آشنایی با جشن های سنتی و فستیوال های ترکیه

به گزارش آخرین خبر، در سراسر سال میزبان فستیوال ها و رویدادهای متعدد رنگارنگ، از هنر و موسیقی گرفته تا ورزش و سرگرمی، است. این فستیوال ها در سراسر کشور برگزار می شوند. ازآنجایی که فستیوال های ترکیه گوناگونی فراوانی دارند، گردشگران در انتخاب آن ها دچار مشکل می شوند. این مقاله به آنالیز برترین فستیوال های ترکیه می پردازد و کوشش می نماید تمامی سلایق را در برگیرد.

آشنایی با جشن های سنتی و فستیوال های ترکیه

فستیوال کشتی شترها در ماه ژانویه

کشتی شترها در شهر اِفِسوس ترکیه، معادل فستیوال گاوبازی در اسپانیا و جنگ خروس ها در هند است. باید اعتراف کرد که کشتی شترها از نظر جذابیت به پای کشتی روغن با حضور مردانی با بدن های روغنی و چرب نمی رسد، اما در نوع خود یک فستیوال سرگرم نماینده است و می تواند برای چندین ساعت خانواده ها را شاد کند.

کشتی شترها به مانند سابق، رسمی بسیار رایج در سراسر ترکیه نیست و حالا تنها محدود به منطقه دریای اژه و سواحل غربی و جنوب غربی آن می شود. افسوس، یکی از مشهورترین جاذبه های باستان شناسی ترکیه، هرساله در ماه ژانویه از فستیوال کشتی شترها میزبانی می نماید.

اساساً در این فستیوال، یک جفت شتر نر، موسوم به گاوهای وحشی، شانس رقابت با یک شتر ماده زیبا، موسوم به گاو، را پیدا می نمایند. آن ها واقعاً باهم نمی جنگند، اما وقتی که یکدیگر را دنبال می نمایند و به سوی تماشاگران می آیند، صحنه های جذابی را پدید می آورند.

فستیوال فیلم مستقل استانبول در ماه فوریه

این فستیوال فیلم هرساله به مدت ده روز، از پانزدهم تا بیست و پنجم فوریه، برگزار می شود و به مناسبت آن فیلم های متعددی در سینماهای مختلف سراسر استانبول به نمایش درمی آیند.

فستیوال معجون جهت در ماه مارس

این فستیوال شگرف یک رویداد فولکلور محسوب می شود. فستیوال معجون مِسیر (Mesir) به گرامیداشت درمان حفصه سلطان، مادر سلطان سلیمان کبیر، اشاره دارد. او از یک بیماری با استفاده از نوعی شیرینی موسوم به معجون جهت جان به در می برد. سلطان سپس دستور می دهد تا این شیرینی برای سلامت همه، در بین عموم توزیع شود.

در خلال این فستیوال بین 21 تا 24 مارس، یک آشپز اقدام به تهیه این معجون جادویی از 41 گیاه می نماید. گروهی متشکل از 14 زن این شیرینی را در قالب بسته های کوچک تقسیم نموده و پس از متبرک کردن آن توسط روحانیون، از بالای مناره و گنبدهای مسجد سلطان بر سر مردم می ریزند.

فستیوال فیلم استانبول در ماه آوریل

فستیوال فیلم استانبول که متفاوت از فستیوال فیلم مستقل استانبول است، عاشقان فیلم را از پنجم تا شانزدهم آوریل راهی سینماها می نماید. در خلال این فستیوال، فیلم های بین المللی و داخلی با یکدیگر به رقابت می پردازند. علاقه مندان علاوه بر تماشای فیلم ها، می توانند در فعالیت های سینمایی و کارگاه های آموزشی سراسر شهر نیز شرکت نمایند.

مسابقات تنیس استانبول در ماه آوریل

تورنمنت تنیس استانبول عظیم ترین تورنمنت تنیس بین المللی در ترکیه است که در آوریل هرسال جریان دارد. بسیاری از ستارگان جهانی تنیس در این مسابقات شرکت می نمایند و این تورنمنت هرساله در حال محبوب تر شدن است.

روز استقلال ملی و روز کودک در ماه آوریل

23 آوریل هرسال در ترکیه، روز فستیوال کودک است و مردم بسیاری در این روز حلقه های گل را بر گردن مجسمه های مصطفی کمال آتاتورک، بنیان گذار جمهوری ترکیه، می اندازند. عظیم ترین مراسم در مقبره آتاتورک در آنکارا برگزار می شود.

از آنجایی که آتاتورک جمهوری ترکیه را وقف بچه ها نموده است، بچه های مدرسه ای در این روز راهی مجلس ترکیه می شوند و به طور نمادین بر کشور حکمرانی می نمایند. آن ها فردی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب می نمایند و او به ایراد سخنرانی در تلویزیون ملی می پردازد.

فستیوال های بچه ها در این روز در سراسر کشور برگزار می شود. رادیو و تلویزیون ملی ترکیه در این روز بچه های 8 تا 14 ساله از نقاط مختلف جهان را به این کشور فرامی خواند. این بچه ها یک هفته را در کنار خانواده های ترکیه ای می گذرانند و در فستیوال های بچه ها در 23 آوریل شرکت می نمایند.

عید پاک ارتدکس در ماه آوریل

مسیحیان استانبول غالباً از شاخه ارتدکس مسیحیت هستند و عید پاک روزی مهم در تقویم مذهبی آن ها به شمار می آید؛ بنابراین مراسم مذهبی یکشنبه عید پاک در سراسر استانبول، به خصوص محل استقرار اسقف اعظم استانبول در منطقه فِنِر (Fener)، جریان دارد.

روز کارگر در ماه مه

اولین روز ماه مه در ترکیه و سراسر جهان، روز جهانی کارگر است. میدان تقسیم همواره در این روز صحنه تظاهرات گسترده ای بوده و اول ماه مه دارای معنی نمادین مهمی است؛ زیرا در تاریخ اول مه 1977، 37 نفر از تظاهرنمایندگان جان خود را بر اثر شلیک گلوله از سوی افراد ناشناس از دست دادند. پس از این اتفاق، تظاهرات در میدان تقسیم ممنوع اعلام شد.

علی رغم این ممنوعیت، هزاران تظاهرنماینده کوشش می نمایند تا هرساله به این میدان آمده و درگیری با نیروهای پلیس را به جان بخرند. توصیه می شود که در این روز بین ساعت 9 صبح تا 6 عصر از حضور در میدان تقسیم خودداری کنید.

فستیوال معماری درهای باز در ماه مه

اگر در ماه مه از استانبول دیدن می کنید، قطعاً باید از فرصت فستیوال معماری درهای باز که هرساله برگزار می شود، نهایت بهره را ببرید. استانبول پر از جاذبه های معماری مشهور است، اما بیشتر آن ها در پشت درهای بسته مخفی شده اند و عموم مردم به آن ها دسترسی ندارند. بااین حال، در خلال فستیوال درهای باز، بعضی از این درهای همواره بسته به روی عموم باز می شوند و مردم می توانند به داخل ساختمان های مهم تاریخی با معماری شگرف بفرایند.

مسجد اورتاکوی در تنگه بوسفور یکی از این ساختمان های حیرت انگیز است که درهای خود را در خلال این فستیوال به روی عموم می گشاید. این مسجد بین سال های 1854 و 1856 ساخته شده و نمونه ای شگرف از معماری دوران عثمانی است.

گرامیداشت آتاتورک و روز جوان و ورزش در ماه مه

روز گرامیداشت بنیان گذار جمهوری ترکیه، روزی تعطیل است و گردشگران باید انتظار تماشای رویدادهای ورزشی فراوان را داشته باشند. علاوه بر ادای احترام به آتاتورک، در این روز در سراسر کشور رژه ها و مسابقات ورزشی مختلفی برگزار می شود.

عید فطر

ماه رمضان در تقویم قمری زمان ثابتی ندارد و نمی توان به این رویداد مذهبی صرفاً در یک ماه به خصوص اشاره نمود. بااین حال، این عید در قالب یک فستیوال سه روزه در ترکیه برگزار می شود و نویدبخش انتها ماه رمضان است. مردم ترکیه در این روز به ملاقات اعضای خانواده می فرایند. شهرها در این سه روز خلوت تر می شوند، البته تنها در اولین روز این رویداد انتظار تعطیلی موزه ها و مراکز گردشگری می رود. اداره ها و بسیاری از رستوران ها و مغازه ها نیز در این ایام تعطیل هستند.

فستیوال کاپادوکس در ماه ژوئن

فستیوال موسیقی، فرهنگ و غذای کاپادوکس (Cappadox)، اولین بار در سال 2015 در طبیعت جادویی و شگفت انگیز منطقه کاپادوکیه برگزار گردید. این فستیوال تجربه ای از موسیقی، هنر معاصر، آشپزی و تفریحات در فضای باز را به بازدیدنمایندگان ارائه می دهد که نمی توان آن را از دست داد. کاپادوکس هرساله با بیش از 140 رویداد بین 14 تا 19 ژوئن برگزار می شود.

فستیوال کشتی روغن در ماه ژوئن

این فستیوال 600 ساله، در شهر ادرنه ترکیه برگزار می شود. مردانی از فرهنگ ها، مذاهب و سنین مختلف در این مسابقه شرکت می نمایند و صرف نظر از تفاوت زبانی و مذهبی و نژادی به رقابت با یکدیگر می پردازند. کشتی گیران، موسوم به پهلوان ها، به رقابت یکدیگر می فرایند.

این یک رویداد جذاب است که با حضور 40 طبل زن و سورنا زن حال و هوایی مسحورنماینده به خود می گیرد. در انتهای مسابقه، کمربند طلایی در قالب مراسمی در شهر گردانده شده و عبادت نمایندگان برای نیایش راهی مسجد سلیمیه می شوند.

فستیوال موسیقی استانبول در ماه ژوئن

فستیوال موسیقی استانبول، مهم ترین و معتبرترین رویداد موسیقی در ترکیه محسوب می شود. عاشقان موسیقی این فرصت را می یابند تا در کنسرت های ناب از هنرمندان موسیقی کلاسیک محلی و بین المللی در مکان های مختلف استانبول شرکت نمایند.

فستیوال کاس لیسیا در ماه ژوئن

فستیوال سه روزه کاس لیسیا (Kas Lycia) در شهر کاس در جنوب ترکیه و سواحل دریای مدیترانه برگزار می شود. کاس یک مقصد توریستی محبوب در فصل تابستان است، اما این فستیوال در ابتدای این فصل شلوغ، می تواند فرصتی استثنایی برای خانواده هایی باشد که علاقه مند به فرهنگ و تاریخ ترکیه هستند.

می توان در خلال این فستیوال شاهد پایکوبی های فولکلور محلی و بین المللی، اجراهای اپرا و نمایشگاه های هنری بود و در این ایام به سواحل، پارک های آبی و مراکز خرید برای تهیه سوغاتی رفت.

فستیوال شادی استانبول در ماه جولای

فستیوال شادی هرساله هزاران نفر از مردم ترکیه در شهرهای استانبول، بدروم و چشمه را به شادی و پایکوبی وامی دارد. این فستیوال یکی از بهترین رویدادهای سالانه است که همراه با موسیقی در استانبول برگزار می شود و فضایی محبت آمیز و راحت دارد.

بسیاری از اجراهای موسیقی در سالن های کنسرت مختلف شهر برگزار می شوند. فستیوال شادی استانبول در سال های اخیر تبدیل به یک رویداد کلاسیک شده و با اجراهای باکیفیت موزیکال، طرز فکر باز، خدمات متنوع همراه با غرفه های سیار عرضه خوراکی و فضای عالی، اتفاقی متمایز است.

روز اتحاد ملی و دموکراسی در ماه جولای

کودتای نافرجام ترکیه در 15 جولای 2016، به طور رسمی به عنوان یک روز تعطیل اعلام شده است. در این روز رویدادهای مختلفی در سراسر کشور برگزار می شود.

فستیوال موسیقی جاز استانبول در ماه ژوئن و جولای

قدمت فستیوال موسیقی جاز استانبول به سال 1993 بازمی شود. این فستیوال از اواخر ژوئن تا اواسط جولای جریان دارد و هزاران علاقه مند به همراه سبک های مختلف موسیقی را دور هم جمع می نماید. هنرمندان از سراسر جهان در این رویداد حضور می یابند.

مسابقات شنای بین قاره ای بوسفور در ماه جولای

این فستیوال بدون شک مهم ترین مسابقه شنا در سراسر ترکیه است. استانبول از سال 1989 به طور سالیانه از این رویداد حیرت انگیز میزبانی می نماید. شناگران در این مسابقه که به همت کمیته ملی المپیک ترکیه برگزار می شود، باید در عرض تنگه بوسفور شنا نمایند.

ازآنجایی که این رقابت تنها مسابقه شنای بین قاره ای است، شرکت نمایندگانی از سراسر جهان، برای طی کردن جهتی 6.5 کیلومتری از کانلیجا در بخش آسیایی استانبول به طرف پارک کوروچشمه جمیل توپوزلو در بخش اروپایی شهر، به ترکیه می آیند.

فستیوال موسیقی جاز بوزجاآدا در ماه جولای

بوزجاآدا (Bozcaada) جزیره ای کوچک در دریای اژه است و به خاطر طبیعت بکر خود، زیبایی فراوانی دارد. می توان در این جزیره تفریحات فراوانی نظیر غواصی، پیاده روی یا موتورسواری در ساحل را تجربه کرد. به علاوه، غذاهای این جزیره نیز عالی هستند و تمامی رستوران های کوچک آن غذاهای خود را با محصولات تازه و قیمت های مناسب عرضه می نمایند. از این گذشته، فستیوال موسیقی جاز بوزجاآدا نیز هرساله هنرمندان محلی و بین المللی را در ماه جولای گرد هم جمع می نماید. نباید فرصت شرکت در این فستیوال را از دست داد.

عید قربان

عید قربان هم یک فستیوال مذهبی در تقویم قمری است که زمان تعیین و ثابتی برای برگزاری ندارد. این فستیوال تقریباً دو ماه پس از انتها ماه رمضان برگزار می شود و دومین فستیوال مذهبی مهم در ترکیه و استانبول به شمار می آید. فستیوال عید قربان در ترکیه با 4 روز تعطیلی همراه است. در این ایام، ادارات، بسیاری از فروشگاه ها و کسب وکارها تعطیل می شوند.

ساکنان استانبول در خلال عید قربان به ملاقات خانواده های خود در سراسر کشور می فرایند. بااین حال، صرف نظر از بازار عظیم استانبول که تنها برای چند روز در این ایام تعطیل است، مراکز گردشگری مهم همچنان در این روزها باز هستند.

روز پیروزی در ماه اوت

روز پیروزی فرصتی برای گرامیداشت پیروزی ارتش ترکیه بر نیروهای یونانی در نبرد سال 1922 است. رژه های نظامی در سراسر کشور برگزار می شوند. ادارات دولتی در روز 30 اوت تعطیل هستند، اما مراکز گردشگری به فعالیت خود ادامه می دهند.

دوسالانه استانبول در ماه سپتامبر و نوامبر

دوسالانه استانبول یکی از معروف ترین رویدادهای هنر معاصر در سطح جهان است. بنیاد استانبول برای فرهنگ و هنر از سال 1987 دوسالانه استانبول را برگزار می نماید. این دوسالانه جایگاهی هم تراز با دوسالانه ونیز، سائوپائولو و سیدنی دارد.

روز جمهوری در ماه اکتبر

آخرین تعطیل رسمی در تقویم سالانه ترکیه، روز 29 اکتبر به مناسبت روز جمهوری است. جمهوری ترکیه در سال 1923 در چنین روزی تأسیس شد. در این روز، سراسر محله های استانبول با پرچم های ترکیه آذین بندی می شوند و می توان مراسم آتش بازی را در تنگه بوسفور تماشا کرد.

ماراتن استانبول در ماه نوامبر

ماراتن بین المللی استانبول تنها مسابقه ای است که در دو قاره جریان دارد. این ماراتن از سواحل آسیایی استانبول شروع شده و تا بخش اروپایی شهر در کنار تنگه بوسفور ادامه دارد.

فستیوال رومی در قونیه در ماه دسامبر

پایکوبی سماع دراویش شیوه ای برای مراقبه است که به مکتب صوفیان تعلق دارد. این رسم همچنان در بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ترکیه، پابرجا است و ریشه های آن به فرمان مولوی، مولانا جلال الدین رومی، بازمی شود. هرساله در خلال هفته منتهی به 17 دسامبر در قونیه، روز مرگ مولانا، هزاران نفر از سراسر جهان در مقبره باشکوه وی گرد هم جمع می شوند تا یاد او را گرامی بدارند. 17 دسامبر در قونیه به شب عروسی مولانا و ملاقات او با معبودش، معروف است.

فستیوال فیلم کوتاه استانبول در ماه دسامبر

فستیوال بین المللی فیلم کوتاه استانبول قدیمی ترین و معتبرترین فستیوال فیلم کوتاه در ترکیه است. این فستیوال هرساله در ماه دسامبر برگزار گردیده و در طول یک هفته اقدام به نمایش حدوداً 200 فیلم برگزیده از ترکیه و سراسر جهان می نماید

منبع: گردشبان
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1244

به "آشنایی با جشن های سنتی و فستیوال های ترکیه" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با جشن های سنتی و فستیوال های ترکیه" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جشن های سنتی و فستیوال های ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید