با بزرگترین اشتباهات دنیا آشنا شوید

به گزارش آخرین خبر، مجله مهر: انسان جایزالخطاست و در هر جایی ممکن است خطا کند، اما برخی از این اشتباهات قابل بخشش نیست و تا سال ها و دهه ها در خاطرات باقی می ماند. در زیر برخی از این اشتباهات که در خاطرات جهانیان باقی مانده است را مرور می کنیم.

با بزرگترین اشتباهات دنیا آشنا شوید

مدارگرد مریخ

در دسامبر سال 1998 ناسا مدارگردی را به سطح مریخ فرستاده بود تا اطلاعات تازه را از این سیاره به زمین ارسال کند. اما در سپتامبر 1999 تمامی ارتباطات با این مدارگرد قطع شد و تصورها این بود که این وسیله کاملا از بین رفته است، اما تحقیقات بعدی نشان داد که یکی از قطعه های این مدارگرد نقص داشته و به همین دلیل همه ارتباطات این وسیله از بین رفته است. بررسی نکردن همه قطعه های کار شده در مدارگرد را باید یکی از اشتباهات انسانی دانست که تلاش چندین ساله برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مریخ را به هدر داد.

برج کج پیزا

176 سال طول کشید تا برج پیزا را در شهر پیزای ایتالیا بسازند. در سال 1173 و دوره رنسانس، بسیاری از ثروتمندان ایتالیا برای رقابت با یکدیگر هنرمندان و معماران معروف را مامور ساخت شاهکارهای معماری می کردند. در قرن دوازدهم می خواستند برای کلیسای خودشان برجی منحصر بفرد بسازند. پایه های برج را ساختند، اما بعد از چند سال که تنها سه طبقه اول آن را ساخته بودند، برج از یک سمت خمیده شد. این اتفاق باعث شد ساخت برج برای 100 سال به تعویق بیفتد. در سال 1234 معمار دیگری کار روی برج را آغاز کرد، اما تا طبقه چهارم بیشتر بالا نرفت، چون برج همچنان حالت کج خود را حفظ کرده بود. در نهایت برج پیزا در سال 1350 آماده شد، در حالی که خمیدگی محسوسی داشت و با اینکه معمارها می توانستند این کج شدن را در ساخت طبقات جبران کنند، اما کاری نکردند و حتی در نهایت یک لوستر 1.2 تُنی را در آن آویزان کردند که موضوع خطرناکی به حساب می آید.

برج کج پیزا این روزها به دلیل همین کج بودن معروف شده، اما بی توجهی معماران به زمینی که از ابتدا ساختمان را در آن بنا کرده اند و حتی ادامه دادن آن، ا باعث شده مروزه با سازه ای خمیده روبرو باشیم که سالانه بیشتر در زمین فرو می رود و تا چند دهه آینده کاملا می ریزد.

پس زدن 12 ناشر به داستان هری پاتر

پیش از اینکه نخستین سری هری پاتر منتشر شود، 12 ناشر دست رد به نوشته های جی کی رولینگ زده بودند. رولینگ هنوز هم نام آن ناشران را نگفته اما احتمالا همه آن ها بعد از اینکه مجموعه کتاب های هری پاتر منتشر شد و به موفقیت های بسیار دست پیدا کرد، از کاری که انجام ندادند، پشیمان هستند.

تایتانیک غول پیکر

احتمالا شما هم داستان غرق شدن بزرگترین کشتی مسافربری که تا سال 1912 ساخته شده بود را شنیده اید. تایتانیک در حدود دو هزار و دویست مسافر که شامل مسافران و خدمه می شد داشت که در جریان غرق شدن آن بیش از 1500 نفر جان باختند. اما تایتانیک دو مشکل اصلی داشت، این کشتی برخی مقررات ایمنی برای بدنه را رعایت نکرده بود و همچنین تنها برای 1170 نفر قایق نجات در کشتی قرار داشت، یعنی در حدود یک سوم از افراد قایق نجات نداشتند، این فاجعه انسانی باعث شد تا بیشتر به نکات ایمنی در ساخت کشتی ها توجه شود.

آتش سوزی کتابخانه اسکندر

بدون شک کتابخانه اسکندر یکی از بزرگترین کتابخانه های جهان باستان بوده که مجموعه های قابل توجهی از کتب مختلف و کتیبه ها در آن موجود بودند. اما امروزه خبری از آن کتابخانه نیست، چون آتش سوزی که در آن رخ داد، همه چیز را نابود کرد و از بین برد. با توجه به اینکه در آن زمان سیستمی برای بک آپ دریافت از داده ها نبود، تمامی کتیبه های قدیمی که دانش بشریت در آن ها ثبت شده بود، از بین رفته و تبدیل به خاکستر شد.

قتل سزار

ژولیوس سزار قدرتمندترین فرد در روم بود که دوران قدرت کوتاهی داشت. او با خیانت و دسیسه نزدیکانش که سناتورهای جمهوری روم بودند و در میانشان پسرخوانده اش نیز حضور داشت، با ضربات چاقو به قتل رسید. عاقبت این قتل شکل گیری جنگ داخلی و فروپاشی جمهوری روم بود.

حمله مغول

علاالدین محمد خوارزمشاه و چنگیزخان مغول قصد کردند روابط حسنه با یکدیگر برقرار کنند و از همین رو نمانیده هایی را برای دیدار با یکدیگر فرستادند. اما کاروانی که چنگیزخان به ایران فرستاده بود، در شهر اترار ایستادند و هدایای این بازرگانان به قدری وسوسه انگیز بود که خویشاوندان سلطان را به طمع انداخت و بازرگانان را به نام جاسوس کشتند. این خبر به گوش چنگیزخان رسید و حمله سهمگینی به ایران را آغاز می کند، حمله ای که سقوط سلسله خوارزمشاهیان را در پی دارد.

فاجعه چرنوبیل

چرنوبیل شهری در اوکراین و اروپای شرقی است که در سال 1986 حادثه اتمی که در آن رخ داد، باعث پخش شدن مواد رادیو اکتیو در بخش بزرگی از غرب شوروی و شرق اروپا شد. دو انفجار در رآکتور شماره 4 رخ داد و در آن عده زیادی از کارمندان و آتش نشانان که بدون محافظ کار می کردند، کشته شدند. اما تبعات این اتفاق خیلی بیشتر بود، در اثر این انفجارها نزدیک به پنج میلیون نفر آسیب دیدند، حدود پنج هزار مرکز مسکونی در روسیه سفید، اوکراین و فدراسیون روسیه با ذرات رادیو اکتیو آلوده شدند.

بسیاری از مردم اکراین و حتی کشورهای همسایه به دلیل وجود ید رادیواکتیو به سرطان تیروئید دچار شدند.

نبرد واترلو

نبرد واترلو در سال 1815 بین قوای فرانسه و ائتلاف هفتم درگرفت، در دشتی به نام دشت واترلو که در کشور بلژیک امروزی واقع شده است. واترلو آخرین نبرد ناپلئون بناپارت بود. زمانی که دو ارتش در دشت واترلو به یکدیگر رسیدند، باران شدیدی می بارید؛ دو ارتش که از باروت برای سلاح ها استفاده می کردند، نتوانستند بجنگند. روز بعد ناپلئون به قوای بریتانیایی-هلندی حمله کرد، اما قوای پروسی از پشت سر به ارتش فرانسه رسید، در نتیجه ناپلئون که محاصره شده بود، در جنگ شکست خورد و به فرانسه بازگشت.

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی

بمباران اتمی این دو شهر در زمان جنگ جهانی دوم و به دستور هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا، علیه امپراتوری ژاپن انجام گرفت. در این دو عملیات، دو بمب اتمی به فاصله 3 روز بر روی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی انداخته شد که باعث ویرانی و کشتار گسترده شهروندان این دو شهر شد. حدود 220 هزار نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامی تشکیل می دادند. بیش از 100 هزار نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا انتها سال 1945 بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیواکتیو جان خود را از دست دادند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 609

به "با بزرگترین اشتباهات دنیا آشنا شوید" امتیاز دهید

2 کاربر به "با بزرگترین اشتباهات دنیا آشنا شوید" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بزرگترین اشتباهات دنیا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید