وابستگی دارویی کشور با تولید 130 داروی مهم رفع می شود

به گزارش آخرین خبر، رئیس گروه تولید، تجاری سازی و بازار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی گفت: با تولید 130 داروی مهم و حیاتی در کشور وابستگی ایران در واردات رفع می شود.

وابستگی دارویی کشور با تولید 130 داروی مهم رفع می شود

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بومی سازی 130 داروی مهم به دست جوانان ایرانی مهم ترین نتیجه اجرای برنامه کسب دانش فنی دارو های پیشرفته و تولید آن ها در کشور است که با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال اجرا است. با گذشت بیش از 12 ماه از آغاز این طرح، دانش فنی همه این دارو ها احصا شده و 42 قلم از آن ها نیز تولید و در داروخانه ها به فروش می رسد. باقی دارو ها نیز در انتهای سال 99 برای عرضه به بازار می رسند.

دارو های بیولوژیک، دارو های پیشرفته شیمیایی، واکسن ها و مواد اولیه دارویی جزء دارو هایی هستند که در این طرح مورد حمایت قرار گرفته اند. این کار با حضور بیش از 100 شرکت داروسازی فعال، تیم های جوان و شرکت های نوپا به این مرحله رسیده است.

محسن دهنوی رئیس گروه تولید، تجاری سازی و بازار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این مطلب، گفت: در میان این جوانان، عده قابل توجهی از نخبگان تحصیل کرده در خارج از کشور نیز به فعالیت های داخلی جذب شدند.

به گفته دهنوی، بیشتر دارو های مورد نیاز داخلی یا بومی سازی شده اند و یا در نوبت تولید قرار دارند. با این حال، برخی از دارو های بیماران خاص که مصرف کننده آن ها در کشور، کمتر از یک هزار نفر است، برای تولید در داخل کشور به صرفه نیستند و باید از بیرون کشور تهیه شوند.

این فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف در ادامه بیان نمود: ایالات متحده آمریکا بر خلاف ادعای مسوولانش، پیکان تحریم را ابتدا بر روی حوزه دارو و غذا متمرکز کرد تا نارضایتی را در میان مردم به وجود آورد.

نمونه این اقدام، تحریم همه جانبه انسولین بود که مدتی برای کشور بحران ایجاد کرد که با تلاش های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این مشکل مرتفع شده و در آینده نه چندان دور، نیاز به خارج از کشور در این داروی حیاتی به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

این مورد به ما نشان می دهد که در سایر حوزه ها نیز با توسل به توانمندی های نیروی انسانی جوان و متعهد کشور، می توانیم بر مسائل ناشی از تحریم ها و فشار های ن. بین المللی فائق شویم.

40 میلیون دلار صادرات دارو به کشور های همسایه در یک سال

رئیس گروه تولید، تجاری سازی و بازار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کیفیت دارو های تولیدی در ایران را مشابه و حتی بالاتر از دارو های خارجی دانست و افزود: گاهی اشکالی که به سازمان غذا و دارو وارد می کنند، این است که سخت گیری بالایی در اعطای مجوز به دارو ها دارد و همین موضوع سبب شده دارو های ایرانی کیفیتی هم تراز و حتی بالاتر از استاندارد های بین المللی داشته باشد. گاهی فرآیند تست و اعطای مجوز به بازار نزدیک به یک سال زمان می برد که حاکی از دقت فراوان سازمان غذا و دارو در امر سلامتی مردم است.

ما در دو سال گذشته، هیچ جمع آوری دارویی ناشی از افول سطح کیفی در کشور نداشته ایم. همین کیفیت بالا باعث شده در سال گذشته بیش 40 میلیون دلار صادرات به کشور های همسایه داشته باشیم.

وی با اشاره به این مطلب، تاکید کرد: کشور های آسیای میانه و روسیه نیز جزء مقاصد صادراتی دارو های ایرانی هستند و توانسته ایم با شرکت های اروپایی در این بازار ها رقابت کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 755

به "وابستگی دارویی کشور با تولید 130 داروی مهم رفع می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وابستگی دارویی کشور با تولید 130 داروی مهم رفع می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید