آنالیز شرایط اجرای سند آمایش آموزش عالی ، ساماندهی بیش از 90 موسسه آموزش عالی

به گزارش آخرین خبر، قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بیش از 90 موسسه آموزش عالی ساماندهی و ادغام شدند.

آنالیز شرایط اجرای سند آمایش آموزش عالی ، ساماندهی بیش از 90 موسسه آموزش عالی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، جلسه 131 ستاد راهبری اجرای نقشۀ جامع علمی کشور، به ریاست دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.

منصور کبگانیان قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از انتها این جلسه در جمع خبرنگاران گفت: جلسه امروز دو بخش بود که در بخش اول گزارش ستاد نانو از پیشرفت­ هایی که در این حوزه در کشور اجرا شده و عملکرد این ستاد بود که ارائه شد.

وی اضافه کرد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در نوبت ­های منظم باید به استماع برسد و گزارش ­ها باید کاملا ارزیابی و داوری شوند و در نهایت این گزارش­ ها به اسناد ملی کشور تبدیل می ­شوند.

کبگانیان با بیان اینکه بعد از این گزارش زیست فناوری ما گزارش هوا و فضا را در نوبت داریم گفت: قبل از اینکه گزارش ستاد نانو اینجا ارائه گردد در کمیسیون فناوری و دانش بنیان ما ارائه شده بود و داوران نظرات صریح و دقیق شان را اعلام نموده بودند و آنالیز ­های لازم اجرا شده و آخرین مرحله نهایی سازی امروز ارائه شد.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در حال حاضر نانو در رتبه چهار فراوری مقالات جهان نهاده شده و این برای کشور ما یک امتیاز است ادامه داد: 6/4 درصد سهم مقالات نانو در سال 2020 وجود داشته است، سی و هشت درصد مقالات فراوریی جهان اسلام متعلق به جمهوری اسلامی ایران بوده است و سی درصد پتنت­ های خارجی و بین المللی را کسب کردیم و دو هزار و پانصد میلیارد تومان ارزش صادرات نانو در کشور بوده است.

کبگانیان خاطر نشان کرد: بعد از ارائه ستاد نانو، از دستاورد های این ستاد تشکر و قدردانی شد و معاونت نظارت و ارزیابی ستاد نقشه جامع علمی کشور با جمع­ بندی که داشتند چند محور را مطرح کردند از جمله اینکه، چون بازار نانو در جهان به سرعت در حال گسترش است و ما فاصله زیادی داریم تا بتوانیم دو درصد سهم بازار جهانی را به خودمان اختصاص دهیم درخواست شد عزیزان ستاد نانو راهبرد هایی را ارائه بدهند که به چه صورت سرعت کسب این بازار جهانی را بیشتر بکنیم.

وی اضافه کرد: اعضای ستاد نقشه نیز به این نکته اشاره کردند که قطعا نباید بازار داخلی خود را فراموش کنیم و مبادا بازار داخلی را نیز به دست کشور های رقیب بسپاریم.

دکتر کبگانیان در ادامه با اشاره به اینکه عزیزان در ستاد نانو از کمبود بودجه گلایه داشتند گفت: در دستگاه ها و وزارتخانه های مهمی همچون وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت و از این قبیل وزارتخانه ها که هر کدام ردیف هایی دارند و بودجه نانو مفصل هست اگر ستاد نانو تعامل خودش را با وزارتخانه­ های ذی­ ربط بیشتر کند تمام این بودجه­ ها جزء بودجه نانوی کشور محسوب خواهد شد. البته ما از دولت محترم درخواست بودجه خواهیم کرد.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نکته کلیدی در این موضوع این است که ستاد نانو زیرساخت لازم را برای بودجه لازم داشتند و گلایه از این موضوع بود که مصوبه ای به نام سند توسعه فناوری نانو وجود ندارد.

وی با بیان اینکه صرفا راهبرد های نانو کشور چند سال پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده گفت:، ولی ساختار و ردیف بودجه نیاز به سند نانو دارد که در حضور روسای سه قوه هم ارائه خواهیم داد و پیشنهادمان این خواهد بود که ظرف مدت کمی این کار انجام گردد و پیش نویس سند نانو را به ما داده اند که رسمیت ندارد و ان شاالله با طی کردن فرایند لازم و تصویب سند بودجه لازم نیز توسط دولت محترم به آن تخصیص داده خواهد شد.

کبگانیان ادامه داد: بخش دوم جلسه مربوط به گزارش ساماندهی موسسات آموزش عالی کشور بود که این بحث از حساسیت خاصی برخوردار است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این کار را زودتر شروع نموده و موسساتی را که بیش از حد گسترش پیدا نموده بودند را تجمیع کردند.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: وزارت علوم در سند آمایش اختیار پیدا نموده که بتواند بعضی از موسسات و دانشگاه ها را با تعداد زیادی از دانشجویان که صرفا گزارش داده شده یک هیات علمی دارند و با استاندارد های آموزش عالی همخوانی ندارد را تجمیع کند؛ وزارت علوم براساس ماده 3 سند آمایش آموزش عالی کشور موظف بود این کار را انجام دهد.

وی اضافه کرد: به علت درخواست­ هایی که بعضی نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشتند که در بعضی شهر های کم جمعیتی موسسات آموزشی که ایجاد شده، با یکدیگر تجمیع شوند قرار بر این شد که این موسسات نه اینکه تعطیل شوند بلکه تجمیع شوند و دانشجویان این موسسات بلاتکلیف نمانند.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حدود 90 موسسه آموزشی دولتی در آیین نامه ای از 119 موسسه ساماندهی شدند که قابل تقدیر است. این ها دانشگاه هایی هستند که تک ­تک مصوبه شورای گسترش را دارند، به طوری که دانشگاه جامع علمی کاربردی یک دانشگاه است و واحد های متعددی ایجاد نموده که البته در این بین طرح ماموریت گرایی را داریم.

وی با بیان اینکه البته انتقاد وارد است که چرا مجوز ها بی رویه داده شده است گفت: اعضای شورای عالی و اعضای جلسه به چند محور امروز تاکید داشتند که از این موضوع و اقدام وزارت علوم حمایت می نمایند، ولی گزارش پیشرفت آمایش آموزش عالی را به صورت کلان باید وزارت علوم آماده کند به خصوص ماموریت گرایی دانشگاه ها را.

کبگانیان اضافه کرد: ما بدون اینکه بدانیم دانشگاه ها چه مامورتی دارند، نمی توانیم آن ها را تجمیع کنیم به عنوان مثال دانشگاه جامع علمی کاربردی یک ماموریت دارد، و دانشگاه پیغام نور، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه­ های برتر کشور نیز ماموریت­های دیگری دارند.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امروز ساماندهی آموزش عالی مورد تایید نهاده شد گفت: از وزارت علوم قول گرفته شد که در اسرع وقت موضوع ساماندهی موسسات آموزش عالی را پیگیری نمایند، مطمئن هستم نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز همکاری لازم را می­ نمایند.

وی در انتها گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در سه محور ماموریت گرایی، رتبه بندی و طرح ساماندهی سنجش و پذیرش یا همان کنکور تمرکز دارند و منتظر پیشنهاد های وزارت علوم هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1097

به "آنالیز شرایط اجرای سند آمایش آموزش عالی ، ساماندهی بیش از 90 موسسه آموزش عالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز شرایط اجرای سند آمایش آموزش عالی ، ساماندهی بیش از 90 موسسه آموزش عالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید