روزنامه رسالت: قیمت دارو بین 25 تا 530 درصد گران شده است

به گزارش آخرین خبر، روزنامه رسالت نوشت: قیمت دارو پس از حذف ارز ترجیحی 25 تا 530 درصد رشد خواهد داشت و مقام های دولت در طول ماه های اخیر به مردم اطمینان خاطر داده اند که تبعات تورمی این اقدام محدود است و بر کنترل قیمت ها در حوزه کالا های اساسی و به ویژه دارو نظارت می کنند.

روزنامه رسالت: قیمت دارو بین 25 تا 530 درصد گران شده است

اما پرسشی که به فکر متبادر می شود، این است که نهاد های نظارتی تا چه حد قدرت و توان این کار رادارند، آن هم بر فرآیندی کاملا پیچیده و چندلایه که مخالفانی دارد و علی رغم آنکه راستا اشتباه اختصاص مستقیم ارز 4200 تومانی به شرکت های دارویی و فسادزایی آن محرز است، اما نگرانی ها نسبت به گران شدن قیمت دارو برای مصرف کننده نهایی و بیماران، با حذف پرداخت مستقیم ارز به شرکت ها همچنان وجود دارد.

کما این که محمدعلی محسن بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تأکید می کند، حتی اگر دولت بخواهد یارانه دارو را به سازمان های بیمه گر بدهد چنانچه نظارت نباشد بازهم ممکن است تخلفاتی صورت بگیرد. حتی شنیده ام معاون درمان بیمه سلامت اظهار کرده است مابه التفاوت قیمت دارو را به صورت نقدی پرداخت می کنیم. این اقدام در اقتصاد یک کشور فاجعه است که نقدینگی را افزایش دهیم.

سوای این موضوع، از ابتدای امسال و در شرایطی که هنوز قیمت دارو اصلاح نشده، گرانی در این بخش مشهود است که عمده ترین علت آن، از سوی مدیرکل امور دارو در سازمان غذا و دارو افزایش هزینه های تولید عنوان شده است و رئیس سازمان غذا و دارو علت را تورم دانسته که بر روی تمامی کالا ها اثرگذار است؛ بنابراین همین حالا که نرخ دارو به شدت افزایش یافته، بازهم تولیدکنندگان و شرکت ها ابراز نارضایتی کرده و معتقدند که باید بیش از این ها افزایش یابد تا صنعت داروسازی به حیات خود ادامه دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2151

به "روزنامه رسالت: قیمت دارو بین 25 تا 530 درصد گران شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه رسالت: قیمت دارو بین 25 تا 530 درصد گران شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید