میزبانی ایران؛ از افسانه تا واقعیت

به گزارش آخرین خبر، اعلام آمادگی میزبانی ایران برای جام ملت های آسیا راهبردی است که کمبود ها و نواقص زیرساختی ورزش کشور بیش از هر زمان دیگری خود را نمایان می کند و شرایطی را برای رفع کمبود ها فراهم می آورد که در صورت وجود یک نقشه راه می توان پیشرفت و توسعه مطلوب فوتبال ایران را در 7 سال آینده مشاهده کرد.

میزبانی ایران؛ از افسانه تا واقعیت

همچنین برگزاری رقابت هایی مانند جام ملت های آسیا یا جام دنیای فوتبال برای کشور های میزبان علاوه بر صرف هزینه های زیاد، به شکوفایی اقتصاد ورزش آن کشور کمک فراوانی می کند و درآمد های زیادی را به همراه می آورد.

با در نظر دریافت این موارد، پیشنهاد میزبانی ایران امری پسندیده و درخور شأن فوتبال کشور است، اما این در شرایطی است که در طول سال های برگزاری لیگ برتر فوتبال بیشتر باشگاه های کشور از استاندارد های فیفا فاصله داشتند و بخش دیگری از ورزشگاه ها دچار مشکل فرسودگی هستند و به سختی می توانند در قامت رقابت های بین المللی ظاهر شوند و نیاز به ترمیم آن ها از موضوعات جدی تلقی می گردد.

طبق گفته حسن غفاری نایب رئیس سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا، ورزشگاه های کشور بر اساس امکانات خودمان ساخته شده است و کمتر ورزشگاهی استاندارد های بین المللی را داراست.

علاوه بر ساخت ورزشگاه های مجهز، امکانات فیزیکی دیگری از جمله هتل، زمین تمرین و حمل ونقل نیز از مؤلفه های دیگری است که باید به آن توجه داشت که هرکدام از آن ها نیازمند برخورداری از استاندارد های مورد تأیید AFC هستند.

با این تفاسیر میزبانی ایران در این سطح به طورقطع برای کشور ارزشمند است و اعلام چنین درخواستی می تواند شرایط را برای ساختن زیرساخت ها فراهم کند و زمینه ای برای مطرح شدن ایران به عنوان برگزارکننده جام ملت های آسیا گردد.

داریوش مصطفوی رئیس اسبق فدراسیون فوتبال با اشاره به پیشنهاد فدراسیون فوتبال برای میزبانی جام ملت های 2027 آسیا گفت: AFC و فیفا از توانایی فیزیکی کشور ها در برگزاری رقابت های فوتبال آگاهی دارند. برگزاری رقابت های جام ملت ها حداقل به وجود 8 ورزشگاه فعال و به روز به همراه امکانات دیگری همچون هتل نزدیک به ورزشگاه، ترانسفر و حمل ونقل نیاز داردو این موارد الزاماتی است که در ورزشگاه های مجهز دنیا وجود دارد.

او افزود: به عنوان مثال ورزشگاه های ساخته شده در قطر از طریق قطار های زیرزمینی و روی زمینی تا نزدیک در ورزشگاه می رود، اما در ایران به غیر از چند ورزشگاهی که تا حدودی مطابق استاندارد های دنیا هستند مابقی ورزشگاه ها کوچک و حدودا سه تا پنج هزارنفری هستند که قابلیت برگزاری رقابت های بین المللی را ندارند و دارای شرایطی که هتل محل تمرین به آنجا منتهی گردد، نیستند.

مصطفوی افزود: علاوه بر بازیکنان و مربیان، تماشاگران فوتبال از دیگر کشور ها به ایران سفر می کنند و باید شرایط میزبانی برای آن ها هم در فرودگاه و هتل فراهم گردد، اما در کشور توانایی های لازم در این زمینه وجود ندارد.

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال با اشاره به وجود زیرساخت های قوی در کشور های همسایه افزود: امارات حداقل دارای 10 ورزشگاه بین المللی است، زیرا آن ها زیرساخت های ورزشی خود را قوی و به روز کردند به همین علت میزبانی جام ملت های آسیا به این کشور داده شد.

او بابیان این که نباید ناامید از کسب میزبانی جام ملت های آسیا باشیم، افزود: در صورت پذیرش میزبانی ایران، دولت هفت سال فرصت دارد تا بودجه ای را برای ایجاد زیرساخت ها در نظر بگیرد. چنانچه بودجه های عمرانی در وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان برای ساخت 8 ورزشگاه مجهز در نظر گرفته گردد، اقدام بسیار مهم و تحسین برانگیزی رخ داده است، اما با توجه به اوضاع مالی کشور و وجود تحریم ها امکان ساخت ورزشگاه های بین المللی مهیا نیست.

این مدیر پیشکسوت ورزش ادامه داد: مدیران ورزشی ما آینده نگری و دوراندیشی نداشتند تا شرایط لازم در حوزه ورزش شکل بگیرد، اما بااین حال شاید فدراسیون فوتبال طی هفت سال آینده بتواند معجزه کند و در شرایط فعلی بر اساس استاندارد های بین المللی ورزشگاه های مجهزی را بنا کند که این افتخاری برای کشور در دنیا محسوب می گردد، زیرا افتخار فقط کسب رتبه قهرمانی نیست.

مصطفوی بابیان این که کارشناسان فیفا شرایط برای برگزاری رقابت های بین المللی ورزشی را در هر کشور بررسی می کنند، گفت: کارشناسان متخصص در امر ساخت وساز، فنی، انضباطی، حقوقی و ورزشی از سوی فیفا و AFC، شرایط میزبانی در کشورمتقاضی برگزاری رقابت ها را بررسی می کنند، اما به نظر می رسد با شرایط کنونی، کشور امکان برگزاری مسابقات جام ملت ها را ندارد.

بازیکن اسبق تیم ملی به دیگر الزامات مهم در برگزاری رقابت های جام ملت های آسیا اشاره کرد و گفت: هتل های محل اسکان بازیکنان و مربیان باید 5 ستاره باشند و استاندارد های بین المللی هتلینگ را رعایت کنند. علاوه بر این نحوه بلیت فروشی در ورزشگاه ها هم باید مطابق با مقررات فیفا باشد که خوشبختانه با پیگیری AFC شرایط بسیار بهتر شده است. ضمن این که مسئله ورود زنان به ورزشگاه ها هم باید مورد تأیید کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار بگیرد تا شرایط برای میزبانی کشور مهیا گردد.

مصطفوی با بیان این که احتمال پذیرش میزبانی ایران توسط AFC وجود دارد، گفت: شاید AFC برای تشویق کشور های دیگر در ارتقای ساخت و تجهیز ورزشگاه های ورزشی، میزبانی جام ملت های آسیا را به ایران بدهد که این اتفاق کمک قابل توجهی را از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای ایران به همراه خواهد داشت.

او ادامه داد: ازنظر من تنها دلیل برای برگزاری جام ملت های آسیا در ایران به حرکت درآوردن کشور در بهبود زیرساخت هاست. ما مهندسان و طراحان حرفه ای بسکمک در کشور داریم که باوجود کمک های مالی AFC می توانند ورزشگاه هایی مطابق با استاندارد های دنیای بسازند.

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در خاتمه سخنانش افزود: ورزشگاه ها سرمایه ملی محسوب می شوند و در صورت ساخت و تجهیز آن ها تا سال ها مورداستفاده مردم قرار خواهند گرفت، همان طور که 50 سال از ساخت ورزشگاه آزادی می گذرد.

منبع: روزنامه رسالت

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1048

به "میزبانی ایران؛ از افسانه تا واقعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزبانی ایران؛ از افسانه تا واقعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید