امکان زلزله بزرگ پس از پس لرزه های زلزله 4 ریشتری ، زلزله امروز تهران نگران کننده است؟

به گزارش آخرین خبر، استاد پژوهشگاه زلزله شناسی گفت: در جایی که زلزله دماوند اتفاق افتاده است، گسل مشا وجود دارد؛ همان جایی که 19 اردیبهشت ماه 1399 هم زلزله ای به بزرگی 5 ریشتر در آنجا به وقوع پیوست و تهران را هم لرزاند.

امکان زلزله بزرگ پس از پس لرزه های زلزله 4 ریشتری ، زلزله امروز تهران نگران کننده است؟

به گزارش خبرنگاران، مهدی زارع، زلزله شناس و استاد پژوهشگاه زلزله شناسی با اشاره به پس لرزه های زلزله دماوند تهران، اظهار کرد: در جایی که زلزله دماوند اتفاق افتاده است گسل مشا هم وجود دارد و در حال فعالیت است، همان جایی که 19 اردیبهشت ماه 1399 آن زلزله با بزرگای 5 ریشتر در نیمه شب به وقوع پیوست و آن موقع در تهران نیز آن زلزله احساس شد.

وی اضافه کرد: زلزله با بزرگای 3.9 ریشتری آسیبی ندارد مسأله آن است که در بخش شرقی گسل مشاء 100 کیلومتر از جنوب فیروزکوه تا روستای کلان را دربر می گیرد، این فعال ترین هسته گسل مشاء براساس داده های موجود است. علت آن هم این است که این گسل در مجاورت آتش فشان دماوند واقع شده است و از آنجایی که دماوند فعالیت دارد روی گسل مشاء تأثیر می گذارد.

زارع گفت: گسل مشاء زلزله های مهم و شدیدی را پیشتر تجربه نموده است و آنالیز های زمین شناسان نشان می دهد که هر 1100 سال یکبار، یک زلزله با بزرگای بیش از 7 ریشتر می توان از این گسل انتظار داشت و چندین زمین لرزه به آن نسبت داده شده است. زلزله های 1640 میلادی و 1830 میلادی در این منطقه به وقوع پیوسته است. هر دو این زلزله ها به این گسل نسبت داده اند اما به هر حال بازگشت 1100 سال یکبار برای یک زلزله با بزرگای بیش از 7 ریشتر نشان می دهد که باید نسبت به گسل مشاء حساس باشیم چرا که این نقطه در 50 کیلومتری تهران واقع شده است و در شهرستان های شرقی تهران در حدود 2میلیون جمعیت زندگی می نمایند و از این حیث این گسل بسیار مهم است.

این زلزله شناس ایرانی تأکید کرد: زلزله دماوند در ادامه زلزله هایی است که در سه دهه اخیر با دستگاه های لرزه نگاری پرتعداد به ثبت رسانده ایم.

زارع ادامه داد: زلزله ای به بزرگای 4 ریشتری امکان وقوع پس لرزه های کوچکتری دارد اما پس از آن ممکن است زلزله بزرگی رخ دهد کما اینکه پس از پس لرزه های کوچک زلزله 7.3 ریشتری در سرپل ذهاب به وقوع پیوست.

وی تأکید کرد: در مجموع کسی نمی تواند مدعی گردد که انتظار می رود یک زلزله بزرگ به وقوع بپیوندد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مرداد 1402 بروزرسانی: 29 مرداد 1402 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2337

به "امکان زلزله بزرگ پس از پس لرزه های زلزله 4 ریشتری ، زلزله امروز تهران نگران کننده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان زلزله بزرگ پس از پس لرزه های زلزله 4 ریشتری ، زلزله امروز تهران نگران کننده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید