واکسنی که از بروز زخم های پوستی جلوگیری می کند

به گزارش آخرین خبر، به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان با موفقیت یک مدل جدید چالش انسانی استرپ A ایجاد و راه را برای آزمایش واکسن ضد باکتری کشنده رایج که باعث گلودرد، مخملک و زخم های پوستی می شود هموار کرد.

واکسنی که از بروز زخم های پوستی جلوگیری می کند

تلاش تحقیقاتی مشترک، به هدایت موسسه تحقیقات بچه ها مورداک (MCRI) نشان داد این مدل که به طور عمدی داوطلبان بزرگسال سالم را به باکتری در یک محیط کنترل شده آلوده می کند، بی خطر است و اکنون برای آزمایش استرپ استفاده می شود.

عفونت های استرپ A حدود 750 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده و سالانه بیش از 500 هزار نفر را در سطح جهان از بین می برد، این آمار بیش از جانباختگان آنفلوانزا، حصبه یا سیاه سرفه در سال است. استرپ A همچنین می تواند باعث عفونت های شدید تهدید کننده زندگی مانند سندرم شوک سمی و بیماری گوشت خواری و بیماری های پس از عفونت مانند تب روماتیسمی حاد، بیماری روماتیسمی قلب و بیماری های کلیوی شود.

عفونت های استرپ A به طور نامتناسبی بر روی بچه ها خردسال، سالمندان، زنان باردار تاثیر می گذارد. در حال حاضر هیچ واکسنی برای جلوگیری از استرپ A در دسترس نیست و تنها به طور بالقوه با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

دکتر جوش اوسوویکی یکی از محققان این مطالعه در این باره می گوید: از مدل های چالش انسانی می توان برای آزمایش واکسن ها، دارو ها و آزمایش های تشخیصی و همچنین هدایت انواع همکاری های علمی شگفت انگیز برای درک بیشتر نحوه کار بیماری ها و چگونگی جلوگیری از آن ها استفاده کرد.

او اضافه نمود: ما تنها مدل کنترل شده استرپ A برای کنترل عفونت انسانی را ایجاد کرده ایم که می تواند به عنوان بستری برای ارزیابی نامزد های جدید واکسن و روش های درمانی مورد استفاده قرار گیرد. تیم تحقیقاتی یک استرپ A را آزمایش کردند که به اعتقاد آن ها باعث گلودرد شده و بعید است منجر به مسائل حاد یا مزمن سلامتی شود.

این محقق ادامه داد: در این مطالعه 25 داوطلب 18 تا 40 ساله در یک آزمایشگاه بالینی فاز 1 مستقر در ملبورن تا 6 روز با آزمایش خون و سواب های بزاق و گلو که به طور منظم جمع آوری شده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند.

دکتر اوسوویکی گفت: 85 درصد از شرکت کنندگان یک مورد قانع کننده از استرپتوکوک گلو ایجاد کرده اند که در حداقل 60 درصد پیش بینی ها وجود داشت. با شروع یک دهم دز مصرفی در مطالعات قدیمی دهه 1970، ما فشار خاص استرپ A را در پشت حلق هر شرکت کننده اعمال کردیم. با کمال تعجب در دز کم، این اقدام باعث گلودرد در بیشتر شرکت کنندگان شد. داوطلبان علائم خفیف تا متوسطی از جمله گلودرد، تعریق، تب و سردرد داشتند که همه به سرعت بهبود یافتند و پس از بازگشت به خانه شش ماه پیگیری شدند.

پروفسور اندرو استیر یکی دیگر از محققان این تحقیق گفت: تیم انتظار دارد آزمایش واکسن های نامزد استرپ A را که توسط محققان در استرالیا تولید شده است قبل از پایان سال شروع کنند.

پروفسور استیر اضافه نمود: استرپ A یک چالش بهداشت عمومی است که برآورده نشده است. امیدواریم این تحقیق تولید واکسن را تسریع کرده و امور را به سمت آزمایش های بزرگتر پیش ببرد.

به گفته این محقق یک واکسن برای استرپ A هر سال صد ها هزار زندگی را نجات می دهد و از میلیون ها عفونت که بچه ها و بزرگسالان را به بیمارستان می فرستد جلوگیری می کند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1699

به "واکسنی که از بروز زخم های پوستی جلوگیری می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسنی که از بروز زخم های پوستی جلوگیری می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید