شورای امنیت خواستار پرهیز هند و پاکستان از یکجانبه گرایی درباره کشمیر شد

به گزارش آخرین خبر، سفیر چین در سازمان ملل در نخستین جلسه شورای امنیت که پس از چندین دهه درباره کشمیر برگزار گردید، اظهار کرد، اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر این باورند که هند و پاکستان باید از اقدام یک جانبه در مورد نزاع جامو و کشمیر خودداری نمایند.

شورای امنیت خواستار پرهیز هند و پاکستان از یکجانبه گرایی درباره کشمیر شد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

در پی لغو خودمختاری چند 10 ساله کشمیر از سوی هند، شورای امنیت بنا به درخواست چین و پاکستان و پشت درهای بسته برای رسیدگی به شرایط این منطقه تشکیل جلسه داد.

چین به ندرت برای تشکیل جلسه شورای امنیت درخواست می نماید.

سید اکبرالدین، سفیر هند در سازمان ملل اظهار کرد، تصمیم اجرا شده درباره کشمیر مساله ای داخلی است و هند متعهد است که از صلح و آرامش وضعیت این منطقه اطمینان حاصل کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چین پیشنهاد داد که شورای امنیت بیانیه ای در مورد وضعیت جامو و کشمیر صادر کند اما دیپلمات ها گفتند، آمریکا، فرانسه و آلمان با این طرح مخالفت نموده اند. صدور چنین بیانیه هایی با اتفاق نظر همه اعضای شورای امنیت صورت می گیرد.

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل در مورد وضعیت کشمیر به شدت ابراز نگرانی کرد.

هیچ یک از دیگر اعضای شورای امنیت اما به طور علنی درباره این نشست صحبت نکردند.

ژانگ ادامه داد: اعضای شورای امنیت درباره وضعیت حقوق بشر در این منطقه نگران هستند و به طور کلی معتقدند که طرف های حاضر در نزاع کشمیر باید از هرگونه اقدام یک جانبه که می تواند تنش ها را از این هم بیشتر کند، خودداری نمایند.

اکبرالدین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت حقوق بشر گفت: اگر در این زمینه مساله ای وجود داشته باشد، آنالیز خواهد شد و دادگاه های ما به آن رسیدگی خواهند کرد. ما به مداخله بین المللی احتیاج نداریم تا به ما بگویند چطور کشورمان را اداره کنیم. کشورها بیش از یک میلیارد نفر جمعیت دارد.

ژانگ ادامه داد: مشخصا لغو خودمختاری وضعیت کشمیر را تغییر داده و در این منطقه ایجاد تنش نموده است.

وی درخواست کرد که این مساله به وسیله روش های مسالمت آمیز و طبق منشور سازمان ملل، قطعنامه های شورای امنیت و توافق های دوجانبه حل گردد.

سفیر پاکستان در سازمان ملل نیز اقدام کشورش برای تشکیل جلسه شورای امنیت را اولین و نه آخرین گام برای حل مساله کشمیر عنوان نمود.

وی اضافه کرد: برگزاری این نشست نشان می دهد که این نزاع در سطح بین المللی به رسمیت شناخته می گردد. مردم جامو و کشمیر ممکن است در این منطقه حبس شده باشند اما صدایشان امروز در سازمان ملل شنیده شد.

سفیر پاکستان ادامه داد: ما آماده حل و فصل مسالمت آمیز نزاع درباره کشمیر هستیم ما از آنالیز این موضوع در شورای امنیت استقبال می کنیم و این تاکیدی بر این است که این مساله مهم بین المللی است. نسبت به هند این موضوع بحثی داخلی است اما بحث امروز نشان داد که مشکل اشغال این منطقه است که یک موضوع عمومی مشترک است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 236

به "شورای امنیت خواستار پرهیز هند و پاکستان از یکجانبه گرایی درباره کشمیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت خواستار پرهیز هند و پاکستان از یکجانبه گرایی درباره کشمیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید