واردات تجهیزات غیراستاندارد برای ایمنی نیروی کار!

به گزارش آخرین خبر، سید ابوالفضل اشرف منصوری در گفتگو با خبرنگاران، با انتقاد از اینکه متاسفانه در کشور هیچ استانداردی برای استانداردسازی تجیهزات حفاظت و ایمنی فنی نیروی کار از سوی سازمان استاندارد و دستگاه های مربوطه تدوین نشده است، گفت: طبق ماده 91 قانون کار، کارفرمایان و مسئولان تمام واحدها مکلف هستند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای تامین حفاظت و سلامت و بهداشت کارگران در محیط کار، وسایل و امکانات لازم را تهیه و در اختیار آنان قرار دهند؛ همچنین مسئولان واحدها موظفند چگونگی کاربرد وسایل را به نیروی کار آموزش دهند و در خصوص رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی نظارت کنند که تعداد معدودی از کارفرمایان و مسئولان واحدها این نکات را رعایت می کنند.

واردات تجهیزات غیراستاندارد برای ایمنی نیروی کار!

وی با تاکید بر اینکه یکی از اصلی ترین، بدیهی ترین و آشکارترین علل حوادث ناشی از کار مربوط به تجهیزات حفاظت فنی است ادامه داد: در عین حال تجهیزاتی که در این حوزه وارد می شوند فاقد استاندارد هستند که به رغم داشتن ظاهر قابل قبول اما هیچ کیفیتی ندارند.

رئیس کانون انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور، با بیان اینکه در حوزه رعایت ایمنی و بهداشت نیروی کار بهترین دستورالعمل ها و آیین نامه ها در داخل کشور وجود دارد که برگرفته از دستورالعمل های بین المللی هستند افزود: در بخش واردات تجهیزات حفاظت فنی نیروی کار قرار بود حدود 2 سال پیش معاونت وقت روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مذاکراتی با گمرک داشته باشد اما آنچه که در حال حاضر مشاهده می شود تداوم واردات این تجهیزات و محصولات است.

اشرف منصوری با اشاره به رتبه ایران در حوادث ناشی از کار در مقایسه با کشورهای جهان گفت: بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی کار (ILO) که در سال گذشته اعلام شد، ایران در بین 189 کشور عضو این سازمان رتبه 102 را در میزان حوادث ناشی از کار به خود اختصاص داده که رتبه نگران کننده و بسیار بالایی است.

وی با بیان اینکه رتبه نخست رعایت ایمنی نیروی کار به کشور ژاپن اختصاص دارد، ادامه داد: نرخ آمار سالانه حوادث ناشی از کار در کشور ژاپن رقمی نزدیک به صفر است. یکی از دلایلی که در کشورهای ژاپن، انگلیس و آمریکا نرخ حوادث ناشی از کار بسیار پایین است، تاسیس و مشارکت تشکل های صفنی و مردم نهاد است که در حوزه ایمنی کار از قدرت بلامنازع برخوردار هستند. در کشورهای آمریکا و کانادا دو تشکل بسیار بزرگ مردم نهاد در این حوزه فعالیت می کنند و اندازه این نهاد با یک وزارتخانه در ایران برابری می کند که تاثیر بسیار زیادی در کاهش نرخ حوادث ناشی از کار داشتند.

رئیس کانون انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور، گفت: البته موضوع توجه و اهمیت به ایمنی نیروی کار در دولت یازدهم جدی تر از سایر دولت ها پیگیری شد که تدوین آیین نامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران، به کارگیری مسئولان ایمنی در کارگاه ها و آموزش رعایت ایمنی کار به کارفرمایان و نیروی کار بخشی از این اقدامات است که در کاهش حوادث ناشی از کار موثر بودند.

وی به آمار حوادث ناشی از کار منجر به فوت اشاره کرد و گفت: در سال 93 این آمار هزار و 896 نفر بود که با کاهش 21.5 درصدی این میزان در سال 94 به هزار و 494 رسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 526

به "واردات تجهیزات غیراستاندارد برای ایمنی نیروی کار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات تجهیزات غیراستاندارد برای ایمنی نیروی کار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید