اندروید یا آی اواس؟ کدام سیستم عامل مناسب شما است؟

به گزارش آخرین خبر، خبرنگاران - سهیل بالینی: اندروید و آی اواس دو سیستم عامل محبوب در دنیای فناوری و گوشی های هوشمند هستند. در واقع اگر قصد خرید یک تلفن همراه مدرن را داشته باشید، انتخابی جز یکی از این دو سیستم عامل، پیش روی شما نیست. در این مقاله ما آخرین نسخه این دو سیستم عامل را از دیدگاه یک کاربر ایرانی آنالیز خواهیم کرد.

اندروید یا آی اواس؟ کدام سیستم عامل مناسب شما است؟

با گذر زمان اندروید (Android) و آی اواس (iOS) شباهت های بیشتری به هم پیدا نموده اند. هربار که گوگل یک توانایی جدید را به اندروید اضافه می نماید، اپل نیز پس از مدتی در آی اواس از آن قابلیت رونمایی می نماید. ایده های جدید اپل هم خیلی زود توسط گوگل کپی می شوند و معمولاً با نامی جدید به سیستم عامل اندروید راه پیدا می نمایند.

استفاده از این دو سیستم عامل برای کاربران ایرانی، با تجربه ای که کاربران خارجی با آن روبرو هستند متفاوت است. با توجه به شرایط موجود، بسیاری از امکانات هر دو سیستم عامل برای ایرانیان غیرقابل استفاده است و این موضوع باید در آنالیز نسخه آخر این سیستم عامل ها در نظر گرفته گردد. آخرین نسخه سیستم عامل آی اواس 12.1.4 است و گوگل نیز از سیستم عامل اندروید Pie 9.0 رونمایی نموده است.

رابط کاربری

شباهت های زیادی بین رابط کاربری اندروید و آی اواس وجود دارد. کنترل های حرکتی (swipe) در نسخه جدید هر دو سیستم عامل به یک استاندارد تبدیل شده اند. در واقع لازم نیست برای انجام فعالیت ساده ای مثل جابجایی بین برنامه ها یا بازگشت به صفحه اصلی، از کلیک بهره ببرید و می توانید با کشیدن دستتان روی صفحه نمایش، فعالیت های متفاوتی را انجام دهید. تفاوت دو سیستم عامل در اینجا است که اندروید به شما اجازه می دهد تا بین روش قدیمی کلیک کردن و روش جدید سوایپ، یکی را انتخاب کنید. اپل، اما علاقه به دادن انتخاب های زیاد به کاربر ندارد و امکان بازگشت به سیستم کلیکی را در نظر نگرفته است.

نوتیفیکیشن ها در هر دو سیستم عامل به هم شبیه شده و با توجه به برنامه ها و رفتار شما دسته بندی می شوند. بااین حال Siri در آی اواس می تواند فعالیت های بیشتری را در رابطه با پیام های برنامه های مختلف به عهده بگیرد. یک کاربر انگلیسی زبان به راحتی می تواند به دستیار صوتی اپل دستور دهد تا عکس العمل هایی خاص در قبال نوتیفیکیشن های مختلف اجرا گردد. موضوعی که برای کاربر ایرانی چندان سودمند نیست. گوگل در بخش اعلانات نیز، انتخاب های بیشتری را برای کاربر در نظر گرفته و شما می توانید به راحتی، نحوه نمایش نوتیفیکیشن ها را در گوشی خود انتخاب کنید.

حق انتخاب برنامه رابط کاربری (Home Screen) در اندروید به کاربر داده شده و می توانید از بین ده ها برنامه مختلف، یکی را به عنوان برنامه اصلی رابط کاربری انتخاب کنید. شرکت های مختلف مانند هواوی، سامسونگ، ال جی و وان پلاس هرکدام شکلی خاص از رابط کاربری اندروید را طراحی نموده اند که تجربه ای متفاوت را برای کاربران این سیستم عامل به ارمغان می آورد. اپل از سوی دیگر به کاربر اجازه نمی دهد که تغییرات چندانی را در شکل ظاهری رابط کاربری اعمال کند.

برنامه ها

اغلب برنامه های مشهور بین المللی برای هر دو سیستم عامل ارائه شده اند و امکان نصب آن ها برای کاربران وجود دارد. بااین حال ممکن است در شرایط مختلف، کاربر ایرانی برای نصب برنامه در این سیستم عامل ها دچار مسائلی گردد. نصب نرم افزار به وسیله غیر رسمی و استفاده از برنامه های جانبی در سیستم عامل اندروید بسیار ساده تر است. اگر در ایران زندگی می کنید و علاقه ای هم صرف زمان زیاد برای نصب برنامه ها ندارید، بهتر است از سیستم عامل اندروید بهره ببرید.

تعداد بازی های بیشتری برای سیستم عامل آی اواس ارائه شده. معمولاً برنامه ها و بازی های جدید، اول برای این سیستم عامل معرفی می شوند و پس از مدتی به اندروید می آیند. با توجه به شرایط موجود، دور زدن پرداخت های اقتصادی بازی ها در سیستم عامل اندروید راحت تر است.

برنامه های پر کاربرد ایرانی هم هرازچندگاه از استور اپل حذف می شوند. این موضوع باعث شده که در عمل، سیستم عامل آی اواس برای کاربران ایرانی این اپلیکیشن ها چندان مناسب نباشد. در نتیجه اگر عادت به استفاده از برنامه خاصی از کشور عزیزمان دارید، پیشنهاد می کنیم که تا تغییر رویه اپل، از سیستم عامل اندروید بهره ببرید.

امنیت

امنیت هر دو سیستم عامل در سال های اخیر زیر سوال رفته. هک شدن گوشی خواننده و بازیگران مشهور آمریکایی اثبات کرد که اپل آن قدر ها هم که مسئولین این شرکت اعلام می نمایند، امن نیست. گوگل هم از سوی دیگر به خاطر دسترسی بیشتری که به کاربر می دهد، از امنیت بالایی برخوردار نیست. هر دو سیستم عامل کوشش می نمایند تا مسائل امنیتی را برطرف نمایند، اما به نظر می رسد هکر ها همواره چند قدم از برنامه نویس های این دو شرکت جلوتر هستند.

با این شرایط به نظر می رسد که انتخاب مناسب تر از نظر امنیت سیستم عامل، آی اواس باشد. این سیستم عامل اجازه تغییرات کمتری را به کاربر می دهد و در نتیجه امکان کمتری برای اشتباه از سوی کاربر وجود دارد.

مولتی تسکینگ

استفاده از برنامه های مختلف در کنار هم از جمله امکاناتی است که از یک گوشی هوشمند انتظار می رود. اپل و گوگل کوشش زیادی نموده اند تا جابجایی بین برنامه های مختلف با بالاترین سرعت ممکن انجام گردد. افزایش رم فیزیکی گوشی ها نیز به این موضوع یاری شایانی نموده است.

آی اواس در زمینه استفاده بهینه از رم، همواره از گوگل پیشروتر بوده و این موضوع نیز در نسخه جدید هردو سیستم عامل نیز قابل تأیید است. حتی گوشی های اندرویدی که از 8 گیگ رم بهره می برند ممکن است گاهی در جابجایی بین برنامه ها دچار مشکل شوند. در آی اواس، اما این مشکل کمتر به چشم می خورد و مولتی تسکینگ روان تر انجام می گردد.

سلامت کاربر

سلامت جسمی کاربران موضوع جدیدی است که در ماه های اخیر مورد توجه کارشناسان قرار گرفته. در واقع تا چند سال پیش موضوعی به نام اعتیاد به شبکه های اجتماعی و مسائل جسمی ناشی از آن وجود نداشت. این تغییر جدید باعث شده تا گوگل برنامه ای به نام Digital Wellbeing را به نسخه جدید اندروید اضافه کند. این برنامه که فعلاً در حالت بتا و پیش نمایش قرار گرفته است، فعالیت کاربر در شبکه های اجتماعی مختلف را زیر نظر می گیرد و با پیشنهاد هایی به بهبود شرایط جسمی کاربر یاری می نماید.

بیماری های چشم، مسائل تعادل، مسائل در عضلات دست، سردرد، سرگیجه، پرخاشگری و مسائل روحی روانی از جمله بیماری هایی است که ممکن است با اعتیاد به شبکه های اجتماعی در کاربر پدید بیاید. اپل از سوی دیگر هنوز تدبیر خاصی را برای مقابله با این مسائل جسمی و روحی در نظر نگرفته است.

به روزرسانی

اپل با فاصله بسیار زیاد از سیستم عامل اندروید، در رده بالاتری از سرعت و ارائه بهتر آپدیت های نرم افزاری قرار گرفته است. در واقع به روزرسانی های آی اواس مستقیماً توسط اپل انجام می گردد. در نقطه مقابل گوشی های اندروید به ندرت به روزرسانی لازم را دریافت می نمایند. به روزرسانی سیستم عامل اندروید بر خلاف اپل، توسط شرکت های فراورینماینده گوشی انجام می گردد. این شرکت ها به خاطر فروش بهتر گوشی های جدید خود، علاقه چندانی به آپدیت گوشی های قدیمی ندارند.

البته این مشکل در گوشی های فراوری گوگل (پیکسل) و گوشی های که از سیستم عامل Android One استفاده می نمایند وجود ندارد. گوگل در سریع ترین زمان ممکن به روزرسانی نرم افزاری این گوشی ها را در اختیار کاربران قرار می دهد.

تشخیص چهره

اپل در فناوری تشخیص چهره کاربر از گوگل پیشروتر است. این فناوری قدرتمند نه تنها می تواند برای باز کردن قفل گوشی استفاده گردد بلکه به عنوان یک جنبه سرگرمی نیز جای خود را در میان کاربران جوان تر گوشی های هوشمند باز نموده است.

سیستم واقعیت مجازی اپل در کنار تشخیص چهره فوق العاده سیستم عامل iOS به کاربران اجازه می دهد تا از ایموجی های لایو و زنده آیفون استفاده نمایند. گوگل هنوز برنامه مشخصی برای استفاده از این فناوری در سیستم عامل خود ارائه ننموده. هرچند شرکت سامسونگ در گوشی های فراوریی این شرکت، از فناوری خاصی که شباهت زیادی به واقعیت مجازی اپل دارد استفاده می نماید. این فناوری در گوشی های اندرویدی شرکت های دیگر قابل نصب و استفاده نیست.

دستیار مجازی

توانایی های دستیار مجازی شرکت اپل با هیچ کدام از شرکت های فراورینماینده موبایل قابل مقایسه نیست. تنها دستیار مجازی قدرتمندتر از Siri، دستیار آلکسا شرکت آمازون است. سیری می تواند هر کاری که به ذهن شما برسد را انجام دهد. از سفارش غذا گرفته تا کم کردن نور صفحه نمایش لپ تاپی که در خانه جا گذاشته اید. هرچند اغلب موارد فناوری ذکرشده در کشور ما قابل استفاده نیست، اما باید به قدرت دستیار مجازی اپل اعتراف کرد.

گوگل کوشش زیادی نموده تا دستیار مجازی اختصاصی اندروید را به تجربه سیری نزدیک کند. با این حال فناوری استفاده شده در دستیار مجازی گوگل در مقابل سیری، بسیار ضعیف و کهنه به نظر می رسد. تبلیغات شرکت گوگل هنوز نتوانسته کاربران را به استفاده از دستیار مجازی اندروید مجاب کند.

انتقال فایل

انتقال فایل ها از گوشی به دستگاه های دیگر و بالعکس در سیستم عامل اندروید به راحتی انجام می گردد. مهم نیست که لپ تاپ شما از ویندوز استفاده می نماید یا حتی به سیستم عامل لینوکس مجهز است. انتقال فایل ها با اتصال سیم و حتی به وسیله WIFI به راحتی انجام می گردد.

از سوی دیگر شرکت اپل قوانینی سخت را برای انتقال فایل در نظر گرفته است. ساده ترین فعالیت ها در گوشی آیفون، احتیاج به نصب برنامه های جانبی دارد. با در نظر دریافت این موضوع باید گفت که استفاده مولتی مدیا از گوشی های اندرویدی برای کاربران ایرانی بسیار ساده تر است.

برنده نهایی

برای کاربران بین المللی پاسخ به این پرسش بسیار سخت تر از کاربران ایرانی است. هر دو سیستم عامل در شرایط برابر بین المللی توانایی هایی مشابه دارند. با این هنوز هم iOS با فاصله ای اندک از گوگل جلوتر است. انتخاب اینکه کدام گوشی برای یک کاربر بین المللی و خارجی مناسب است بیشتر جنبه سلیقه دارد.

اما در ایران این انتخاب بسیار ساده تر است. محدودیت های سیستم عامل شرکت اپل برای کاربران ایرانی بیشتر است و نصب و جابجایی فایل نیز تا حدود زیادی طاقت فرسا است. اندروید از سوی دیگر سیستم عاملی بازتر و آزادتر است و این موضوع راه را برای کاربران ایرانی باز می نماید.

انتخاب های بیشتری نیز از نظر شرکت سازنده برای گوشی های اندرویدی وجود دارد و شما با هزینه ای بسیار کمتر از آیفون می توانید یک گوشی مناسب و با کیفیت اندرویدی را تهیه کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 186

به "اندروید یا آی اواس؟ کدام سیستم عامل مناسب شما است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندروید یا آی اواس؟ کدام سیستم عامل مناسب شما است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید