احتمال زیاد برخورد سیارک آپوفیس با کره زمین در سال 2068

به گزارش آخرین خبر، سیارکی به نام آپوفیس در مسیری به سمت زمین حرکت می کند، سرعت بیشتری گرفته است. کارشناسان هشدار داده اند این سیارک ظرف 48 سال آینده ممکن است به سیاره ما برخورد کند.

احتمال زیاد برخورد سیارک آپوفیس با کره زمین در سال 2068

خبرنگاران| در روز های اخیر، ناسا خطر برخورد مخربِ سیارک آپوفیس به سطح کره زمین را محتمل گفت و آنرا به عنوان سومین و بالاترین تهدید در جدول خطر ها برای کره زمین قرار داده است.

به گزارش خبرنگاران، سیارک آپوفیس که قبلاً با نام موقت 2004 ام ان 4 نامیده می شد یک سیارک نزدیک به زمین است. داده های اولیه نشان می داد که این سیارک در 13 آوریل 2029 با فاصلۀ خطرناکی از کنار زمین خواهد گذشت یا با احتمال 2.7 درصد با زمین برخورد خواهد کرد. پیش بینی های بعدی، برخورد را در 13 آوریل سال 2036 و با احتمال ضعیف 1 به 256000 بیان داشتند. در سال 2013، براساس آخرین مطالعات اجرا شده، احتمال برخورد آپوفیس رد شد. این سیارک قطری نزدیک به 325 متر دارد که از کمربند کویپر به سمت زمین حرکت می کند. نیروی نظامی ایالات متحده آمریکا و روسیه به فکر منحرف کردن این سیارک بوده اند. اما پس از گذشت چند سال، با تغییراتی که در سرعت سیارک آپوفیس اجرا شده، تحلیل ها نشان می دهد احتمال برخورد این سیارک با زمین، جدی است.

آپوفیس در حالی که در راستای به سمت زمین حرکت می کند سرعت بیشتری گرفته است. کارشناسان هشدار داده اند این سیارک طی 48 سال آینده ممکن است به سیاره ما برخورد کند. اخترشناسان دانشگاه هاوایی تأیید کردند که سیارک عظیم آپوفیس در اثر تابش غیر یکنواخت که مانند یک رانشگر کوچک عمل می کند، در راستا خود به زمین شتاب گرفته است. پیش از این کشف، گفته می شد که این برخورد غیرممکن است، اما یافته های جدید نشان می دهد این سیارک در 12 آوریل 2068 احتمال برخورد به زمین را دارد و این رویداد می تواند، فاجعه بار باشد.

به گفته محققان شدت برخورد این سیارک با زمین در صورت وقوع معادل انفجار 880 میلیون تُن تی ان تی است.

ناسا به آپوفیس عنوان سومین و بالاترین تهدید را داده و آن را در جدول خطر قرار داده است. برخی محققان معتقدند احتمال برخورد سیارک به زمین نزدیک یک در 530 هزار است. اما اگر این سیارک به زمین برخورد کند نیرویی برابر با صد هزار بمب هیروشیما آزاد خواهد شد که برای نابود کردن بخشی به عظیمی فرانسه کفایت خواهد کرد...

تارنمای کانال دیسکاوری در این رابطه نوشته است: سیارکی به نام آپوفیس در راستای به سمت زمین حرکت می کند، سرعت بیشتری گرفته است. کارشناسان هشدار داده اند این سیارک ظرف 48 سال آینده ممکن است به سیاره ما برخورد کند.

اخترشناسان دانشگاه هاوایی تأیید کردند که سیارک عظیم آپوفیس در اثر تابش غیر یکنواخت که مانند یک رانشگر کوچک عمل می کند، در راستا خود به زمین شتاب گرفته است. پیش از این کشف، گفته می شد که این برخورد غیرممکن است، اما یافته های جدید نشان می دهد این سیارک در 12 آوریل 2068 احتمال برخورد به زمین را دارد و این رویداد می تواند، فاجعه بار باشد.

محققان در اوایل سال جاری آپوفیس را با تلسکوپ سوبارو مشاهده کردند و پس از تجزیه و تحلیل اثر یارکوفسکی تشخیص دادند که سرعت آن افزایش یافته است. اثر یارکوفسکی نیرویی است که بر روی یک جسم چرخان در فضا ایجاد می شود و ناشی از انتشار ناهمسانگرد فوتون های حرارتی است. هنگامی که سیارک آپوفیس در زیر نور خورشید گرم می شود، انرژی را مجددا به صورت گرما تابش می کند که این عمل به عنوان رانشگر های کوچکی برای این جرم کیهانی عمل می کند.

اندازۀ آپوفیس بیش از 305 متر است و شدت برخورد آن با زمین معادل انفجار 880 میلیون تُن تری نیتروتولوئن یا تی ان تی خواهد بود. آپوفیس در 19 ژوئن 2004 توسط اخترشناسان رصدخانه ملی کیت پیک در آریزونا کشف شد. از آن زمان این سیارک در حالیکه در مدار خود به دور خورشید می چرخد، ردیابی می شود. محققان در اوایل سال جاری آپوفیس را با تلسکوپ سوبارو مشاهده کردند و پس از تجزیه و تحلیل اثر یارکوفسکی تشخیص دادند که سرعت آن افزایش یافته است.

اثر یارکوفسکی Yarkovsky effect نیرویی است که بر روی یک جسم چرخان در فضا ایجاد می شود و ناشی از انتشار ناهمسانگرد فوتون های حرارتی است. این اثر معمولاً در رابطه با شهاب سنگ ها یا سیارک های کوچک در نظر گرفته می شود، زیرا تأثیر آن برای این اجسام دارای اهمیت بسیار است. هنگامی که سیارک آپوفیس در زیر نور خورشید گرم می شود، انرژی را مجدداً به صورت گرما تابش می کند که این عمل به عنوان رانشگر های کوچکی برای این جرم کیهانی عمل می کند.

اخترشناسان گفته بودند که قبل از وقوع اثر یارکوفسکی، برخورد آن در سال 2068 غیرممکن است، اما از آن زمان نظر خود را تغییر داده اند. دیو ثولن یکی از محققان این مطالعه گفت: مشاهدات جدیدی که اوایل سال جاری با تلسکوپ سوبارو بدست آوردیم به اندازۀ کافی خوب بود و توانستیم شتاب یارکوفسکی آپوفیس را تشخیص دهیم. داده ها نشان می دهد که سیارک هر سال حدود 170 متر در حال دور شدن از مدار گرانشی است که این موضوع برای حفظ سناریوی برخورد آن با زمین در 2068 کافی است.

محققان می گویند که برای درک کامل دامنه اثر یارکوفکسی و چگونگی تأثیر آن بر مدار آپوفیس، مشاهدات بیشتری باید انجام شود.

هنگامی که آپوفیس برای اولین بار کشف شد، کارشناسان گفتند 2.7 درصد احتمال برخورد آن با زمین در سال 2029 وجود دارد، اما اکنون داده ها نشان می دهد که این سیارک در آن سال از فاصله 31855 کیلومتری زمین بدون ایجاد هیچ خطری رد خواهد شد.

همچنین این سیارک در 13 آوریل سال 2036 مجددا از کنار زمین عبور می کند. در نهایت این سیارک در سال 2068 نیز از کنار زمین عبور خطرناکی خواهد داشت.

منبع: فرادید
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1347

به "احتمال زیاد برخورد سیارک آپوفیس با کره زمین در سال 2068" امتیاز دهید

3 کاربر به "احتمال زیاد برخورد سیارک آپوفیس با کره زمین در سال 2068" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال زیاد برخورد سیارک آپوفیس با کره زمین در سال 2068"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید