فروش املاک دانشگاه ها برای پرداخت حقوق، خط قرمز من است، دانشگاه ها افزایش درآمدهای اختصاصی را یک ضرورت بدانند

به گزارش آخرین خبر، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: فروش املاک و اموال دانشگاه ها به منظور تامین اعتبار برای پرداخت حقوق و مزایای ناشی از افزایش های اخیر، جایز نیست و این موضوع خط قرمز من است و اجازه نمی دهم حتی یک متر از املاک دانشگاه ها از دست برود.

فروش املاک دانشگاه ها برای پرداخت حقوق، خط قرمز من است، دانشگاه ها افزایش درآمدهای اختصاصی را یک ضرورت بدانند

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی گل در نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاه های مشخص کشور ضمن تشکر و قدردانی از رؤسای تازه و قدیم دانشگاه های کشور گفت: چرخش مدیریت ها یک امر بدیهی و طبیعی است. اما باید قدردان زحمات و تلاش های همه مدیرانی باشیم که در شرایط سخت و حساس این سال ها سکان آموزش عالی را مدبرانه هدایت کرده و عمر خود را تمام وقت برای تربیت دانش آموختگان و فرهیختگان کشور صرف کرده اند.

وی اضافه کرد: حاصل این مدیریت خوب و شایسته در ادوار مختلف در حوزه آموزش عالی، شرایط مطلوب کشور در سختی هاست.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه کمبود بودجه و منابع اعتباری، مهمترین مسئله ای است که دانشگاه های کشور با آن روبرو هستند، گفت: باید همگی با مشورت و همفکری به این موضوع مهم راه چاره بیاندیشیم.

دکتر زلفی گل ادامه داد: یکی از کارهایی که در این زمینه انجام دادیم، اخذ مجوز تاسیس صندوق علوم، تحقیقات و فناوری است که درصدی از بودجه عمومی دولت به آن اختصاص می یابد و برنامه های تازهی را از این طریق اجرایی خواهیم کرد.

وی با بیان ضرورت افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها تاکید کرد: این مهم همواره باید در اولویت دستور کارهای دانشگاه ها قرار گیرد و ما در این زمینه سیستم تشویقی خواهیم داشت. به هر مقدار که دانشگاه ها درآمد اختصاصی خود را افزایش دهند، به همان مقدار به آنها کمک کرده و اعتبارات آنها را افزایش خواهیم داد.

وزیر علوم با بیان اینکه باید رویه ارتباط دانشگاه با صنعت برعکس شود، شرح داد: در این زمینه باید طرحی نو دراندازیم تا صنایع، نیازها و اولویت های تحقیقاتی خود را از دانشگاه ها درخواست کنند و برای برطرف این نیاز هزینه کنند.

دکتر زلفی گل یادآور شد: درخصوص تخصیص اعتبارات مباحث فراوانی با سازمان برنامه و بودجه داشته ایم اما با توجه به محدودیت منابع اعتباری دولت، باید شرایط را درک کنیم و با مدیریت هوشمندانه و مدبرانه در پی کسب منابع اعتباری از محل های دیگر که نتیجه پژوهش و تحقیقات است، باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به معاون اداری، مالی و مدیریت منابع گفت: با توجه به تنظیم لایحه بودجه سال 1401، حتماً جلسات متعدد با معاونان اداری، مالی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور برگزار کرده و از نظرات و پیشنهادات آنان در این زمینه بهره مند شوید.

دکتر زلفی گل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسائلی که دانشگاه ها با توجه به کمبود اعتبارات دارند گفت: برخی از دانشگاه ها عنوان کرده اند که همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی و افزایش هزینه های ناشی از این اقدام آنها را با مسائلی روبرو کرده است که ضمن اینکه تلاش می کنیم این موضوع عملیاتی شود، اما باید نواقص این قانون را نیز برطرف کنیم.

وی اضافه کرد: اعتقاد دارم افزایش حقوق اعضای هیات علمی باید بر اساس میران و کیفیت فعالیت و عملکرد هر عضو هیات علمی باشد و رؤسای دانشگاه ها در این خصوص استقلال داشته باشند که تصمیم بگیرند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به محل تامین اعتبار ناشی از همسان سازی که از محل فروش اموال دولتی است، خطاب به رؤسای دانشگاه ها تاکید کرد: به هیچ عنوان نباید حتی یک متر از املاک و اموال دانشگاه ها برای پرداخت حقوق بفروشید و این اصلاً کار درستی نیست.

وی ادامه داد: ما باید تلاش کنیم که امکانات دانشگاه ها را توسعه داده و به نسل آینده تحویل دهیم نه اینکه آنچه داریم را هم بفروشیم و صرف پرداخت حقوق کنیم، این اصلاً عاقلانه نیست و خط قرمز من است.

اصل مهم در آموزش حضوری دانشگاه ها، حفظ سلامت دانشجویان است

وزیر علوم، تحقیقات وفناوری در سرانجام سخنان خود به بحث لزوم و ضرورت از سرگیری آموزش حضوری در دانشگاه ها نیز پرداخت و گفت: بارها تاکید کرده ام که اصل مهم در آموزش حضوری دانشگاه ها حفظ سلامت دانشجویان است. باید ضمن احترام به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا که بر از سرگیری آموزش های حضوری تاکید دارد و این یک ضرورت است، تمام تلاش خود را به کار گیریم تا با حضوری کردن تدریجی آموزش ها، زمینه نشاط و شادابی حضور دانشجویان در کلاس های درس را فراهم کنیم.

دکتر زلفی گل با اشاره به تفاوت های برخورداری هر دانشگاه از امکانات، اذعان داشت: بنابراین باید این استقلال را به دانشگاه ها بدهیم که با توجه به در نظر گرفتن شرایط و امکانات، بهترین و به صلاح ترین تصمیم را در این خصوص بگیرند و البته برای برطرف برخی مسائل در راستای همگرایی و هم افزایی، باهم مشورت و همفکری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1949

به "فروش املاک دانشگاه ها برای پرداخت حقوق، خط قرمز من است، دانشگاه ها افزایش درآمدهای اختصاصی را یک ضرورت بدانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش املاک دانشگاه ها برای پرداخت حقوق، خط قرمز من است، دانشگاه ها افزایش درآمدهای اختصاصی را یک ضرورت بدانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید