پرچم ژاپن؛ از عدالت تا جنگ سنگی!

به گزارش آخرین خبر، اتفاق ها اما باعث نشد تا پرچم ژاپن برای همواره از روی سکوها جمع گردد؛ همین چند روز پیش و در جریان بازی پرسپولیس با تراکتور در استادیوم آزادی، دوباره سروکله پرچم ژاپن پیدا شد و طرفداران تراکتور آن را برای لحظه ای به اهتزاز درآوردند؛ با این تفاوت که دیگر آنها بازیکن ژاپنی در ترکیب تیمشان نداشتند.

پرچم ژاپن؛ از عدالت تا جنگ سنگی!

برای سفر به هزینه سفر به ژاپن با هواپیما با بهترین ها مشورت کنید، از سرزمین آفتاب تابان دیدن کنید با فرهنگ سامورایی آشنا شوید و از خوردن سوشی لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، روزنامه شرق نوشت: پرچم ژاپن در فوتبال ایران و به طور ویژه تر روی سکوهای استادیوم، هنوز نقشی کلیدی دارد؛ نقشی که عده ای آن را مبارزه با تبعیض به وجودآمده در فوتبال می دانند و عده ای دیگر هم آن را به وطن فروشی می چسبانند. هر چه باشد اما ماحصل مشترکی دارد: هر بار سروکله اش روی سکوها پیدا شده، کار به زدوخورد و خون ریزی (با شدت های متفاوت) کشیده شده است. تازه ترین نمونه اش مربوط به بازی تیم های پرسپولیس و تراکتور در هفته هفدهم لیگ برتر است؛ جایی که طرفداران تراکتور برای چندثانیه ای در این بازی پرچم ژاپن را به اهتزاز درآوردند و شعله درگیری ها را تندوتیزتر کردند. اگر چه نیروهای انتظامی خیلی سریع این پرچم را از دست طرفداران تراکتور کشیدند ولی نتوانستند مانعی برای سنگ پرانی های بعدش پیدا نمایند! برای چند لحظه آن قدر طرفداران دو تیم به سوی همدیگر سنگ پرتاب کردند که بعد از شکسته شدن چندین سر و دماغ، رسانه ها عنوان جنگ سنگی را به این اتفاق دادند.

تولد پرچم ژاپن روی سکو

کمی بیش از یک سال است که پرچم ژاپن در استادیوم های ایران به اهتزاز درمی آید؛ جرقه اش از تبریز زده شد. اگر بازی تراکتور با ذوب آهن و شعارهای تشویقی طرفداران تراکتور در حمایت از کاشیما(!) کمی قبل از فینال برگشت لیگ قهرمانان آسیا، در آن بازی نادیده گرفته شود، باید به زمان های مهمی اشاره نمود که این پرچم با معانی مختلف روی سکو به اهتزاز درآمده است. اوجش به بعد از بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا در تهران برمی شود؛ پرسپولیس در بازی برگشت مقابل کاشیمای ژاپن به میدان رفت و دست آخر نتوانست قهرمان آسیا شود. همان شکست بهانه ای برای طرفداران رقبای این تیم شد که با پرچم ژاپن خودنمایی نمایند. کمی بعد از آن بازی، پرسپولیس با تراکتور ملاقات کرد و پرچم ژاپن در آن مسابقه توسط طرفداران تراکتور به اهتزاز درآمد؛ اگرچه اعتراض ها نسبت به این حرکت خیلی سریع صورت گرفت ولی مالک باشگاه تراکتور با توجیه این حرکت گفت که استفاده از چنین پرچمی برای حمایت از بازیکن ژاپنی تراکتور انجام شده است! فارغ از این که سوگیتا ماه ها در تبریز بازی می کرد و تا آن موقع پرچم ژاپنی به اهتزاز درنیامده بود. بعد از تبریز، پرچم ژاپن در دیگر شهرهای ایران هم دیده شد. اصفهان دیگر شهر مهمی بود که طرفداران فوتبالی اش با پرچم ژاپن به استادیوم آمدند. سپاهان با امیر قلعه نویی در کورس قهرمانی با پرسپولیس بودند و طرفداران این تیم هم با اهتزاز پرچم ژاپن سعی کردند از لحاظ روحی بازیکنان پرسپولیس را تحت فشار بگذارند. اگر چه پیش از آن بازی، امیر قلعه نویی آوردن پرچم ژاپن به استادیوم را لوس بازی خوانده بود ولی فردای آن مسابقه در گفت وگو با رادیو به طعنه از این حرکت به عنوان حرکتی عدالت خواه نام برد! او گفت نمی شود که همه هوای یک تیم را داشته باشند و همین می شود که پرچم ژاپن به استادیوم می آید.

نمادی برای اعتراض

موضوع مبارزه با تبعیض به وجودآمده در بین تیم ها از همان جا شکل گرفت؛ با جوی که رقبای پرسپولیس به راه انداختند، این طور استنباط شد که وزارت ورزش به دنبال قهرمان کردن پرسپولیس است و اهتزاز پرچم کشور ژاپن به نوعی اعتراض به این موضوع است. فارغ از درست یا غلط بودن این داستان، پرچم ژاپن در استادیوم های دیگر هم زمانی که پرسپولیس بازی داشت به اهتزاز درآمد؛ از اهواز و در استادیوم فولاد گرفته تا شهر قدس! زمانی که استقلال با وینفرید شفر قرار بود در شهر قدس با پیکان بازی کند، طرفداران استقلال با پرچم ژاپن به استادیوم آمده بودند.

سوگیتا نبود، پرچم ژاپن چرا

اهتزاز پرچم ژاپن در استادیوم در یک بازه زمانی آن قدر بحث برانگیز شد که کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال اطلاع داد اگر طرفداران تیمی پرچمی با این مفهوم را در استادیوم به اهتزاز دربیاورند، با آنها برخورد می شود؛ به ویژه این که طرفداران پرسپولیس حس می کردند با این حرکت، تماشاگران رقیب به تیم آنها توهین می نمایند. همین احساس ها باعث به وجودآمدن زدوخوردهای بعضا ریزودرشت در استادیوم می شد. البته طرفداران پرسپولیس هم عقیده داشتند این موضوع فراتر از یک کری خوانی ساده است و افرادی که با پرچم ژاپن به استادیوم می آیند همان هایی هستند که جدایی طلب هستند و دلشان با ایران نیست. این اتفاق ها اما باعث نشد تا پرچم ژاپن برای همواره از روی سکوها جمع شود؛ همین چند روز پیش و در جریان بازی پرسپولیس با تراکتور در استادیوم آزادی، دوباره سروکله پرچم ژاپن پیدا شد و طرفداران تراکتور آن را برای لحظه ای به اهتزاز درآوردند؛ با این تفاوت که دیگر آنها بازیکن ژاپنی در ترکیب تیمشان نداشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 720

به "پرچم ژاپن؛ از عدالت تا جنگ سنگی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرچم ژاپن؛ از عدالت تا جنگ سنگی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید