گواهینامه رانندگی کدام کشورها در ایران اعتبار دارد؟

به گزارش آخرین خبر، درباره اعتبار گواهینامه های رانندگی سایر کشورها در ایران بیشتر بدانید.

گواهینامه رانندگی کدام کشورها در ایران اعتبار دارد؟

به گزارش گروه اجتماعی آخرین خبر، آن دسته از افراد ایرانی مقیم خارج از کشور و شهروندان کشورهای دیگر که گواهینامه معتبر خارجی دارند، تا 6 ماه پس از وارد شدن به ایران مجاز به رانندگی با گواهینامه خود هستند.

این دسته از افراد در صورتی که پس از سپری شدن مدت 6 ماه از ورود خود به ایران قصد رانندگی داشته باشند، باید نسبت به تبدیل گواهینامه خارجی خود به گواهینامه ایرانی اقدام کنند.

همچنین، بهتر است در نظر داشته باشید که تبدیل گواهینامه های رانندگی معتبر صادر شده از کشورهای دیگر که گواهینامه صادره از ایران در قلمرو سرزمینی آنان برای رانندگی معتبر است، با ارائه ترجمه و مشاهده اصل گواهینامه خارجی، سایر مدارک لازم، احراز سلامت جسمی و روانی درخواست کننده صورت می گیرد.

گفتنی است؛ موارد دیگر تبدیل گواهینامه های رانندگی با تأیید وزارت امور خارجه و سفارت کشور صادر کننده گواهینامه صورت می پذیرد. همچنین ماموران سیاسی، کنسولی و اعضای سازمان های بین المللی می توانند برای تبدیل گواهینامه های خود مدرک مندرج در ماده 22 این آئین نامه را از طریق وزارتخانه های خارجه و کشور به راهنمائی و رانندگی ارسال کنند.

ماده 22 آیین نامه صدور انواع گواهینامه های رانندگی: دارندگان گواهینامه معتبر خارجی اعم از ایرانی و خارجی می توانند تا شش ماه پس از ورود در ایران رانندگی کنند و در صورت تمایل به ادامه رانندگی نسبت به تبدیل گواهینامه خارجی خود به گواهینامه ایرانی اقدام کنند.

لیست کشورهایی که گواهینامه های رانندگی آن ها قابل تبدیل به گواهینامه ایرانی هست به شرح زیر است؛

همچنین آن دسته از کشورهای خارجی که گواهینامه صادره از ایران در قلمرو سرزمینی شان برای رانندگی معتبر محسوب می شود و یا کشورهایی که از متعهدین کنوانسیون 1968 وین (راجع به مقررات عبورومرور در راه ها و علائم راه ها) هستند، گواهینامه صادره آنان معتبر است.

گفتنی است؛ مواردی که با علامت * مشخص شده، برای دریافت گواهینامه باید در آزمون عملی شهر شرکت و مواردی که با علامت ** مشخص شده اند، برای دریافت گواهینامه باید در آزمون آئین نامه شرکت کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1052

به "گواهینامه رانندگی کدام کشورها در ایران اعتبار دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گواهینامه رانندگی کدام کشورها در ایران اعتبار دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید