آشنایی با 10 شهر شگفت انگیز کوهستانی

به گزارش آخرین خبر، این بار قصد داریم طی گشت و گذاری تماشایی، سفری به تعدادی از شهرهای کوهستانی دنیا داشته و کمی بیش تر با آنها آشنا شویم. شهرهایی که به همت انسان هایی خستگی ناپذیر شکل گرفته و از موقعیت مکانی خاص و منحصربه فرد سود می برند.

آشنایی با 10 شهر شگفت انگیز کوهستانی

البته همیشه هم همه چیز بر وفق مراد نیست. درست است که قرار گرفتن در میان منظره ها کوهستانی و طبیعت زیبا به نوبه خود زیبا و دل انگیز است، اما گاهی این نزدیکی بیش از میزان، خطرناک نیز بوده و زندگی ساکنان را در معرض خطر قرار می دهد. شهرهایی که در نزدیکی قله های آتشفشانی ساخته شده اند، درگیر مسائل فوران های گاه و بی گاه آنها هستند، شهرهایی هم که در لبه صخره ها ساخته شده اند با خطر ریزش کوه و ویران شدن خانه ها دست به گریبانند.

اما به هر روی ساخت بعضی از آنها، نشان دهنده قدرت اراده انسان است. انسانی که با آغوش باز به استقبال مخاطرات رفته و در راه هدف خود، هر مشکل و سختی را از پیش پای برمی دارد. انسانی که غیر ممکن را ممکن کرده و شگفتی می آفریند.

شهرهای کوچک و بزرگی که در ادامه به سراغ شان خواهیم رفت، در شمار زیباترین شهرهای کوهستانی دنیا قرار داشته و هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از گوشه و کنار دنیا هستند.

سیگیریا یا لایِن راک ، سریلانکا

صخره بزرگ و باشکوهی به ارتفاع 200 متر که روزگاری عظمت یک پادشاهی را بازتاب می داد. شهر تاریخی سیگیریا در مرکز ناحیه ماتاله در کشور سریلانکا واقع شده است. این شهر دیدنی در قرن پنجم به عنوان محلی مناسب برای شکل گیری پایتختی تازه مورد توجه قرار گرفت. به فرمان پادشاه کاشیابا قصر سلطنتی بر فراز این صخره ساخته شد. قصری که هر گوشه آن با نقاشی هایی رنگارنگ تزئین شده است.

درگاه ورودی این قصر نمادی از یک شیر بوده و به همین علت این شهر به نام صخره شیر نیز شناخته می گردد. با مرگ پادشاه کاشیابا، دوران رونق و شکوه این محل نیز به سر آمده و از آن پس تا قرن چهاردم، این بنا بیش تر به عنوان یک صومعه بودایی مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه این سازه باستانی به وسیله سازمان یونسکو مورد حفاظت قرار گرفته و در لیست میراث دنیای جای گرفته است. این محل که خوشبختانه به خوبی مورد توجه و نگهداری قرار گرفته، نمونه ای شگفت انگیز از شهرهای کهن دنیا و فضاسازی شهری در دوران قدیم است. جالب است بدانید که بعضی از سیستم های هیدرولیک این بنا هنوز هم تا به امروز به کار خود ادامه داده اند. سیگیریا یکی از پربازدیدترین نقاط گردشگری کشور سریلانکا است.

کاستِلّوچّو ، اومبریا ، ایتالیا

دهکده ای کوچک واقع در ارتفاعات کوهستانی که با طبیعتی زیبا، گیرا و تماشایی احاطه شده است. کاستلوچو که در ارتفاع 1.452 متری قرار گرفته، عنوان بلندترین دهکده واقع در کوهستان اَپِناین را از آن خود است. این کوهستان در مرکز ایتالیا واقع شده است.

این دهکده به شکل رسمی در قرن سیزدهم بنیان قرار گرفت، هر چند مدت ها بیش از این تاریخ نیز مسکونی بوده و رومیان در آن ساکن بودند. به لطف بارش باران و آب های حاصل از برفاب ها، سطح این ناحیه با لایه ای متراکم از رسوبات پوشیده است. همین امر باعث شکل گیری زمین های حاصلخیز شده که به ویژه به علت محصول عدس خود، شهره هستند. اما این دهکده کوچک، به لطف منظره مبهوت نماینده دره های رنگارنگ خود نیز شناخته شده است. دره هایی که در فصل بهار و تابستان با گل ها و شکوفه های خوش رنگ و بو آسترمی شوند. گل های شقایق، و گل های وحشی از جمله گونه های گیاهی هستند که دورنمای خیره نماینده این منطقه را در تمام طول سال در تملک خود داشته و به دلفریبی مشغولند.

این ناحیه به علت فعالیت هایی همانند اسکی و اسب سواری و نیز برخورداری از مسیرهای زیبای راهپیمایی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. بعلاوه در شهر، مدارس آموزش پاراگلایدینگ و هنگ گلایدینگ نیز مشغول به فعالیت هستند که تجربه پروازی فراموش نشدنی را به کارآموزان خود هدیه می دهند.

گاسادَلِر، جزیره وُوِر ، جزایر فارو

جزایر فارو که از 18 جزیره اصلی تشکیل شده، بین دریای نروژ و اقیانوس اطلس شمالی واقع شده اند. جزیره وُوِر یکی از این جزایر است. این جزایر مأمن تعداد زیادی دهکده های کوچک هستند که در طبیعتی بکر، زیبا و دست نخورده و در میان منظره های کوهستانی به صورت پراکنده قرار گرفته اند. منظرهی تماشایی که به این راحتی از فکر بیننده پاک نشده و نقشی جاویدان دارند.

اما دهکده گاسادَلِر در غرب این جزیره و درست در لبه صخره ای شیب دار قرار گرفته است. این دهکده از یک سو با کوهستان هایی مرتفع احاطه شده است و از سوی دیگر آبشاری زیبا دارد، آبشاری که با شکوه به داخل دریا می ریزد. گویی کوهستان وُوِر این دهکده را در آغوش خود گرفته و زیبایی محیط را دو چندان کرده است.

گشت و گذار در جزیره، خود یک فعالیت تفریحی مجذوب نماینده و فراموش نشدنی است. فعالیتی که با احساس عمیق آرامش، فکر های خسته را آرام کرده و آنها را آماده فعالیت مجدد می نماید.

وِنگِن ، سوئیس

سوئیس در کنار دیگر امتیازات خود، به علت روستاهای کوچک خود نیز معروف است که با طبیعتی چشم نواز احاطه شده اند، ونگن نیز از این قاعده مستثنی نیست. دهکده ای محبوب و مناسب برای فعالیت هایی همانند اسکی، اسب سواری و راهپیمایی که در تمام طول سال، به عنوان مقصد گردشگری ایده آل مورد توجه قرار گرفته است.

در ونگن، آژانس های مسافرتی فعالیت های متنوعی را به بازدید نمایندگان پیشنهاد می نمایند که به آنها فرصتی برای گشت و گذار در ناحیه جونگ فُرو والِچ را می دهد. محوطه ای زیبا و کوهستانی که در جنوب غربی سوئیس بین دو بخش برن و وِله قرار گرفته است. این منطقه درسال 2001 در لیست میراث طبیعی و دنیای یونسکو جای گرفت.

اینجا شما شاهد مسیرهای پر پیچ و خم و مجذوب نماینده هستید که به سمت کوهستان بالا رفته و فرد را به رویایی زمینی دعوت می نمایند، مسیرهایی که بی شک شما را به یاد غزلی عاشقانه می اندازند. به علاوه تعداد فراوانی فعالیت تفریحی و سرگرم نماینده نیز وجود دارند که هیجان و نشاط بیش تری را به گردشگران هدیه کرده و در مجموع سفری خاطره انگیز را برای آنان تهیه و تدارک می بینند.

سیویتا دی بَگنِرگیو، استان ویتربو ، ایتالیا

در ابتدا باید گفت سیویتا اولین کلنی تأسیس شده به وسیله اتروسک ها است که در حدود 2.500 سال پیش بنیان قرار گرفت. اتروسکان تمدن باستانی ایتالیا است که حدود 700 سال پیش از میلاد مسیح شکل گرفت. با توجه به اینکه بَگنرگیو در بخشی حومه ای واقع شده است، تا حدی گمنام و ناشناخته به جای مانده بود. اما در طول سال های اخیر پای گردشگران نیز به این ناحیه باز شده است.

این شهر قدیمی با منظرهی تماشایی و طبیعتی مسحور نماینده و تأثیرگذار، مجذوب نماینده و خیره نماینده است. به علاوه برخورداری از معماری باستانی و تاریخی، دیگر ویژگی این کهن شهر است. این معماری باشکوه در قالب سازه های متعددی نمود یافته است که بر فراز صخره ها جای گرفته اند. این بناهای دیدنی با قدمتی چند صد ساله احتیاجمند مراقبت و توجه بیشتری هستند. سازه هایی به قدمت زمان که شاهد فراز و نشیب های بسیاری بوده و اکنون تن پیر و خسته شان را باید بازسازی کرده و حفاظت نمود. این شهر بعلاوه در لیست 100 مکان در معرض خطر دنیا قرار گرفته است، به ویژه آنکه هر آن بیم فرو ریختن بخشی از صخره ها و ریزش و تخریب خانه ها می رود.

این شهر باستانی در منطقه ای آتشفشانی قرار گرفته است و دیدی خوب رو به دره رودخانه تیبر دارد. گردشگران در بدو ورود به گرمی از سوی ساکنان محلی این شهر مورد استقبال قرار می گیرند. ساکنانی که متأسفانه هر روز تعدادشان به شکلی محسوس ، در حال کاسته شدن است.

روندا ، اسپانیا

شهری تاریخی در ایالات مالاگای اسپانیا که در ارتفاعات کوهستانی و 750 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر مورد توجه و ستایش بازدیدنمایندگانی از اقصی نقاط دنیا قرار گرفته است. رودخانه گوادِلوین حین عبور از میان شهر، به دو بخش تقسیم می گردد. آب این رود در طول قرن ها پیروز به حفر دره ال تاجو شده که 100 متر عمق دارد.

بسیاری از بناهای این شهر از سبک نئوکلاسیک پیروی می نمایند. ارنست همینگوی نویسنده معروف و برجسته آمریکایی و اورسن ولز کارگردان، فیلم نامه نویس و بازیگر شهیردر این شهر اقامت داشته و فصل تابستان را اینجا سپری می کردند.

در کنار شهره بودن به عنوان یکی از زیباترین شهرهای تاریخی و خوش منظره اسپانیا، روندا بعلاوه به علت نقاشی هایی قدیمی معروف شده است که ظاهرا تاریخ کشیده شدن بعضی از آنها به 20 هزار سال قبل می رسد. این آثار قدیمی که روی سنگ های غار کشیده شده اند، نخستین بار در سال 1905 کشف شده و متعلق به عصر هنری نئو لیتیک یا نو سنگی هستند.

کاپادوکیه ، ترکیه

جایگاهی منحصر به فرد که یکی از جاذبه های تفریحی و گردشگری محبوب کشور ترکیه بوده و در قلب ناحیه آناتولی واقع شده است. در فاصله قرن چهارم تا سیزدهم، مردم محلی این منطقه خانه ها، کلیساها و دیگر ساختمان های خود را در دل سنگ های نرم این منطقه کنده کاری کردند. به علاوه ستون های سنگی که به نام دودکش فرشتگان خوانده می گردد نیز ویژگی دیگر این ناحیه است که به همراه تاریخچه ای درخشان و فرهنگی غنی، کاپادوکیه را به مرکز توجه صنعت گردشگری مبدل کرده است.

تعدادی صومعه نیز در این محل ساخته شده است. گورِمه شهری است در کاپادوکیه که در میان این اشکال ستون مانند سنگی قرار گرفته است. پارک ملّی به همین نام نیز در این منطقه قرار گرفته است که در سال 1985 در لیست میراث دنیای یونسکو جای گرفت.

این محل یکی از نقاط گردشگری محبوب مسافران کشور ترکیه است. پرواز با بالن های هوای گرم، یکی از فعالیت های مورد توجه گردشگران این منطقه است. سفری متفاوت و به یادماندنی که منظرهی دیگر از این جاذبه شگفت انگیز طبیعت را پیش چشم بازدید نمایندگان هویدا می نماید.

مِتِئورا ، یونان

نام این مکان به معنی میانه آسمان یا معلق در هوا است. مجموعه ای از شش صومعه ارتدکس که هر یک برفراز ستونی صخره ای ساخته شده اند. در واقع متئورا را می بایست یکی از بزرگ ترین و مهم ترین مجموعه کلیساهای ارتدکس شرقی در یونان دانست.

این سازه بعلاوه جایی را نیز در لیست میراث دنیای یونسکو به خود اختصاص داده است. زیبایی منظره ها و کیفیت درخشان چشم میزانای دلفریب، دیگر خصوصیت برجسته این مکان است، خصوصیتی که در کنار دیگر امتیازات قابل توجه این مکان، معروفیت و محبوبیت بیشتری را برایش به ارمغان آورده است.

در مجموع می بایست متئورا را نقشی زیبا از یکی از شگفتی های بی بدیل معماری دنیا دانست. در واقع کوشش های اجرا شده برای ساخت این بنا خود در خور ستایش و تقدیر فراوانی است، چرا که ساخت این سازه آن هم در چنین جایگاه رفیع و بی نظیری، خود کاری شگفت انگیز و ستودنی است.

کاتانیا ، ایتالیا

شهری باشکوه که در ساحل شرقی سیسیل بین دو شهر مسینا و سیراکوز واقع شده است. از سوی دیگر این شهر درست در نزدیکی اِتنا قرار گرفته است، بلندترین قله آتشفشانی فعال در قاره اروپا که در عین حال یکی از زیباترین آنها نیز به شمار می رود.

این آتشفشان به خوبی از شهر تاریخی کاتانیا قابل رؤیت است، شهری که روزگاری به عنوان یکی از فعال ترین مراکز فرهنگی این منطقه شناخته می شد. اِتنا بعلاوه به علت حلقه های دودی که از دهانه اش خارج می گردد و نیز به علت خاکسترهای آتشفشانی خود به معروفیت رسیده است. عوارضی که از یک سو باعث بارور شدن زمین و حاصلخیزی خاک این ناحیه شده و از سوی دیگر ویرانی، خسارت و آسیب دیدگی های شدید را به ساکنان این منطقه تحمیل کرده است.

در این میان شاهد انجام فعالیت های دیگری نیز در این منطقه هستیم که از آن جمله می توان به بازدید از حدود 400 دهانه آتشفشانی، تورهای ماجراجویانه سفر به آبشاری که به وسیله جریان های گدازه ای تشکیل شده است، غار گردی و در نهایت بالا رفتن از قلّه اِتنا اشاره نمود. کاتانیا بعلاوه از فضا و محیطی مناسب برای بازدید و گشت و گذار برخوردار است.

اینزبروک ، اتریش

اینزبروک مرکز استان فدرال تیرول در غرب اتریش است. این شهر در دره زیبا و خوش منظره این واقع شده است. شهری که با کوه های مرتفع احاطه شده و به ویژه در فصل زمستان بسیار محبوب و مورد توجه است. توجهی که معطوف انواع فعالیت های مفرح ورزشی است که در این نقطه برگزار می شوند. حتی این شهر چندین دوره میزبانی مسابقات المپیک زمستانی را نیز برعهده داشته است. از آنجایی که اینزبروک همیشه در مرکز رویدادهای تاریخی و آشفته بازار روابط سیاسی قرار داشته، میراث تاریخی ارزشمندی را نیز در تملک دارد. میراثی که امروزه در قالب بناهای باستانی و باشکوه میزبان گردشگران و بازدید نمایندگان بسیاری است.

اینجا شاهد بیشمارساختمان های تاریخی، موزه ها و زندگی شاد و برجنب و جوش شهری هستیم. طبیعت زیبا، بکر و دست نخورده و اقامت گاه های زیبا و رویایی. اینزبروک را به مقصدی مناسب و ایده آل برای گذراندن ایام تعطیلات تبدیل کرده است. اما چه چیز بهتر از آن که درکنار جستجو، کنکاش و شناخت بیش تر، با انجام فعالیت های مفرح برگزار شده در هوای آزاد اندکی بیشتر به طعم واقعی زندگی پی برده و چیزهای به آموخت.

لیست ما در همین جا به انتها رسید. ولی هنوز هم بسیاری از نقاط زیبا و دوست داشتنی این کره خاکی به جای مانده اند که احتیاج به معرفی و شناخت بیشتر دارند. شادمان خواهیم شد که همچنان در سفر و گشت و گذار به دیدنی ترین جاذبه های گردشگری دنیا، همراه ما باشید.

منبع: placestosee

منبع: کجارو
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1994

به "آشنایی با 10 شهر شگفت انگیز کوهستانی" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با 10 شهر شگفت انگیز کوهستانی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با 10 شهر شگفت انگیز کوهستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید