افزایش دسترسی، عدالت فرهنگی و آمارهای دقیق از فروش

به گزارش آخرین خبر، به گزارش خبرنگاران ، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شنبه شب، یازدهم بهمن در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به ارائه گزارشی از مجموعه اقدامات این وزارتخانه در حوزه برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، جشنواره های فرهنگی و هنری فجر و همچنین اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه کرونا پرداخت.

افزایش دسترسی، عدالت فرهنگی و آمارهای دقیق از فروش

صالحی با اشاره به اینکه همه گیری بیماری کووید19 روی فرم برگزاری رویدادهای فرهنگی تأثیر گذاشته است، گفت: برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای مجازی برگزار خواهدشد و فضای مجازی فضای مکمل است. معاونت های مختلف درصدی از بودجه را به فعالیت در فضای مجازی اختصاص دادند تا در کنار فراوری کتاب کاغذی و اجرای نمایشنامه در تئاتر، بتوان همان اقدامات را در فضای مجازی داشت.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد در حوزه کتاب، تألیفات، شعر و مستندات در سال گذشته اتفاق های خوبی افتاده و این آغاز اتفاق های خوب است.

کاهش هزینه های بالاسری در نمایشگاه مجازی کتاب تهران

صالحی درباره استقبال مردم و ناشران از نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران شرح داد: سال جاری به دلیل همه گیری بیماری کووید19 شرایط برگزاری نمایشگاه کتاب حقیقی کتاب وجود نداشت. با نزدیک شدن به سرانجام سال، مسئولان برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب اقداماتی کردند که با استقبال مردم روبرو بود.

او درباره مزیت های نمایشگاه مجازی کتاب نسبت به نمایشگاه حقیقی شرح داد: در نخستین دوره برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، بحث عدالت فرهنگی وجود داشت؛ چراکه شاهد دسترسی وسیع و گسترده مردم از اقصی نقاط ایران بودیم. این نمایشگاه بستری فراهم کرد تا ایرانیان داخل و خارج به امکانات آن دسترسی داشته باشد و در سال های آینده، این دسترسی گسترده تر خواهدشد. همچنین هزینه های بالاسری کاهش یافت؛ در سال گذشته 17 میلیارد تومان هزینه بالاسری برای اجاره مکان، غرفه بندی و ... برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب وجودداشت؛ درحالی که هزینه بالاسری سال جاری کمتر از یک میلیارد تومان بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد با برشمردن مزیت های دیگر نمایشگاه مجازی کتاب، ادامه داد: با توجه به امکاناتی که نمایشگاه مجازی کتاب در اختیار کاربران قرار می داد، امکان دسترسی به اطلاعات برای برنامه ریزی در حوزه کتاب مهیا شد. در دوره های آخر برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب، به وسیله تراکنش می توانستیم فروش را حساب کنیم، اما به دلیل وجود فروش نقدی همواره تقریبی از میزان فروش در نظر داشتیم. ولی در نمایشگاه مجازی کتاب دقیقاً میزان فروش (64 میلیارد تومان) تعیین است. همچنین تعداد عناوین کتاب های فروخته شده، رده و حوزه کتاب ها دقیقاً تعیین است. دسترسی به این داده ها در دنیای اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است.

نمایشگاه مجازی کتاب و آینده ای روشن

صالحی با تأکید بر اینکه تخلفات در نمایشگاه مجازی کتاب به اندازه زیادی کاهش یافته است، گفت: امکان نقل و انتقال بن های کتاب در نمایشگاه کتاب حقیقی وجودداشت؛ اما در نمایشگاه مجازی کتاب وجود ندارد.

به گفته او حدود 25 وبینار فرهنگی در حوزه نشر و فرهنگ مکتوب در نمایشگاه مجازی کتاب برگزار گردید و ایجاد فرصت های گفت وگو با متخصصان و ناشران کشورهای مختلف روندی ساده تر از دعوت آن ها به نمایشگاه بین المللی کتاب داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به محدودیت دسترسی به سایت نمایشگاه مجازی کتاب در روزهای نخست، ادامه داد: با توجه به همراهی و همکاری ناشران و مرکز پست -اداره پست متعهد شده است تا 6 روز پس از برگزاری نمایشگاه مجازی بسته های پستی را بفرستد- تجربه قابل تأملی است و به نظر می رسد در سال های آینده بهتر برگزاربگردد.

صالحی درباره علت فروش کم تر نمایشگاه مجازی کتاب در مقایسه با نمایشگاه بین المللی کتاب، شرح داد: ناشران برای نمایشگاه بین المللی کتاب ماه ها کوشش و حجم بالایی از کتاب را چاپ می کردند. نمایشگاه بین المللی کتاب مقطع زمانی خاصی برای فراوری انبوه بود و به همین دلیل بسیاری از کتاب های خوب و پرفروش در روزهای نخست نمایشگاه مجازی کتاب تمام شد. همچنین این نمایشگاه با اینکه دوبار تمدید شد، با درنظرگرفتن دو روز ابتدایی که دسترسی به آن محدود بود، در زمان هشت روزه برگزار گردید؛ درحالی که مدت برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 11 روز است.

نشر الکترونیک می تواند مکمل نشر کاغذی باشد

صالحی با اشاره به افزایش توجه به نشر الکترونیک بعد از همه گیری بیماری کووید19، درباره حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد از این سبک نشر، بیان نمود: سال ها است در کشور ما، نشر الکترونیک مطرح است. همه گیری بیماری کووید19 باعث توجه بیشتر به نشر الکترونیک شد. این سبک از انتشار کتاب، می تواند مکمل نشر کاغذی باشد، پس از همه گیری بیماری کووید19، ناشران سرمایه بیشتری در این حوزه گذاشتند. وزارت فرهنگ و ارشاد اقدامات حمایتی و خریدهای یارانه ای از این گروه ناشران داشت، همچنین یارانه نشر در این حوزه، تخصیص هایی داشت.

او ادامه داد: نمی توان نشر الکترونیک را نادیده گرفت و کنار گذاشت. مطالعات نشان می دهد میان افرادی که کتاب الکترونیک می خوانند، تمایل برای خواندن کتاب الکترونیک بیش از کتاب کاغذی است. به همین دلیل ناشران باید حس نمایند که نباید این مساله را نادیده بگیرند. وزارت فرهنگ و ارشاد باید از ناشران فعال در حوزه الکترونیک، حمایت های مادی و معنوی بکند تا احتمال قاچاق و کپی

این آثار به حداقل برسد. گفتنی است لایحه حمایت معنوی را به مجلس ارائه دادیم که در حوزه های مختلف من جمله نشر الکترونیک مفید است.

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده برای یارانه های حمایتی افزایش مناسبی درنظر گرفته شده است، گفت: یارانه ها به اندازه ای نیست که در مقایسه با افزایش قیمت ها کافی باشد؛ اما کوشش کردیم تا حد ممکن موجب رونق نسبی نمایشگاه مجازی کتاب بشویم. همچنین بحث حمایت های فصلی و خرید کتاب از ناشران مطرح است که فقط به عنوان مسکنی بر مسائل ناشران دیده می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1536

به "افزایش دسترسی، عدالت فرهنگی و آمارهای دقیق از فروش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش دسترسی، عدالت فرهنگی و آمارهای دقیق از فروش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید