انبارهای قطعات خودرو جارو شد

به گزارش آخرین خبر، خودروسازان عظیم کشور در حالی فعالیت خود را در فروردین ماه و با وجود خطرات مربوط به شیوع ویروس کرونا شروع کردند که گفته می گردد بخش قابل توجهی از فراوریات آن با کسری قطعه روبرو است. آن طور که یک منبع مطلع می گوید، خودروسازان و قطعه سازان با کمبود قطعات و مواد اولیه روبرو هستند و از همین رو فراوری فرایند مناسبی ندارد.

انبارهای قطعات خودرو جارو شد

وی با بیان اینکه انبارهای قطعه تقریبا جارو شده، می گوید: درست است که خودروسازان فعالیت خود را از دو، سه هفته پیش شروع نموده اند، اما این به معنای فراوری در تیراژ بالا و به صورت کامل نیست. این منبع مطلع تاکید می نماید: در حال حاضر بیشتر فراوریات خودروسازان همراه با کسری قطعه است که طبعا امکان تجاری سازی و عرضه به بازار ندارند.

به گفته وی، خودروسازان محصولات ناقص خود را به پارکینگ می فرستند تا وقتی قطعات کسری تامین شد، آنها را تکمیل و به بازار عرضه نمایند.

اظهارات این منبع مطلع در شرایطی است که با اعلام آمار فراوری خودروسازان در فروردین، معین شد ایران خودرو و پارس خودرو با افزایش فراوری نسبت به ماه مشابه سال 97 روبرو شدند و تنها سایپا کاهش فراوری داشت.

حال به نظر می رسد همان افزایش فراوری اتفاق افتاده نیز به صورت کامل نبوده و حتی به نظر می رسد سایپا هم با وجود کاهش تیراژ، از شر محصولات ناقص در امان نبوده است. در دی ماه سال گذشته وزارت صنعت،معدن و تجارت و خودروسازان اعلام کردند دیگر محصول ناقص در صنعت خودرو کشور به فراوری نمی رسد، با این حال گویا از اواخر پارسال باز هم این پدیده ظهور نموده و همچنان نیز ادامه دارد.

ریشه این مشکل اما در کمبود و نبود بعضی قطعات است. از اواخر اسفند و به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران و بسیاری از کشورها، فرایند تامین قطعات و مواد اولیه به ویژه از ناحیه پروازها مختل شد. این اختلال هنوز هم ادامه داشته و بنابراین از یک سو قطعه سازان با کمبود مواد اولیه روبرو هستند و از سوی دیگر، خودروسازان نیز به بخشی از قطعات موردنیاز خود دسترسی ندارند. به نظر می رسد وزارت صمت بار دیگر سیاست خود مبنی بر رشد تیراژ به هر قیمت را در دستور کار قرار داده و ظهور دوباره پدیده خودروهای ناقص نیز نتیجه همین سیاست است.

وزارت صمت سال گذشته نیز این سیاست را در دستور کار قرار داد و نتیجه آن، دپوی حدودا 200 هزار دستگاه محصول ناقص در پارکینگ خودروسازان بود. این وزارتخانه در مقطعی البته تغییر سیاست داد و خودروسازان را ملزم کرد که روی تکمیل ناقصی ها تمرکز نموده و دیگر محصول دارای کسری قطعه فراوری ننمایند.

حالا اما با توجه به کمبود قطعات و مواد اولیه، فراوری محصولات ناقص و دپوی آنها از سر گرفته شده است، آن هم در شرایطی که خودروسازان با کلی تعهدات معوق روبرو هستند. خودروسازان و قطعه سازان امیدوارند با کمرنگ شدن بحران کرونا در دنیا، فرایند تامین قطعات و مواد اولیه نیز به روال عادی بازگردد تا ماجرای محصولات ناقص پایان یابد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1025

به "انبارهای قطعات خودرو جارو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انبارهای قطعات خودرو جارو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید