کشف ماهی که بدون احتیاج به اکسیژن زنده می ماند

به گزارش آخرین خبر به نقل از نیواطلس، پیش از این تصور می شد ماهی ها برای زنده ماندن به حداقلی از اکسیژن احتیاج دارند، اما کشف جدید نشان می دهد گونه هایی از ماهی ها می توانند در فضایی که تقریبا اکسیژنی در آن وجود ندارد، زنده بمانند.

کشف ماهی که بدون احتیاج به اکسیژن زنده می ماند

کشف این ماهی ها در جریان تحقیقاتی اجرا شده که از سال 2015 شروع شده است. برای شناسایی این ماهی ها از یک ربات اقیانوس نورد کنترل از راه دور استفاده شده که بیش از هزار متر در عمق آب فرو می رود. میزان اکسیژن در این بخش از آب های اقیانوسی دنیا در پایین ترین حد خود در مقایسه با دیگر نقاط دنیا است. همین مساله باعث می گردد هیچ حیوانی در این شرایط قادر به تداوم زندگی نباشد.

تا به حال دوگونه ماهی در آب های خلیج کالیفرنیا شناسایی شده که یکی گونه ای از گربه کوسه به نام Cephalurus cephalus و دیگری نوعی روده ماهی به نام Cherublemma emmelas می باشد. میزان اکسیژن محیطی که ماهیان مذکور در آن زندگی می نمایند تا 40 برابر کمتر از مقدار اکسیژن مورد احتیاج برای زندگی ماهیان عادی است.

نکته جالب حضور گسترده ماهی های مذکور در مناطق کم اکسیژن و عدم تمایل آنها به حضور در نقاطی با اکسیژن بالاست. به نظر می رسد همین مساله عامل اصلی بقای آنها و شکار نشدن این ماهی ها توسط ماهی ها و کوسه های بزرگتر باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 92

به "کشف ماهی که بدون احتیاج به اکسیژن زنده می ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ماهی که بدون احتیاج به اکسیژن زنده می ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید