افتتاح نمایشی زاکانی؛ درهای بسته پارکینگ امیرکبیر!

به گزارش آخرین خبر، اقتصادنیوز نوشت: شنبه 30 مهرماه بود که شهردار تهران در نهمین شنبه امید و افتخار پارکینگ طبقاتی امیر کبیر را بهره برداری کرد. پارکینگی که گفته می شد اولین پارکینگ طبقاتی هوشمند و صددرصد زیرسطحی که دارای تاییدیه آتش نشانی است.

افتتاح نمایشی زاکانی؛ درهای بسته پارکینگ امیرکبیر!

در مراسم بهره برداری این پارکینگ طبقاتی، سید مجتبی شفیعی، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به رسانه گفته بود از مهمترین تاثیراتی که ایجاد پارکینگ های طبقاتی و حاشیه ای بر جریان ترافیک می گذارد، آزادسازی ظرفیت معابر اطراف آن است و به جای اینکه مردم از معابر اطراف برای پارکینگ استفاده کنند، به راحتی می توانند از پارکینگ ایجاد شده برای این کار استفاده کنند و معابر روان تر شود؛ به ویژه اینکه این پارکینگ در مجاورت محدوده طرح ترافیک قرار گرفته است و افرادی که می خواهند وارد محدوده شوند به راحتی می توانند از این پارکینگ استفاده کنند.

علیرضا زاکانی هم در مراسم بهره برداری از این پارکینگ گفته بود می خواهد نهضت پارکینگ سازی در شهر تهران ایجاد کند تا فضا های شهری از وجود خودرو های پارک شده رها شوند. اودرباره پارکینگ طبقاتی امیرکبیر هم گفته بود: عملیات ساخت این پارکینگ از 13 سال پیش شروع شده بود و با یک پیشرفت کمتر از 70 درصد تحویل ما شد. طی 8 ماه کار جدی 30 درصد باقیمانده نیز به اتمام رسید تا امروز شاهد افتتاح آن در این نقطه پر نیاز شهر باشیم. این پارکینگ حدود 20 هزار مترمربع زیر بنا دارد و اولین پارکینگ هوشمندی است که تاییدیه آتش نشانی را دارد. حتی پارکینگ های خصوصی نیز چنین قابلیتی ندارند. به طوری که هر بخشی از آن دچار حادثه شود بتوان آن را به صورت صد در صد مهار کرد و از سرایت آن به سایر بخش ها جلوگیری کرد.

شهردار تهران یادآور شد: حدود 550 جای فضای پارک دارد و اولین پارکینگ زیر سطحی است که روی آن یک محیط عمومی شهری است و در بالای آن ساخت و سازی صورت نگرفته است.

8 آبان؛ پارکینگ طبقاتی امیر کبیر

8 روز ازمراسم بهره برداری پارکینگ طبقاتی امیر کبیر گذشته، کمی جلوتر از ایستگاه متروی امیرکبیر چندنفر از اهالی محله شکوفه نشسته اند دور میدانگاه کوچک آجری. سراغ پارکینگ تازه را می گیرم می گویند این سمت بخش خروجی پارگینگ است، ولی هنوز پارکینگ هم بهره برداری نشده، چند قدم جلوتر مردی در خلوتی خروجی پارکینگ امیر کبیر در حال ورزش است. می پرسد دنبال پارکینگ هستید؟ می گویم مگر هفته گذشته این پارکینگ افتتاح نشده بود. می گوید از همان روز در های پارکینگ بسته است یکی دو ماه دیگر کار دارد. انتهای شیب تند تابلوی پارکینگ امیر کبیر است که کنارش نوشته خروجی. روی زمین پر از زباله نشان از این که هنوز این مسیر محل تردد خودرویی نیست.

تا به ورودی پارکینگ برسیم از چند عابر دیگر سراغ پارکینگ را می گیریم. یکی از اهالی می گوید اگر پارکینگ افتتاح شده بود که هنوز این تعداد پارکینگ در حاشیه خیابان نبود.

اشاره او به کوچه هاو حاشیه پلازای امیر کبیر است. اهالی امیدوار بودند با بهره برداری این پارکینگ بخشی از این خودرو ها به جای پارک در حاشیه خیابان به پارکینگ بروند.

یکی از اهالی می گوید هنوز کارگران در پارکینگ مشغول کارهستند به نظر نمی آید به زودی این پارکینگ بهره برداری شود. می گویم مگر هفته پیش این مراسم نگرفته اند که جمعی که دور نشسته اند لبخند می زنند و می گویند روبان اش را بریدن و عکس هایش را گرفتند و رفتند. حالا شاید دهه فجر بهره برداری کنند.

به در ورودی که می رسیم کارگران مشغول کارند. اتاقک نگهبانی هنوز رنگ نشده و محل خواب و استراحت کارگران است. از مردی که ابتدای در ورودی نشسته می پرسم می توانیم داخل پارکینگ شویم می گوید تا 3 ماه دیگر پارکینگ به بهره برداری نمی رسد. می گویم مگر هفته پیش بهره برداری نشد می گوید هنوز کلی کار مانده شاید زودتر هم آماده شود، اما هر چقدر هم سریع کار ها انجام شود زودتر از یک ماه د تمام نمی شود هنوز بخش هایی از پارکینگ برق ندارد. می گویم روز اول که طبقات برق داشت که جواب می دهد همان روز از طبقه اول به طبقات دیگر برق دادند و بعدش هم جمع کردند. حالا چند ماه دیگر آماده می شود عجله نداشته باشید.

اهالی محل برخی از بهره برداری این پروژه آگاهی ندارند، می گویند مگر تمام شده است. آن ها که از بهره برداری آن اطلاع دارند کنایه می زنند که بیشتر پروژه هایی که مسئولان بهره برداری می کنند همین عاقبت را دارد. اما چرا شهردار تهران چند هفته ای صبوری نکرد که پروژه ای کامل را به صورت واقعی بهره برداری کند؟

شورای شهر تهران که در همان روز های نخست نسبت به شنبه های امید و افتخار حساسیت نشان داد بعد از 10 هفته کلنگ زنی و پاره کردن روبان بر این پروژه ها نظارت می کند؟

ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در این رابطه به اکوایران می گوید: تا آنجا که اطلاع دارم برخی از کمیسیون ها در این حوزه فعال شدند و کارشناسان آن ها در حال بازدید از این پروژه ها هستند، پروژه های بهره برداری شده در حوزه کاری کمیسیون برنامه و بودجه نیست و بیشتر در حوزه کمیسیون های عمران و حمل و نقل و سلامت و معماری و شهرسازی است. قرار شد از نزدیک بازدید کنند و در شورا گزارش این پروژه های بهره برداری شده یا کلنگ زنی شده بدهند.

حال باید منتظر ماند و دید که شهروندان تهرانی چه زمانی می توانند خودرو های خود را در پارکینگ افتتاح شده زاکانی پارک کنند؟ آنچه که از شواهد آشکار است این مساله به سالگرد مرگ امیرکبیر که قدر نمی دهد، شاید 22 بهمن؟

منبع: فرارو
انتشار: 9 آبان 1401 بروزرسانی: 9 آبان 1401 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2214

به "افتتاح نمایشی زاکانی؛ درهای بسته پارکینگ امیرکبیر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح نمایشی زاکانی؛ درهای بسته پارکینگ امیرکبیر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید