صالحی: ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافت

به گزارش آخرین خبر، تهران (پانا) - رئیس سازمان انرژی اتمی خبرداد غنی سازی 60 درصدی در نیروگاه هسته ای نطنز شروع شده است و محصولی که هم اکنون فراوری می کنیم حدود 9 گرم در ساعت است.

صالحی: ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافت

به گزارش روابط عمومی سازمان انرژی اتمی علی اکبر صالحی در ارتباط با خبر نیمروزی سیما گفت: اقدام بزرگی در چارچوب قانون اقدام راهبردی مجلس اجرا شده است. ما با آقای قالیباف درباره مسایل مرتبط همیشه در تماس هستیم و امروز هم نزدیک های سحر بود که به اطلاع ایشان این دستاورد را رساندم و ایشان هم آن را اعلام کردند. از ایشان و آقای ذوالنوری رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس هم به خاطر حمایت هایشان به ویژه حمایت های اقتصادی تشکر دارم.

وی ادامه داد: باید قانون را آن گونه که مورد خواست مجلس شورای اسلامی است پیش ببریم. به ما گفته بودند که با احتیاط در اجرای این قانون جلو بروید و می خواستند در مذاکرات با حسن نیت جلو برویم اما به هر حال کاری کردند که ما را به این سمت کشاندند.

اضافه نمود: برغم بعضی شایعات بعد از حادثه نطنز هیچ لحظه ای غنی سازی در نطنز قطع نشده است و تنها در یکی از سالن ها مشکل پیدا کردیم. بعد از حادثه هفته گذشته در سایت نطنز هیچ آلودگی در این سایت ایجاد نشده است، اگر آلودگی بود بازرسانی که بازدید کردند آن را اعلام می کردند و باید بگویم که بعد از این حادثه، یک لحظه هم غنی سازی متوقف نشده است. تنها یک سالن غنی سازی که در آن سانتریفیوژهای IR-1 قرار داشتند از کار افتاده است و در سالن های متعدد دیگر غنی سازی با قوت ادامه دارد.

صالحی ادامه دا: فعالیت سانتریفیوژها با برق اضطراری در جریان است. برق اصلی ظرف یکی دو روز آینده وصل می گردد و الان هم داریم با برق اضطراری ماشین های از کار افتاده را جایگزین می کنیم.

وی گفت: غنی سازی با قوت پیش می رود. فراوری اورانیوم با غنای 60 درصد نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی در عملیاتی کردن دستورات مقامات بالا دارد.

علی اکبر صالحی اضافه نمود: چهارشنبه بود که دستور راه اندازی 60 درصد را دادیم و بامداد آدینه این محصول 60 درصد فراوری شد. محصولی که هم اکنون فراوری می کنیم حدود 9 گرم در ساعت است که باید روی راندمان و چیدمان زنجیره ها کار گردد. ممکن است این راندمان کم گردد. یعنی هم اکنون که فراوری ما 9 گرم است ممکن است به 5 یا 6 گرم برسد، تا همزمان بتوانیم با این دو زنجیره اورانیوم 20 درصد هم فراوری کنیم. این کار بزرگی است که اجرا شده و تحول فنی است که دوستان ما در حال اجرا آن در سازمان هستند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر ما هم فراوری غنی سازی 60 درصد داریم و از طرف دیگر همزمان با یک تزریق داریم غنی سازی 20 درصد هم فراوری می کنیم که ان شاء الله تا یک یا دو روز آینده این بهینه سازی ها به اتمام خواهد رسید.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید نمود: بنابراین غنی سازی 60 درصدی هم اکنون در تأسیسات هسته ای شهید احمدی روشن در جریان است. همگان باید متوجه شده باشند که سایت نطنز هم چنان پا برجاست و با قوت جلو می رود. اساسا یکی از شیوه های بازدارندگی همین آمادگی است که جوانان غیور ما دارند که با هر حادثه ضمن جبران مساله، چند قدم هم جلوتر می فرایند و این برای اولین بار نیست که اتفاق می افتد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خاتمه گفت: گفت: این اورانیوم 60 درصد برای ساختن هدف Targetهایی است که این هدف ها را در راکتور تهران می گذاریم و از آنها مولیبدن استخراج می کنیم. از این 60 درصد برای سوخت الان فراوری نمی کنیم. از سویی این بحث که در رسانه ها راه انداختند که ما نمی دانیم داریم چکار می کنیم یا داریم بلوف می زنیم، درست نیست. هدف ها کاربردهای متنوعی دارد و یکی از آنها در فراوری رادیوداروها استفاده می گردد. در فرایند فیژن مولی با 20 درصد داریم تست می کنیم اما وقتی غنا را بالا ببریم راندمان و میزان مولیبدن بالا می رود و زمان فراوریش هم کوتاه تر می گردد و اساسا فرایند آسان تر می گردد، این فرصتی بود که قانون مجلس برای سازمان پیش آورد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1662

به "صالحی: ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید