روش جدید سنجش ساکارز عسل برای نخستین بار در جهان ابداع شد

به گزارش آخرین خبر، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه شهید بهشتی، دکتر مینایی عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فناوری های زیستی از روشی جدید در سنجش ساکارز عسل برای نخستین بار در جهان توسط محققان دانشگاه شهید بهشتی اطلاع داد و گفت: تعیین ساکارز در عسل یکی از مهمترین شاخص هایی که در عسل سنجش می گردد و توسط آن اصالت عسل تعیین می گردد. همیشه در بین فراوری کنندگان و صادر کنندگان عسل جای خالی یک روش صحیح اندازه گیری ساکارز عسل که قابل اطمینان باشد خالی بوده است.

روش جدید سنجش ساکارز عسل برای نخستین بار در جهان ابداع شد

مینایی اضافه نمود: محققان دانشگاه شهید بهشتی با درک این مشکل، در حدود سه سال بر روی روش جایگزین تحقیق کردند و در نهایت پیروز به ارائه روش اندازه گیری ساکارز عسل با استفاده از آنزیم شدند. در این روش به طور کمی و دقیق مقدار ساکارز در عسل مشخص می گردد. این روش برای اولین بار در جهان برای سنجش ساکارز عسل ارائه می گردد.

وی با اشاره به اهمیت کنترل کیفی عسل گفت: عسل به عنوان یک محصول با ارزش طبیعی در جهان شناخته می گردد و بر این اساس سرمایه گذاری های گسترده ای در راستای پرورش زنبور عسل و کندو داری اجرا شده است. متأسفانه در این محصول با ارزش، تقلب های گسترده ای مشاهده می گردد که لزوم ارزیابی های دقیق علمی را جهت کنترل کیفی آن ضروری می نماید.

عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فناوری های زیستی، اضافه نمود: گروه پژوهشی سنجش عسل بهشتی متشکل از متخصصان رشته بیوشیمی، گرده شناسی و میکروبیولوژی حدود 3 سال است که بر روی محتوای بیوشیمیایی و خواص درمانی عسل تحقیق می نمایند، و در این راستا به نوآوری های بسیاری هم دست یافته اند. این گروه در حال حاضر با در دست داشتن تمام روش های دقیق سنجشی قادر به مشخص محتوای شیمیایی، آنزیمی، گرده و میکروبی عسل بوده و خواص درمانی نمونه های عسل را نیز بخوبی مشخص می نمایند.

مینایی با اشاره به ویژگی های سنجش ساکارز ابداعی محققان دانشگاه شهید بهشتی توضیح داد: اندازه گیری مقدار ساکارز به روش آنزیمی، یک روش کاملاً دقیق است که مختص این آزمایشگاه بوده و در هیچ آزمایشگاه دیگری انجام نمی گردد. این روش از سنجش توسط هیدرولیز اسیدی ساکارز که در بسیاری از آزمایشگاه ها انجام می گیرد بسیار دقیق تر و ساده تر است. مقدار ساکارز در عسل مرغوب معمولاً کمتر از 5 درصد است. البته مقدار ساکارز بستگی به نوع محل و گیاهی دارد که زنبور از آن تغذیه نموده است.

وی اضافه نمود: مثلاً عسل کُنار درصد بالای ساکارز (بیش از 5 درصد) و عسل وحشی در صد پایینی از ساکارز دارد (کمتر از 1 درصد). از طرفی درصد ساکارز می تواند نشان دهنده آن باشد که آیا زنبور از شهد تغذیه نموده است یا از شکر که این خود شاخصی برای تقلبی یا غیر تقلبی بودن عسل است. در این آزمایشگاه مقدار ساکارز عسل به روش آنزیمی اندازه گیری می گردد که بسیار دقیق تر از روش هیدرولیز اسید است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1628

به "روش جدید سنجش ساکارز عسل برای نخستین بار در جهان ابداع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش جدید سنجش ساکارز عسل برای نخستین بار در جهان ابداع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید