با چند کار ساده مغز را فریب دهید و از غذاخوردن لذت ببرید!

به گزارش آخرین خبر، ظاهر و بوی وعده های غذایی ما، اینکه آن ها را با چنگال بخوریم یا با دست، حتی موسیقی که در حین غذا خوردن به آن گوش می دهیم، در لذت غذاخوردن ما نقش دارند.

با چند کار ساده مغز را فریب دهید و از غذاخوردن لذت ببرید!

چارلز اسپنس، استاد روانشناسی تجربی در دانشگاه آکسفورد در تحقیقی درباره عوامل تاثیرگذار بر غذا و نوع آن تحقیق نموده است. او معتقد است به طور خلاصه، ظاهر و بوی وعده های غذایی ما، چه آن ها را با چنگال بخوریم یا با دست - حتی موسیقی که در حین غذا خوردن یا خرید غذا به آن گوش می دهیم، همگی می توانند در اندازه سالم غذا خوردن ما نقش داشته باشند. تکنیک های زیر به شما یاری می نمایند مغزتان را فریب دهید تا تصمیم های بهتری برای بدنتان بگیرد.

اصلاً از کارد و چنگال استفاده نکنید!

اکنون بسیاری از ما می دانیم که سرو کردن وعده های غذایی در بشقاب کوچک تر می تواند اندازه خوردن ما را کنترل کند، زیرا مغز ما بر این باور است که غذا در آنجا بیشتر از اندازه واقعی است. این تأثیر عمیقی بر سیری دارد (چقدر احساس سیری می کنید)، اما مغز را نیز می توان با ابزار هایی که استفاده می کنیم فریب داد: کارد و چنگال های سنگین تر قدردانی ما را از آن افزایش می دهد، مانند غذا خوردن با دست، که حواس ما را درگیر می نماید.

تا حد امکان خوردن را به یک تجربه حسی تبدیل کنید

اسپنس می گوید: هر کاری که می توانید برای توجه بیشتر و آهسته تر غذا خوردن انجام دهید، برای اینکه در لحظه هوشیارتر باشید، احتمالاً احساسات مرتبط با غذا خوردن را افزایش می دهد و به این معنی است که شما کمتر راضی هستید. این نه تنها بر سیری تاثیر می گذارد، بلکه می تواند به شما یاری کند تا انتخاب های سالم تری داشته باشید و از این انتخاب ها بیشتر لذت ببرید.

با چشمان خود بپزید

روانشناسان مواد غذایی ثابت نموده اند ما ابتدا با چشمان خود غذا می خوریم، و این امر بسیاری از تجربیات ما را شامل می گردد. در واقع ظاهر غذا ها بر طعم آن هنگام خوردن تاثیر دارد. در واقع، با شکل دادن به انتظارات ما، ظاهر غذا ها حتی بر طعم ما در هنگام خوردن آن ها تاثیر می گذارد.

بنابراین، یک سالاد بزرگ و زیبا که دارای برگ ها، رنگ ها و بافت های متنوع است، بهتر از یک مشت اسفناج به نظر می رسد و طعم بهتری نیز خواهد داشت. اسپنس می گوید، ما بعلاوه باید به خاطر داشته باشیم که وقتی صحبت از غذای از پیش ساخته به میان می آید، با چشمان خود غذا می خوریم، به ویژه زمانی که چیزی نامتقارن (یا بدون ظاهر یکنواخت) باشد.

موسیقی خود را با دقت انتخاب کنید

اسپنس می گوید: بسیاری معتقدند می توان انتخاب های غذایی افراد را با موسیقی تغییر داد. به عنوان مثال، اگر موسیقی سریع و بلند باشد، مردم حدود 30 درصد بیشتر می خورند. شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد صدا های بلند موجب کمتر سالم شدن وعده غذایی می گردد و یک سری هورمون ها را ترشح می نماید که برای هضم غذا ها ضرر دارد.

منبع: برنا

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1402 بروزرسانی: 10 مرداد 1402 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2331

به "با چند کار ساده مغز را فریب دهید و از غذاخوردن لذت ببرید!" امتیاز دهید

1 کاربر به "با چند کار ساده مغز را فریب دهید و از غذاخوردن لذت ببرید!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با چند کار ساده مغز را فریب دهید و از غذاخوردن لذت ببرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید