مقابله با آلاینده های هوا با ماسک های سوپاپ دار نانویی

به گزارش آخرین خبر، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت ایرانی ضمن بومی سازی فناوری فراوری ماسک های نانویی پیروز به فراوری ماسک صنعتی ارتقاءیافته با نانوالیاف و فراوری ماسک N99 نانوالیاف چند لایه شده است که با توجه به شرایط آلودگی هوا در نیمه دوم سال و مسائل ریزگردها، استفاده از این ماسک ها می تواند بسیار مفید باشد.

مقابله با آلاینده های هوا با ماسک های سوپاپ دار نانویی

ماسک تنفسی کودک، ماسک تنفسی آرایشی و بهداشتی، ماسک سوپاپدار صنعتی 6 لایه، ماسک سوپاپدار صنعتی 7 لایه حاوی کربن اکتیو و ماسک تنفسی سوپاپ دار ویژه بزرگسالان از جمله محصولات نانویی این شرکت دانش بنیان بوده که برای استفاده در حوزه های مختلف و افراد با شرایط متفاوت فراوری و به بازار عرضه شده است.

اگرچه استفاده از ماسک های تنفسی یکی از راه چاره های مناسب برای مقابله با آلودگی هوا به شمار می رود، اما توجه به این نکته لازم است که هر نوع ماسکی قادر به جذب ذرات معلق آلاینده موجود در هوا نیست. بنابراین این سوال مطرح است که ماسک حفاظتی مناسب جهت استفاده در هوای شهرهای آلوده باید چه مشخصاتی داشته باشد.

آلاینده های معلق با قطر 2.5 میکرون و کمتر به دلیل داشتن خاصیت نفوذپذیری، به راحتی می توانند افراد را در معرض خطر قرار دهند؛ لذا باید ماسک هایی استفاده گردد که قادر به جلوگیری از ورود این ذرات به دستگاه تنفسی باشند. ماسک های معمولی اثر زیادی در پیشگیری ورود این دسته ذرات به سیستم تنفسی ندارد و بهتر است از ماسک های استاندارد مانند ماسک های N95 استفاده گردد.

با ورود فناوری نانو به عرصه فراوری محصولات مختلف از جمله ماسک های تنفسی، امروزه شاهد بروز ماسک هایی از جنس نانوالیاف هستیم که توانایی آن ها در محافظت از افراد در برابر هوای آلوده حتی از ماسک های N95 نیز بهتر است.

ماسک حاوی نانوالیاف از چندین لایه تشکیل شده که یکی از لایه های میانی حاوی نانوالیافی با قطر نانومتری است. لایه حاوی نانوالیاف برای جلوگیری از ورود ذرات مضر میکرونی به دستگاه تنفسی انسان است. یکی دیگر از لایه های میانی حاوی کربن فعال است که باعث جذب گازهای آلاینده و بخارات سمی می گردد.

با توجه به استفاده از نانوالیاف در ماسک های تنفسی کارایی این نوع ماسک ها در مقایسه با انواع تجاری آن به صورت قابل ملاحظه ای بهبود می یابد. ماسک های این شرکت از دستگاه تنفسی کارگران در حین فعالیت هایی همچون برشکاری، حفاری، جوشکاری، نقاشی با اسپری و کار با مواد زائد و زباله کاملاً محافظت می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 2 دی 1398 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 563

به "مقابله با آلاینده های هوا با ماسک های سوپاپ دار نانویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقابله با آلاینده های هوا با ماسک های سوپاپ دار نانویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید