قطعنامه آتش بس جهانی90 روزه به کجا رسید؟ پوتین و ملک سلمان در باره آتش بس سوریه مذاکره کردند

به گزارش آخرین خبر، شورای امنیت سازمان ملل به دلیل اختلاف میان آمریکا و چین نتوانست قطعنامه درخواست یک آتش بس انسانی 90 روزه در سراسر جهان با توجه به تداوم شیوع کروناویروس را تصویب کند.

قطعنامه آتش بس جهانی90 روزه به کجا رسید؟ پوتین و ملک سلمان در باره آتش بس سوریه مذاکره کردند

این اختلاف نظر میان آمریکا و چین بر سر ذکر نام سازمان بهداشت جهانی در این قطعنامه بود که اجازه به تصویب سریع آن از سوی شورای امنیت را نداد.

یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه در این باره گفت: این یک بن بست بزرگ است و هیچ کدام از طرف ها از موضعش عقب نشینی نمی کند. ما داریم درجا می زنیم.

متن این قطعنامه که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده، توسط فرانسه و تونس تهیه شده و طی چند هفته گذشته در دست بحث قرار داشته است.

این قطعنامه خواستار یک آتش بس انسانی 90 روزه با هدف کمک به مردم آسیب پذیر گرفتار در جنگ های سراسر جهان از جمله در افغانستان و یمن است.

پیش نویس این قطعنامه در عین حال از یک فراخوان 23 مارس آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای اجرای یک آتش بس جهانی جهت تسهیل مبارزه با کروناویروس حمایت کرده است.

با این حال واشنگتن و پکن بر سر چگونگی اشاره این قطعنامه به سازمان بهداشت جهانی به اختلاف برخوردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شدیدا از عملکرد سازمان بهداشت جهانی در قبال شیوع کروناویروس انتقاد کرده و شفافیت این سازمان در قبال این ویروس را زیر سوال برده و در ادامه کمک های کشورش به این سازمان را نیز قطع کرده است.

چند دیپلمات که نامشان را فاش نکردند، گفتند: چین بر ذکر نام سازمان بهداشت جهانی در این قطعنامه تاکید داشته در حالی که آمریکا مخالف آن است.

وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره این بن بست اظهار کرد: ما درباره مذاکرات در جریان در شورای امنیت سازمان ملل اظهار نظر نمی کنیم.

هیات چین در سازمان ملل نیز واکنشی به این مناقشه نشان نداد.

تهیه کنندگان پیش نویس این قطعنامه همچون دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل مجبور به انتظار برای مصالحه میان این دوعضو دائم برخوردار از حق وتو در شورای امنیت هستند.

چند دیپلمات دیگر هم ذکر کردند، از چند روز پیش تا کنون پیشرفتی حاصل نشده است.

انتظار می رفت که طی روزهای اخیر رای گیری بر سر این قطعنامه انجام شود و گوترش بیش از یک ماه است که برای برگزاری رای گیری درباره این قطعنامه فشار وارد می کند. با این حال این رای گیری در کوتاه مدت با توجه به تداوم اختلاف میان آمریکا و چین بعید به نظر می رسد.

یک دیپلمات گفت: بیایید منتظر باشیم و ببینیم آیا در چند روز آینده اتفاق جدیدی در این زمینه می افتد یا خیر.

سفیر یکی از کشورهای غربی هم گفت، به محض مصالحه میان آمریکا و چین بن بست مذکور می تواند سریعا پایان یابد.

او اظهار کرد، ذکر نام سازمان بهداشت جهانی تنها یک مساله جانبی در پیش نویس قطعنامه ای با موضوع حمایت از آتش بس برای نزدیک به 20 منطقه جنگی در سراسر جهان محسوب می شود.

در حال حاضر در این قطعنامه قسمتی که مربوط به ذکر نام سازمان بهداشت جهانی است خالی مانده و تکلیف آن در پایان مذاکرات معین می شود. فرانسه و تونس می توانند البته به سادگی از ذکر نام این سازمان در این قطعنامه چشم پوشی کنند اما در ادامه چین با حمایت روسیه ممکن است از حق وتوی خود علیه آن استفاده کند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 7 تیر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1034

به "قطعنامه آتش بس جهانی90 روزه به کجا رسید؟ پوتین و ملک سلمان در باره آتش بس سوریه مذاکره کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطعنامه آتش بس جهانی90 روزه به کجا رسید؟ پوتین و ملک سلمان در باره آتش بس سوریه مذاکره کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید