هزینه های سربار حوادث ترافیکی برای سلامت

به گزارش آخرین خبر، رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) با اشاره به هزینه های سربار حوادث ترافیکی برای نظام سلامت، گفت: از ابتدای سال 98 تا کنون بیش از 3400 مصدوم سوانح ترافیکی از سوی اورژانس تهران به این مجتمع ارجاع داده شده اند و درصد بالایی از قربانیان سوانح ترافیکی را مصدومان سوانح موتور سیکلت تشکیل می دهند.

هزینه های سربار حوادث ترافیکی برای سلامت

دکتر خسرو صادق نیت در گفت وگو با خبرنگاران، در این باره اضافه نمود: بر اثر این حوادث طیف گسترده ای از آسیب های برگشت پذیر (مانند شکستگی ها) تا دائمی (مانند قطع نخاع و فلج اندام) و حتی مرگ ایجاد می گردد. علاوه بر این متاسفانه بیشتر مصدومانی که به بیمارستان منتقل می شوند، موتورسوار هستند.

صادق نیت تاکید نمود: نکته مهم در سوانح ناشی از تصادف موتورسواران این است که ممکن است پس از تصادف به نظر برسد مصدوم دچار سانحه جدی نشده است و به همین دلیل از مراجعه به بیمارستان خودداری گردد. این در حالیست که ممکن است مصدوم دچار ضربات مغزی یا خونریزی های داخلی شده باشد که تا چند ساعت نشانه ای از خود بروز ندهد. بنابراین ضروری است مصدومان حوادث ترافیکی، به ویژه موتورسواران به بیمارستان مراجعه نمایند تا معاینات و آزمایش های لازم بر روی آنها انجام گردد.

وی در خصوص هزینه های درمان مصدومان ناشی از حوادث ترافیکی و جاده ای از جمله موتورسواران، شرح داد: از آنجا که مصدومان سوانح ترافیکی تا دو ماه در قالب بیمه، از خدمات رایگان درمان بهره مند می شوند، بنابراین درمان این بیماران هزینهی مستقیمی برای بیمار در بر ندارد ولیکن برای نظام سلامت کشور از ابتدای سال تا کنون تنها در مجتمع بیمارستانی امام خمینی بالغ بر 74 میلیارد ریال هزینه داشته است.

صادق نیت توضیح داد: این در حالیست که فرایند درمان بعضی از این مصدومان ممکن از بیش از دو ماه و بعضا سال ها به طول انجامد که در این صورت هزینه های به مراتب بیشتری به دنبال خواهد داشت. تمامی این هزینه ها تنها هزینه های مستقیم درمان بیمار است و هزینه های غیر مستقیمی همچون درد و رنجی که بیمار تحمل می نماید و فشار روحی و استرس های بسیاری که خانواده بیمار در این مدت خواهد داشت، دوری از محیط کار و خلاء نبود وی و تاثیر آن بر فعالیت مفید وی در محل کار و اثرات منفی غیبت از کار این تعداد از مصدومان بر اقتصاد جامعه و تبدیل فردی فعال و موثر بر اقتصاد جامعه به فردی که باید مورد حمایت قرار گیرد و ... همگی از عوارض و هزینه های غیر مستقیمی است که بدنبال این حوادث حاصل می گردد و هزینه هایی به مراتب بیشتر از هزینه های مستقیم درمان بر کشور تحمیل خواهد نمود.

وی ادامه داد: برای کاهش هزینه های جسمی، روحی و اجتماعی ناشی از چنین حوادثی که هم بر افراد و خانواده وی و هم بر نظام سلامت و کشور تحمیل می گردد، اغلب به علت عدم رعایت قانون و مسائل ایمنی می باشد و لذا باید فرهنگ سازی صحیح در دستور کار قرار گیرد و کمپین موتورسوار خوب می تواند یکی از این روش ها محسوب گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 اسفند 1398 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 785

به "هزینه های سربار حوادث ترافیکی برای سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه های سربار حوادث ترافیکی برای سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید