موافقت بانک مرکزی با تزریق نقدینگی به بانک ها

به گزارش آخرین خبر، خبرنگاران : بانک مرکزی با تزریق 26.7 هزار میلیارد ریال نقدینگی با حداقل نرخ 20 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد، معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهارشنبه 21 آبان انجام شد.

موافقت بانک مرکزی با تزریق نقدینگی به بانک ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از بانک مرکزی: پیرو اطلاعیه روز دوشنبه (19 آبان ماه) مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، این بانک در مهلت مشخص شده هشت سفارش فروش اوراق بدهی دولتی به وسیله ابزار توافق بازخرید در مجموع به ارزش 26.7 هزار میلیارد ریال به وسیله سامانه بازار بین بانکی دریافت کرد.

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از کمبود نقدینگی در بازار بین بانکی و همچنین فاصله دریافت نرخ سود موزون بازار از نرخ سود هدف، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی در قالب قرارداد توافق بازخرید (ریپو) با سررسید 14 روزه بود

در مجموع، بانک مرکزی با تزریق 26.7 هزار میلیارد ریال نقدینگی با حداقل نرخ 20 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهارشنبه (21 آبان ماه) انجام شد.

به علاوه، در هفته جاری دو بانک برای تأمین نقدینگی بسیار کوتاه مدت (اضطراری) خود از اعتبارگیری قاعده مند در روزهای شنبه و سه شنبه، و در مجموع به ارزش 39.2 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده نمایند.

ذکر این نکته لازم است که بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد احتیاج بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می نماید. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ سیاستی، به وسیله انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می گردد.

متعاقب اطلاعیه یاد شده، بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت مشخص شده به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. عملیات بازار باز تأمین اقتصادی در نرخ هایی پایین تر از نرخ سقف دالان (22 درصد) را برای بانک ها و مؤسسات اعتباری ممکن می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1369

به "موافقت بانک مرکزی با تزریق نقدینگی به بانک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت بانک مرکزی با تزریق نقدینگی به بانک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید