ایران در رده هفتاد و هشتم شاخص سرمایه انسانی دنیا ایستاد

به گزارش آخرین خبر، موسسه لنست اعلام نمود فنلاند دارای بالاترین شاخص سرمایه انسانی دنیا است.

ایران در رده هفتاد و هشتم شاخص سرمایه انسانی دنیا ایستاد

به گزارش خبرنگاران، سرمایه انسانی به عنوان شاخصی برای اندازه گیری سطح آموزش و بهداشت افراد و تاثیر آن بر رشد اقتصادی تعریف می گردد. در این رده بندی که بر اساس اطلاعات آماری جمعیت 20 تا 64 سال 195 کشور دنیا در بازه زمانی 1990 تا 2016 میلادی تهیه گردیده است، 2522 سرشماری و 1894 آزمون تستی از جمعیت آماری انجام گردیده است.

بر اساس این رده بندی، سرمایه انسانی کشورها به طور میانگین در مقایسه با گزارش قبلی رو به بهبود بوده است. در این رده بندی فنلاند با 28 امتیاز در رده نخست قرار گرفته است و پس از این کشور، ایسلند، دانمارک و هلند هر 3 با 27 امتیاز در رده های دوم و سوم و چهارم، تایوان و کره جنوبی با 26 امتیاز در رده پنجم و ششم، و کشورهای نروژ، لوکزامبورگ، فرانسه، بلژیک، کانادا و سوئیس با 25 امتیاز در رده هفتم تا دوازدهم جای گرفته اند.

ایران در این رده بندی با 15 امتیاز پایین تر از گرجستان، آرژانتین و برزیل و بالاتر از کشورهایی چون قطر، مصر و اندونزی در رده هفتاد و هشتم قرار گرفته است.

رتبه برخی دیگر از کشورهای حاضر در این مطالعه عبارت است از: ژاپن در رده چهاردهم، اتریش در رده نوزدهم، آلمان در رده بیست و چهارم، استرالیا در رده بیست و ششم، آمریکا در رده بیست و هفتم، انگلیس در رده سی و یکم، ترکیه در رده چهل و سوم و روسیه در رده چهل و نهم.

کمترین رتبه شاخص سرمایه انسانی متعلق به کشور نیجر است و پس از این کشور، سودان جنوبی، چاد، بورکینافاسو، مالی، سومالی، ساحل عاج و افغانستان قرار دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 10

به "ایران در رده هفتاد و هشتم شاخص سرمایه انسانی دنیا ایستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در رده هفتاد و هشتم شاخص سرمایه انسانی دنیا ایستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید