخالف هستند و به ترزا می ماموریت داده اند تا روز پنجشنبه به بروکسل بازگردد و برای یافتن جایگزینی برای این بند با اتحادیه اروپا مذاکره کند. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه 7 فوریه برای مصاحبه با مقامات اتحادیه اروپا وارد بروکسل خواهد شد.

بر طبق جدول زمانبندی، بریتانیا خاتمه ماه آینده میلادی رسما از اتحادیه اروپا خارج گردد. این در حالی است که هنوز توافق برکسیت به تایید نمایندگان مجلس این کشور نرسیده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 103

به "رئیس کمیسیون اروپا: مذاکره مجددی بر سر برگزیت در کار نخواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس کمیسیون اروپا: مذاکره مجددی بر سر برگزیت در کار نخواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید