سفر دو جهانگرد به ماه با سفینه خصوصی، بلندپروازی دوباره اسپیس ایکس

به گزارش آخرین خبر، سفر دو گردشگر به ماه آن هم در سفینه ای خصوصی بار دیگر نام بنیاد اسپیس ایکس را بر سر زبان ها انداخته، برنامه ای که قرار است تا خاتمه سال آینده عملیاتی شود. با خبرنگاران همراه باشید.

سفر دو جهانگرد به ماه با سفینه خصوصی، بلندپروازی دوباره اسپیس ایکس

بنیاد اسپیس ایکس (SpaceX) که پیش تر به خاطر تلاش برای دستیابی به اهداف بلندپروازانه ای همانند پرتاب موشک با قابلیت کاربرد مجدد و فرستادن انسان به مریخ شناخته شده بود، به تازگی گفت که در حال برنامه ریزی برای فرستادن دو متقاضی خصوصی به گردش به دور ماه تا پایان سال آینده است.

بر پایه گزارش رویترز و لس آنجلس تایمز، این پرواز که به مدار ماه پیشنهاد شده، صد در صد خود تضمین شده خواهد بود. مطابق برنامه، این سفر اواخر سال 2018 انجام خواهد شد، یعنی کم و بیش 45 سال پس از واپسین ماموریت آپولو. اسپیس ایکس در این ماموریت از موشک بالابرنده (Falcon Heavy) بهره خواهد برد؛ با این همه باید گفت این موشک پیش تر نیز استفاده شده است.

بنیان گذار و سرپرست اجرایی اسپیس ایکس، ایلان ماسک طی گردهمایی ای، برنامه های شرکتش را برای این سفر گفت؛ با این همه او جزئیات هزینه این ماموریت را فاش نکرد. او همچنین گفت که دو تن از او درخواست کرده بودند تا این گشت و گذار را برای آن ها در نظر بگیرد. او تنها با گفتن اینکه مسافران مبلغی تا به حال پرداخته اند و هیچ کدام از آن ها از اهالی هالیوود نیستند، از فاش ساختن هویت آن ها امتناع ورزید. رویترز گفت که این سفر یک هفته به طول خواهد انجامید و همانند ماموریت آپولوی 8 ناسا در سال 1968 خواهد بود. این خبرگزاری اضافه نمود که راستا کلی این سفر، از زمین تا مدار ماه و سپس فرود جهانگردان با محفظه چترداری از ارتفاع 480 هزار تا 640 هزار کیلومتری خواهد بود. برنامه ای جاه طلبانه؛ اما آیا به راستی می توانند پیروز شوند؟

بر پایه نوشته تایمز، ایلان ماسک اذعان کرده تمامی هزینه های این ماموریت به صورت کامل از طریق مسافران ناشناس پرداخت خواهد شد. آن ها تابه حال مبلغ قابل توجهی را پرداخت کرده اند و امسال آموزش های گسترده و آزمایش های سلامت را آغاز خواهند کرد. سرپرست اجرایی اسپیس ایکس ادامه می دهد:

من باور دارم هر ساله درخواست یک یا دو مورد از چنین پروازهایی را خواهیم داشت و در نهایت مبالغ پرداخت شده به دست جهانگردان فضایی می تواند 20 درصد درآمد این بنیاد را تامین کند. من می خواهم در حالی که ناسا طی پروژه ای برای بازگشت به ماه برنامه می ریزد، اسپیس ایکس را تبدیل به نخستین شرکت هوافضایی کنم.

طی این گردهمایی، ماسک گفت که این برنامه پیشنهادی جهانگردی ماه می بایست ماموریتی بسیار هیجان انگیز باشد که به شکل امیدوارکننده ای جهانیان را در مورد فرستادن بشر به اعماق فضا بار دیگر بر سر ذوق بیاورد. او همچنین تاکید کرد که ناسا در ماموریت به ماه همکاری دارد؛ ولی تنها دو جهانگرد به صورت خصوصی در سفینه خواهند بود.

در بیانیه منتشر شده، ناسا گفت که شرکای صنعتی اش را برای رسیدن به جایگاه های بالاتر تحسین می کند و قول داد به صورتی نزدیک با اسپیس ایکس همکاری کند. ناسا اعلام کرده، تضمین می کند که بی کم و کاست به وظایف قراردادی اش برای تامین منابع فضانوردان در حال انتقال به ایستگاه فضایی پایبند باشد. در حالی که بنیاد اسپیس ایکس موظف است پیش از پرواز، از سازمان هوانوردی فدرال مجوز دریافت کند، گزارش ها نشان می دهد هیچ مانعی برای انجام این پروژه وجود ندارد. لری گارور که در کابینه دولت اوباما به سمت معاون مدیر ناسا گماشته شده، به واشنگتن پست گفت:

من مطمئن نیستم که اسپیس ایکس بتواند تا پایان سال آینده در انجام پیروزیت آمیز چنین سفری کامیاب شود. به هر روی فوق العاده خواهد بود اگر آن ها بتوانند تا سال 2020 این کار را انجام دهند. این پیروزیت نشان خواهد داد که ما، در پهنه آسمان هستیم و رو به نوآوری، اکتشاف و تسخیر هیجاناتی داریم که در هستی مان هست. فکر می کنم این سفر بسیار محتمل خواهد بود.

منبع: کجارو / redorbit.com
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2063

به "سفر دو جهانگرد به ماه با سفینه خصوصی، بلندپروازی دوباره اسپیس ایکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر دو جهانگرد به ماه با سفینه خصوصی، بلندپروازی دوباره اسپیس ایکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید