علی نژاد: باید از کاری که در AFC انجام شد به عنوان یک روش پیروز یاد گردد، برای اولین بار از تصمیمات شان عدول کردند

به گزارش آخرین خبر، سرپرست معاونت ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش نتیجه مذاکرات با AFC را یک توفیق بزرگ دانست و گفت: این اولین بار بود که AFC پذیرفت از تصمیماتش عدول کند.

علی نژاد: باید از کاری که در AFC انجام شد به عنوان یک روش پیروز یاد گردد، برای اولین بار از تصمیمات شان عدول کردند

به گزارش خبرنگاران, مهدی علی نژاد بعد از نشست نمایندگان ایران با مسئولان AFC درباره میزبانی تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا, گفت: پیرو تصمیمات و اقدماتی که AFC درباره باشگاه های ایرانی درباره سلب میزبانی تیم های ما در پلی آف و مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا گرفته بود و در ادامه با مقاومت, همد لی و وحدتی که در ارکان مختلف کشور شکل گرفت, باعث شد تا AFC نامه دوم را بزند و در آن نامه یک جریان جدیدی را آغاز کند. این تصمیم به گونه ای بود که ما وارد یک دام شویم, در این نامه عنوان شده بود ما باید بازی های پلی آف را در خارج از ایران میزبان شویم و بعد از بازی های دور رفت گروهی را نیز در خارج از ایران میزبان باشیم و بعد از آن در فوریه یا مارس گروهی به ایران بیایند و شرایط را آنالیز نمایند که اگر شرایط مناسب بود در آن موقع تصمیم جدید اتخاذ گردد.

وی ادامه داد: در قبال هر دو نامه ای که از AFC ارسال شده بود, باشگاه های ما موضع واحدی داشتند و ما قبول نکردیم که حق میزبانی از ما گرفته گردد, چون جمع بندی ما این بود که بعد از باشگاه ها این بحث به تیم ملی و در ادامه به بهانه عدم امنیت به سایر رشته ها هم کشیده می گردد و ما میزبانی های مان را از دست خواهیم داد. نهایتاً با رایزنی هایی که صورت گرفت و کار دیپلماتیک بسیار قوی و منسجم و با یاری نهاد های مختلف کشور از مجلس شورای اسلامی تا دستگاه های دیپلماسی و امنیتی انجام دادند, خوشبختانه اقدامات یک ملاقات رو در رو با درخواست باشگاه های ایرانی و فدراسیون ایران شکل گرفت. بنده به همراه مدیران عامل باشگاه های استقلال, پرسپولیس و شهر خودرو و همچنین سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال به کوالالامپور سفر نموده و در این نشست حاضر شدیم.

سرپرست معاونت ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش گفت: امروز (پنجشنبه) ما حدود دو ساعت با دبیرکل AFC و مسئول منطقه آسیای میانه جلسه داشتیم. وینزور جان (دبیرکل AFC) در مذاکراتی که داشتیم اشاره به این داشت که براساس اطلاعاتی که دارند شرایط برگزاری مسابقه در ایران تا اطلاع ثانویی وجود ندارد و مسابقه ای نباید در ایران به هیچ شکل برگزار گردد, مگر اینکه در فوریه یا مارس گروه های بازدیدنماینده به ایران بیایند و نظر دیگری داشته باشند. ما هم بر موضع خودمان پافشاری کردیم که در خارج از ایران بازی نمی کنیم و میزبانی حق باشگاه ها و طرفداران ماست.

وی افزود: بعد از صحبت ها و مذاکراتی که شد نهایتاً وینزور جان این پیشنهاد را داد که ما بپذیریم بعد از مسابقات انتخابی جام جهانی اگر شرایط به گونه ای بود که ایران توانست میزبانی بگیرد, آن وقت بازی های دور برگشت لیگ قهرمانان آسیا در ایران برگزار می گردد. ما این موضوع را هم قبول نکردیم و اینجا بود که متوجه شدیم تحلیل درستی از ابتدا داشته ایم و برنامه ریزی برای این بوده که آنها میزبانی در مقدماتی جام جهانی را هم از ما بگیرند.

علی نژاد یادآور شد: روی این موضوع هم پافشاری و اشاره کردیم که ملت ما پشت این موضوع است و گفتیم که اگر تماشاگران ایرانی نباشند اسپانسر هایی که در این جریان حضور دارند آسیب می بینند و از مسئولان AFC خواستیم که روی این موضوع هم تجدیدنظر نمایند. نهایتاً بعد از رایزنی هایی که انجام شد, نیم ساعت در جلسه تنفس داده شد. وینزور جان با مسئولان عالی رتبه AFC این موارد را در میان گذاشت, چون تصمیمی نبود که او به تنهایی اتخاذ کند. در نهایت خدا را شکر این اتفاق بزرگ رخ داد که از فرایند سلب حق میزبانی تیم های ایرانی که از باشگاه ها آغاز می شد و ما احساس نموده بودیم به تیم ملی ختم می گردد, جلوگیری گردد. کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه ای معین بیان کرد که تمام بازی های دور برگشت مرحله گروهی تماماً در ایران برگزار خواهد شد, به این صورت که تیم هایی که از ایران در مرحله گروهی حضور خواهند داشت, ابتدا سه بازی خارج از خانه و بعد سه بازی داخل خانه برگزار خواهند کرد که این موضوع برای ما بسیار خوب است، چون معمولاً بازی های دور برگشت از لحاظ بحث روانی حائز اهمیت است.

وی توضیح داد: بنابراین ما توانستیم حق میزبانی که از ما سلب شده بود را با گفت و گو های فشرده و مقاومتی که در سطح ملی شکل گرفت, برگردانیم و جلوی راستای که داشت به سلب میزبانی تیم ملی هم حرکت می کرد را بگیریم. به نظرم این یک توفیق بزرگ بود و این اولین بار بود که AFC حاضر می گردد, این طور از تصمیماتش عدول کند. اینکه آنها حاضر شدند نشستی را در این خصوص برگزار نمایند و اینکه این اتفاقات رخ داد نشان دهنده این است که راستا یک هفته گذشته را رسانه ها, طرفداران, مجلس و دولت به خوبی پیش بردند. این یک تجربه خیلی خوب و اعتقاد دارم که اگر ما در گذشته هم این راستا را طی می کردیم الان شرایط ملاقات تیم های ایرانی با عربستانی شرایط دیگری داشت.

سرپرست معاونت ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش در انتها گفت: فکر می کنم این کار باید به عنوان یک متدولوژی پیروز و یک روش هدفمند درباره آن فکر گردد, بنابراین برای ما چند رخ داد, یکی اینکه حداقل هشت میزبانی را در رده باشگاهی به دست آوردیم, دوم جلوی بحث عدم میزبانی تیم ملی گرفته شد و سوم اینکه AFC متوجه این شد که یک دیپلماسی پویا, هدفمند و فعال در ایران وجود دارد و من مطمئنم با تدبیر بیشتری از این به بعد درباره ایران تصمیم گیری خواهد نمود. من این پیروزی را به مردم ایران, ورزش دوستان و به ویژه طرفداران چهار باشگاه استقلال, پرسپولیس, سپاهان و شهر خودرو تبریک عرض می کنم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 764

به "علی نژاد: باید از کاری که در AFC انجام شد به عنوان یک روش پیروز یاد گردد، برای اولین بار از تصمیمات شان عدول کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی نژاد: باید از کاری که در AFC انجام شد به عنوان یک روش پیروز یاد گردد، برای اولین بار از تصمیمات شان عدول کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید