سران کشورهای اتحادیه اروپا بر سر پیمان سبز توافق کردند

به گزارش آخرین خبر، سران و رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا به استثنای لهستان بر سر سیاست مقابله با تغییرات اقلیمی به توافق رسیدند.

سران کشورهای اتحادیه اروپا بر سر پیمان سبز توافق کردند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس این توافق قرار است تا سال 2050 میلادی اروپا به طور کامل سوخت های فسیلی را از بسته انرژی خود حذف کند.

مذاکره بر سر پیمان مشترک اتحادیه اروپا در زمینه مقابله با گرمایش زمین و تغییرات ناخواسته اقلیمی پس از ساعت ها بحث و گفت وگو در واپسین ساعات روز گذشته (پنجشنبه) به نتیجه رسید.

سران و رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشترکا بر سر پیمان 2050 اقلیمی خود که به پیمان سبز شهرت یافته به توافق رسیدند. تنها کشور لهستان از تصویب متن این توافق نامه اجتناب ورزیده و خواهان فرصت بیشتری شده است. قرار است گفت وگوهای اتحادیه اروپا و لهستان بر سر پیوستن این کشور به پیمان اقلیمی اروپا در ژوئن سال 2020 دنبال گردد.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا نسبت به توافق کشورهای عضو این اتحادیه بر سر پیمان اقلیمی مشترک ابراز خرسندی کرد و درباره هدف مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: ما بر آنیم اروپا را به نخستین قاره ای در دنیا تبدیل کنیم که فراوری گازهای گلخانه ای در آن به حد صفرتنزل یابد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، عدم همراهی لهستان با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به معنای وجود شکاف در این اتحادیه ندانسته و تاکید نموده است که لهستان تقاضای فرصت بیشتری نموده است.

انتها استفاده از سوخت های فسیلی

بنابر گزارش گاردین، کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم گرفته اند تا سال 2050، یعنی در یک بازه زمانی 30 ساله، برای تامین انرژی مورد احتیاج خود از سوخت های کربنی فاصله بگیرند. این موضوع شامل زغال سنگ و همچنین نفت و گاز می گردد

سه کشور لهستان، جمهوری چک و مجارستان از جمله کشورهایی هستند که برای تامین انرژی مورد احتیاج خود به شدت به سوخت های فسیلی و به ویژه زغال سنگ وابسته هستند.

در همین رابطه اورزلا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام نموده است که اتحادیه اروپا برای یاری به جانشین کردن دیگر انواع سوخت به جای سوخت فسیلی بودجه ای معادل 100 میلیارد یورو پیش بینی نموده است.

افزون بر آن، بعضی از کشورها و به ویژه کشورهای شرق اروپا خواهان آن شده بودند که اتحادیه اروپا انرژی هسته ای را نیز در شمار انرژی های سبز بگنجاند که این موضوع با مخالفت کشورهای آلمان، اتریش و لوکزامبورگ روبه رو شد.

این در حالی است که بعضی دیگر از کشورها خواهان استفاده از ترکیبی از انواع انرژی های تجدید پذیر و انرژی هسته ای برای تامین احتیاجهای خود به منابع انرژی شده اند.

لهستان پس از انتها همایش رهبران و سران کشورهایی عضو اتحادیه اروپا اعلام نموده است که پروسه وداع با انرژی های فسیلی نمی بایست به طور یکسان و همزمان از سوی همه کشورها محقق گردد و این کشور برای جایگزین کردن این نوع از انرژی با انرژی های سبز احتیاج به فرصت بیشتری دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 620

به "سران کشورهای اتحادیه اروپا بر سر پیمان سبز توافق کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سران کشورهای اتحادیه اروپا بر سر پیمان سبز توافق کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید