چرا ظریف از پیروزی ترامپ سخن گفت؟

به گزارش آخرین خبر، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در اقدامی غیرمعمولی احتمال پیروزی رئیس جمهور آمریکا را آنالیز نموده و آن را بیش از 50 درصد دانسته است. بعضی نظرسنجی های سیاسی در آمریکا این پیش بینی را تایید می نمایند.

چرا ظریف از پیروزی ترامپ سخن گفت؟

به گزارش آخرین خبر، در حالی که بسیاری از ناظران شانس انتخاب مجدد دونالد ترامپ در انتخابات سوم نوامبر را اندک ارزیابی می نمایند، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته است شانس پیروزی ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا بیشتر از 50 درصد است.

ظریف در یک مصاحبه لایو اینستاگرامی با فرید مدرسی، روزنامه نگار، گفت: در علوم انسانی بزرگترین اشتباه مخصوصا در مسائل سیاسی و مسائل سیال، پیش بینی است. اما من می خواهم پیش بینی کنم که هنوز شانس انتخاب آقای ترامپ بیش از 50 درصد است؛ البته شانس ایشان نسبت به 4-5 ماه گذشته به صورت جدی کاهش پیدا نموده است، اما یک واقعیتی در خصوص آقای ترامپ وجود دارد و آن این است که ایشان یک پایه 35 درصدی در جامعه آمریکا دارد که این پایه هنوز تکان نخورده است.

ظریف اضافه نمود: تا زمانی که این پایه رای آقای ترامپ تکان نخورده است، هنوز شانس انتخاب شدن مجدد دونالد ترامپ از نظر من به عنوان یک تحلیلگر، وجود دارد. البته آقای ترامپ اشتباهات زیادی داشتند و در سیاست خارجی حتی یک حوزه پیروز نداشتند و در سیاست داخلی، موضوع کرونا، نحوه برخورد با ناآرامی های جدید در ایالات متحده، نحوه برخورد با مهاجرین و نحوه برخورد با اقلیت ها، نقاط بسیار جدی ضعف دونالد ترامپ است.

این اظهارات ظریف بازتاب گسترده ای یافت. چرا که مقارن با شیوع کرونا، محبوبیت ترامپ تقریبا در تمام نظرسنجی ها شاهد افت چشمگیری بوده است. این روزها، به طور پیوسته گزارش هایی درباره کاهش شدید محبوبیت ترامپ در نظرسنجی ها منتشر می گردد. اما چرا ظریف برخلاف این نظرسنجی ها هنوز از بالا بودن شانس پیروزی ترامپ سخن می گوید؟ پاسخ این سوال را می توان از اظهارات ظریف به دست آورد. وزیر خارجه ایران ضمن اشاره به کاهش جدی شانس پیروزی ترامپ، گفته است پایگاه اصلی حامیان ترامپ تغییر چندانی ننموده است. به عبارت دیگر، ترامپ هواداران پروپاقرصی دارد که هنوز هم از او حمایت می نمایند و تحت تاثیر بحران های اخیر قرار نگرفته اند. اینان شامل گروه هایی مانند محافظه کاران و راستگرایان افراطی، سفیدبرترپنداران و... هستند.

ظریف معمولا در بیان دیدگاه های خود جانب احتیاط را رعایت می نماید، اما این بار در پیش بینی پیروزی ترامپ احتیاط را کنار گذاشته است.

نظرسنجی ها و پیش بینی ظریف

اما علاوه بر اینها، دلایل دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد ترامپ هنوز شانس پیروزی دارد. اگر چه محبوبیت ترامپ در بیشتر نظرسنجی ها کاهش یافته، اما همین نظرسنجی ها نشان می دهند که ترامپ هنوز از حمایت بخش قابل توجهی از جامعه آمریکا برخوردار است. جدای از این، کاهش محبوبیت ترامپ به سطح بی سابقه ای نرسیده است. به عنوان نمونه، موسسه نظرسنجی گالوپ، در تاریخ 10 ژوئن، نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که نشان می دهد محبوبیت ترامپ به 39 درصد سقوط نموده است. آخرین باری که محبوبیت ترامپ به 39 درصد رسیده بود، در اکتبر گذشته بود.

تاریخچه محبوبیت ترامپ در نظرسنجی ها نشان می دهد که سقوط بیشتر محبوبیت ترامپ بعید نیست. همچنین، سوابق ترامپ نشان می دهد که بعد از کاهش محبوبیت وی، افزایش آن نیز دور از انتظار نیست. طبق آمار گالوپ، میزان محبوبیت ترامپ تا حالا چهار بار به 35 درصد سقوط نموده است که آخرین بار، در اواسط دسامبر 2017 بود. هر گاه محبوبیت ترامپ به زیر 35 درصد سقوط کرد، در آن حالت می توان گفت که بحران کرونا و اعتراضات ضدنژادپرستی تاثیرات بی سابقه ای بر موقعیت ترامپ گذاشته است.

از سوی دیگر، حتی اگر میزان محبوبیت ترامپ به کمتر از 39 درصد کاهش یابد باز هم این کاهش به معنای شکست قطعی ترامپ در انتخابات نخواهد بود. چرا که بعد از این کاهش، احتمال افزایش محبوبیت ترامپ وجود دارد. همین یک ماه پیش، (1-13 ماه مه) محبوبیت ترامپ در نظرسنجی گالوپ به بالاترین سطح خود، یعنی 49 درصد رسیده بود. در آن موقع هم، اوضاع مالی آمریکا به شدت تحت الشعاع بحران کرونا بود. هم اکنون، تقریبا تمام نظرسنجی ها یک نکته را نشان می دهند و آن اینکه محبوبیت ترامپ رو به کاهش است، اما هنوز معلوم نیست که این کاهش تا کجا ادامه پیدا می نماید.

بیشتر بخوانید:

آیا کار ترامپ تمام است؟

طبق داده های وبگاه فایو ثرتی ایت، در حال حاضر بیشتر نظرسنجی ها نشان می دهند محبوبیت ترامپ بین 39 تا 43 درصد است. این مقدار با میانگین کلی میزان محبوبیت ترامپ در کل دوران ریاست جمهوری اش که 40 درصد است، فاصله چندانی ندارد.

به هر حال، هیچ شکی نیست که تحولات اخیر آمریکا موقعیت ترامپ را در افکار عمومی متزلزل نموده است، اما این تزلزل به حدی نیست که بتوان بر اساس آن، قاطعانه شکست ترامپ در انتخابات را پیش بینی کرد، خصوصا که تا انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر بیش از چهار ماه باقی مانده است. در این مدت، احتمال تغییر اوضاع به نفع یا به ضرر ترامپ بعید نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1121

به "چرا ظریف از پیروزی ترامپ سخن گفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ظریف از پیروزی ترامپ سخن گفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید