سهم سرمایه در گردش از تسهیلات بانکی 59.2 درصد رشد کرد

به گزارش آخرین خبر، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی، نظام بانکی در سه ماهه سال جاری 224 هزار و 778 میلیارد تومان تسهیلات به بخش های مختلف مالی پرداخت نموده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 50.5 درصد افزایش نشان می دهد.

سهم سرمایه در گردش از تسهیلات بانکی 59.2 درصد رشد کرد

آنالیز این اطلاعات نشان می دهد از مجموع تسهیلات پرداختی در فصل بهار سال جاری، 62.6 درصد از کل مبالغ معادل 140 هزار و 680 میلیارد تومان در قالب سرمایه در گردش به بخش های مختلف مالی پرداخت شده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 59.2 درصد افزایش دارد.

بالاتر رفتن سهم سرمایه در گردش از تسهیلات بانکی، یکی از نشانه های واقعی از کاهش قدرت خرید سرمایه فعالان مالی و کاهش قدرت آنها برای تأمین نقدینگی مورداحتیاج برای تداوم فراوری و خدمات است. در حقیقت تخلیه آثار تورم در هزینه فراوری و کاهش قدرت خرید سرمایه در گردش فعالان مالی باعث شده این افراد بیش ازپیش برای حفظ فعالیت خود محتاج تأمین سرمایه از شبکه بانکی باشند.

نکته دیگر در خصوص شرایط تسهیلات بانکی در فصل بهار سال جاری این است که سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در این دوره زمانی 73 هزار و 950 میلیارد تومان بوده که معادل 32.9 درصد از کل تسهیلات پرداختی است و 79.4 درصد از این مبلغ معادل 58 هزار و 697 میلیارد تومان در قالب سرمایه در گردش پرداخت شده است.

به عبارت دیگر در بهار سال جاری فعالان حوزه صنعت و معدن احتیاج بیشتری به تأمین سرمایه در گردش داشته اند و تأمین این احتیاج از شبکه بانکی کاملاً در آمارها مشهود است؛ به گونه ای که بیشترین سهم از تسهیلات اختصاص یافته به بخش های مختلف، در بخش صنعت و معدن به سرمایه در گردش اختصاص یافته و این بخش از این لحاظ رکورددار است.

البته ازآنجایی که بخش خدمات 51 درصد از بازار کار و بخش عظیمی از اقتصاد ایران را در اختیار دارد، در حوزه تسهیلات بانکی نیز بیشترین بخش از تسهیلات را به خود اختصاص می دهد. در بهار سال جاری 33.73 درصد از کل تسهیلات بانکی پرداخت شده به بخش خدمات تخصیص داده شده که 62.3 درصد از این مبلغ در قالب تأمین سرمایه در گردش بوده است.

بعد از بخش خدمات، بخش صنعت رتبه دوم دریافت تسهیلات را از آن خود نموده و 32.9 درصد از کل تسهیلات بانکی را دریافت نموده است. در رتبه سوم نیز بخش بازرگانی با 20.75 درصد از کل تسهیلات قرار گرفته است 46 هزار و 649 میلیارد تومان تسهیلات دریافت نموده که 43.9 درصد از این مبلغ در قالب تأمین سرمایه در گردش بوده است.

رتبه چهارم تخصیص تسهیلات بانکی به بخش کشاورزی اختصاص دارد و 14 هزار و 560 میلیارد تومان تسهیلات به این بخش تخصیص داده است که 74.7 درصد از آن در قالب تأمین سرمایه در گردش بوده است. بالا بودن سهم سرمایه در گردش در تسهیلات حوزه کشاورزی نیز نکته ای است که می تواند به تضعیف بیشتر این بخش منجر گردد چراکه در این حوزه به واسطه دستوری بودن قیمت گذاری اغلب محصولات، توان پوشش دادن نرخ سود تسهیلاتی بانکی کمتر از سایر بخش هاست.

بعد از بخش های خدمات، صنعت و معدن، بازرگانی و کشاورزی، بخش مسکن در رتبه 5 دریافت تسهیلات بانکی قرار گرفته و 6.07 درصد از کل تسهیلات بانکی معادل 13 هزار و 645 میلیارد تومان به متقاضیان این حوزه پرداخت شده است؛ که 31.2 درصد از آن برای خرید مسکن، 27.2 درصد از آن برای تعمیر مسکن و 23.6 درصد از آن برای تأمین سرمایه در گردش بوده است.

در حالی سهم بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی پرداخت شده در فصل بهار 6.07 درصد بوده که در جریان اجرای طرح اقدام ملی فراوری مسکن مقرر شد سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی به 20 درصد افزایش پیدا کند.

برای مشاهده تصویر در ابعاد عظیم تر، روی آن کلیک کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1204

به "سهم سرمایه در گردش از تسهیلات بانکی 59.2 درصد رشد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم سرمایه در گردش از تسهیلات بانکی 59.2 درصد رشد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید