اقامتگاه تاریخی خانه سمنانی ها

به گزارش آخرین خبر، خانه سمنانی ها با زیر بنای 121 متر بصورت دو طبقه در طبقات همکف و اول بنا شده است که با دارا بودن 1 اتاق اقامتی با حداکثر ظرفیت 5 نفر البته دو اتاق به عنوان نگارخانه برای بازدید عموم می باشد .خانه سمنانی ها با داشتن بزرگترین بادگیر خشتی منطقه و قدمتی 130 ساله که به دوره ناصرالدین شاه قاجار می رسد ، روایتهای تاریخی بسیاری را برای دیدگانتان نقل می نماید .

اقامتگاه تاریخی خانه سمنانی ها

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

شبهای زیبای کویر و نور ماهی که در حیاط این خانه می افتد چای داغی که با خوردن آن حال و هوای خانه های قدیمی برایتان زنده می گردد بسیار شگفت انگیز است . اگر علاقمند به اقامت در خانه های سنتی را دارید پیشنهاد می کنیم حتما سری به اقامتگاه خانه سمنانی ها بزنید و از جاهای دیدنی اطراف این اقامتگاه همچون بازار سمنان ، تکیه عباسیه ، دروازه ارگ سمنان و مسجد امام سمنان دیدن کنید .

خانه تاریخی سمنانی ها شامل دو بخش شمالی و جنوبی است. در بخش شمالی و در زیرزمین این خانه، مطبخ و تنور قدیمی وجود دارد و در طبقه همکف، اتاق زمستان نشین که از راهروی ورودی دسترسی دارد. همچنین در بخش جنوبی و زیرزمین، اتاق سه دری با بدنه آجر کاری شده وجود دارد که سقف آن بصورت تخت اجرا شده است.در جبهه جنوبی ساختمان، در طبقه همکف اتاق سه دری و سقف زیبای آن با رف های گچی و طاقچه های متعدد بهترین اتاق این مجموعه را تشکیل داده است که با درهای چوبی نور طبیعی فضا را تامین می نماید. این اتاق همچنین توسط اتاقک انتهایی که به بادگیر بلند دسترسی دارد در گرمای شدید سمنان از خنکای نسیم طبیعی استفاده می نماید.

در حیاط خانه آبنمایی وجود دارد که در حال حاضر شرایط خوبی ندارد اما پیداست که این خانه با توجه به ابعاد کوچک و داشتن دیوارهای بلند در طرفین، بسیار مناسب سکونت در فصل تابستان بوده است چرا که برای ایجاد سایه اندازی بهتر، بخشی از خانه را در فضای گودال باغچه ساخته اند تا با ایجاد سایه و آب نمای موجود به تلطیف هوا یاری کنند. عمده مصالح بکار رفته در این بنا، خشت و گل، کاهگل، گچ و خاک، گچ و چوب می باشد.

بادگیر ساختمان این بنا را به اثری خاص مبدل نموده است. معماران سمنان با توجه به اقلیم گرم خشک و همچنین با توجه به قواعد حاکم بر طراحی مناطق کویر، برای رهایی از گرمای فصل تابستان اقدام به ساخت بادگیر می نمودند.اگرچه امروزه تعداد بادگیرهای به جا مانده در شهر سمنان به تعداد انگشتان دو دست نمیرسد اما آنچه مسلم است؛ این خانه با وجود بادگیری به ارتفاع بدنه 4.98 بلندترین بادگیر خشتی شهر سمنان به حساب می آید. از سویی اگر این بادگیر را با دیگر بادگیر های آجری موجود مقایسه کنیم، می توان گفت که خانه سمنانی ها دارای پنجمین بادگیر موجود بعد از بادگیر خانه های کلانتر، تدین، شریعت پناهی و حاج ناصر به لحاظ ارتفاع می باشد. از دیگر ویژگی های خاص این بنا می توان به کوچکترین بنای تاریخی که برای ثبت در فهرست آثار ملی ارسال شده است، نام برد.

این اثر در مجاورت کوچه تکیه عباسیه سمنان و نزدیک به بازار اصلی بنا شده است و ویژگی های معماری مانند سقف با طاق کجاوه در اتاق سه دری در آن مشهود است.

آدرس :سمنان - خیابان طالقانی - اقامتگاه خانه سمنانی ها

منبع: گردشبان
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1544

به "اقامتگاه تاریخی خانه سمنانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقامتگاه تاریخی خانه سمنانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید