معنای معافیت آمریکا درباره پول های بلوکه شده ایران

به گزارش آخرین خبر، روز چهارشنبه وزارت امور خارجه آمریکا کنگره این کشور را مطلع کرد که معافیت های تازه ای در مورد تحریم های ایران در نظر گرفته است.

معنای معافیت آمریکا درباره پول های بلوکه شده ایران

بر اساس این معافیت، پرداخت پول های مسدود شده ایران در ژاپن و کره جنوبی فقط به منظور پرداخت به صادرکنندگان این دو کشور مجاز شناخته شده است.

این نامه که به امضای آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا رسیده، پرداخت به صادرکنندگانی را شامل می گردد که قبلا اقلام غیرتحریمی به ایران ارسال کرده بودند؛ از این رو معافیت تازه به لحاظ قانونی با ماهیت تحریم های آمریکا در تضاد نیست.

به گفته وزارت خارجه آمریکا انتقال پول های آزاد شده به ایران مجاز نیست.

مجموع دارایی های مسدود شده ایران در این دو کشور حدود 10 میلیارد دلار اعلام شده است که از این میزان 7 میلیارد دلار در بانک های کره ای و سه میلیارد دلار هم در ژاپن است؛ این پولها مرتبط با درآمدهای نفتی ایران است که به قبل از تحریم های آمریکا باز می گردد.

با کاهش منابع ارزی ایران به دلیل شدت یافتن تحریم ها، ایران مذاکراتی را برای آزادسازی پولهای مسدود شده با این دو کشور انجام داده و در مواردی هم تهدید به اقدامات حقوقی هم کرده است.

اسفند ماه پارسال رسانه های کره جنوبی به نقل از مقام های آمریکایی گفته بودند که ایالات متحده موافقت اصولی خود را با آزادسازی دارایی های ایران در این کشور و انتقال آن از طریق کانالی اقتصادی در سوئیس اعلام کرده است.

اما عملا این اتفاق نیافتاد و نتیجه ای حاصل نشد.

اقدام تازه آمریکا در حالی است که مذاکرات وین شرایط مبهمی دارد و هنوز مشخص نیست دور هفتم آن چه زمانی آغاز خواهد شد.

ایران می گوید ادامه این مذاکرات در دولت ابراهیم رئیسی پیگیری می گردد اما مشخص نیست موضع رئیسی درباره این مذاکرات چیست.

وزارت خارجه ایران دو روز پیش در گزارشی به مجلس با ذکر جزئیات، به پیشرفت هایی پرداخته بود که تا کنون در شش دور مذاکرات وین به دست آمده بود. در این گزارش لیستی هم از مصادیق رفع تحریم ارائه شده بود که در صورت توافق در وین رفع خواهد شد.

همزمان گزارش هایی هم از مذاکرات ایران و آمریکا برای آزادسازی زندانیان دو طرف در حال انجام است.

در سوی دیگر روز گذشته وزارت دادگستری آمریکا اتهام تازه ای علیه ایران اسم نمود. بر این اساس سیستم اطلاعاتی ایران متهم به تلاش برای ربودن مسیح علی نژاد در آمریکا شده است.

ایران این اتهام را به شدت رد کرده اما کاخ سفید اقدام ایران را محکوم کرده است. اتهام علیه ایران دقیقا در روزی منتشر شد که آمریکا معافیت های تازه تحریمی درباره پول های بلوکه شده ایران وضع کرد.

ابلاغیه وزرات خارجه آمریکا چه معنایی دارد؟

بهرام شکوری رییس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن در مورد ابلاغیه وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر مجاز دانستن انتقال وجوه ایران در حساب های محدود به صادرکنندگان در ژاپن و کره جنوبی به ایلنا، گفت: این اتفاق نوید خوبی است. متاسفانه با اینکه صادرات انجام می شد، اما پول آن قابل استفاده نبود، اما با آزادسازی این پول ها بخشی از مسائل کشور می تواند حل گردد.

او اضافه کرد: مناسبات تجاری هم با این کشور ها افزایش پیدا می کند، ژاپن، کره جنوبی یا کشور های خاور دور کشور های پرپتانسیلی هستند که هم می توانند بازار هدف صادراتی برای محصولات ما باشد و هم می توانیم ماشین آلات، تجهزیات، نوآوری ها و... را از این کشور ها وارد کنیم.

به گفته این فعال اقتصادی زمینه همکاری بین این کشور ها و ایران خوب است و می تواند حتی جایگزین بسکمک از کشور های دیگر شوند چراکه علاوه بر اینکه کشور های پیشرفته ای هستند و روابط دیرینه ای هم با ما دارند. به دلیل تحریم ها این مناسبات توسعه پیدا نمی کرد و پول های ایران هم بلوکه شده بود.

او در ادامه با اشاره به معنای سیاسی این اقدام آمریکا اضافه کرد: این ابلاغیه چراغ سبزی این است که نشان می دهد آمریکا هم علاقه مند است مناسبات دو کشور اصلاح شده و مذاکرات به نقطه خوبی برسد. برداشتن هر یک از موانعی که با تحریم ها پیش روی کشور ایجاد شده می تواند گشایش هایی برای کشور ایجاد کند. ولی بیشتر از گشایش هایی که خارج از کشور ایجاد می گردد باید در داخل کشور ساختار نظام سیاسی و اقتصادی را اصلاح کنیم. تا زمانی که این اتفاق نیافتد شاید حتی با شکل گیری مناسبات هم سود چندانی عاید کشور نگردد.

رییس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن در مورد بندی از این ابلاغیه که آمده است صرفا اجازه بازپرداخت به شرکت های ژاپنی و کره ای را که کالا ها و خدمات غیر تحریم شده را قبل از تشدید تحریم های ایالات متحده از طریق دولت قبلی صادر می کردند، ایجاد می کند گفت: این مصوبه می تواند این معنا را داشته باشد که ما می توانیم از پول های بلوکه شده خود در این کشور ها استفاده کنیم.

او تاکید کرد که باید توجه داشت که الان نظام بانکی ما با دنیا ارتباط ندارد و این هم یکی از موضوعاتی است که مذاکرات حول آن در حال انجام است. اما اگر بتوانیم در قالب ماشین آلات، مواد اولیه و تجهیزات هم از این پول ها استفاده کنیم بازهم در اقتصاد کشور گشایش ایجاد می کند.

او با ابراز امیدواری از مذاکرات وین بیان نمود: اگر مذاکرات وین هم دنبال شده و به نقطه خوبی برسد به نظر می رسد علاوه بر اینکه دولت می تواند نفت خود را صادر کند، تجار و بازرگانان هم می توانند ارتباط خود را با دنیای خارج داشته باشند و بدون هزینه های اضافی صادرات و واردات کنند و پول خود را هم می توانند از طریق گشایش اعتبار اسنادی انتقال دهند که ریسک را کم می کند و همه این ها کمک به توسعه مناسبات می کند.

شکوری اضافه کرد: بسکمک از بازرگانان خارجی الان به دلیل اینکه باید به صورت نقد با ما معامله کنند علاقه ای به معامله با ایرانیان ندارند. اما اگر این تغییر کند و بدانند که می توان به صورت نسیه کار کنند یا می توانند LC بازکنند و بعد پول آن را به بانک پرداخت کنند، گشایش ایجاد می گردد که علاقه مندی آن ها به معامله کردن با ایران بیشتر می گردد.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه کالا و خدماتی می توانیم به موجب این ابلاغیه وارد کشور کنیم گفت: کالا های زیادی وجود دارند که ما نیازمند آن هستیم و می توانیم از ژاپن وارد کنیم. سهم واردات ما بیشتر از صادراتمان به ژاپن بوده، در مقاطعی تراز تجاری ما مثبت بوده، اما اکثرا تراز تجاری منفی داشتیم.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1792

به "معنای معافیت آمریکا درباره پول های بلوکه شده ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنای معافیت آمریکا درباره پول های بلوکه شده ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید