ابداع روشی جدید برای کاهش رشد باکتری ها

به گزارش آخرین خبر، محققان دانشگاه موناش استرالیا در مطالعه اخیرشان روشی را برای ایجاد سطوح مهندسی سه بعدی که رشد باکتری ها را کاهش می دهد، ابداع نموده اند.

ابداع روشی جدید برای کاهش رشد باکتری ها

به گزارش ایسنا و به نقل از مدگجت، رویکرد آن ها می تواند به کاهش میزان بروز عفونت های بیمارستانی مانند عفونت های دستگاه ادراری در بیماران دارای سوند ادراری منجر گردد.

تقریباً 20 درصد بیماران در حین بستری شدن به سوند ادراری مجهز هستند و این به آن معنا است که تعداد زیادی از افراد از عفونت ادراری رنج می برند. درمان چنین عفونت هایی ممکن است سخت باشد به ویژه اگر باکتری دارای مقاومت به آنتی بیوتیک باشد. مسئله دیگر تشکیل زیست لایه است که طی آن باکتری ها یک لایه لزج ضخیم را تشکیل می دهند که آنتی بیوتیک ها و سیستم ایمنی بدن نمی توانند به آن نفوذ نمایند.

محققان در این مطالعه آنالیز کردند که آیا می توانند به وسیله تکنیک های مهندسی سه بعدی رشد میکروبی را در سطوح کاهش دهند یا خیر. آن ها امیدوار بودند که بتوانند ماده ای را برای استفاده در کاتترها/سوند و سایر سطوح پرخطر طراحی نمایند که به کاهش احتمال ابتلا بیماران به عفونت بیمارستانی منجر گردد. محققان کشف کردند که باکتری ها تمایل به لبه ها و گوشه های تیز دارند چرا که این امر به آن ها اجازه می دهد پنهان شوند و در آنجا باقی بمانند.

سارا قوامیان (Sara Ghavamian) محقق این مطالعه گفت: به عنوان مثال با استفاده از اشریشیا کلی سلول های باکتریایی را پیدا کردیم که روی سطوح تشکیل و بیشتر در گوشه های تیز ایجاد می شوند. با از بین بردن این ویژگی ها، باکتری ها دیگر نمی توانند به طور موثر در سطوح رشد نمایند. کنترل عفونت به وسیله تغییر فیزیکی این سطوح به جای استفاده سنتی از عوامل شیمیایی، نه تنها یک روش با دوام تر بلکه یک استراتژی موثرتر برای مبارزه با مقاومت ضد میکروبی است.

محققان امیدوارند که این روش به ایجاد سطوح های پیشرفته که باعث کاهش رشد باکتری می شوند، منجر گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1727

به "ابداع روشی جدید برای کاهش رشد باکتری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع روشی جدید برای کاهش رشد باکتری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید