این افراد در معرض کوچک شدن مغز هستند

به گزارش آخرین خبر، کوچک شدن مغز با افزایش سن تا حدی طبیعی است و به آن آتروفی مغز می گویند. همان طور که بدن پیرتر می گردد، مغز نیز پیر می گردد؛ اما همه مغز ها یک جور پیر نمی شوند.

این افراد در معرض کوچک شدن مغز هستند

به گزارش تبیان، تغییرات مرتبط با سالخوردگی در مغز شامل کاهش توده مغز، تحلیل رفتن نواحی از مغز که دارای فیبر های عصبی اند، کاهش ارتباطات بین نورون ها و تغییراتی در سیستم فرارسان های عصبی که اطلاعات مغز و بدن را ردوبدل می نمایند می گردد. همهٔ این عوامل می توانند در افت توانایی های ادراکی مرتبط با پیری نقش داشته باشند.

چه چیز هایی باعث می شوند مغز ما با افزایش سن مان کوچک گردد؟

نوسانات در فشارخون می تواند به رگ های ریز مغز که نسبت به تغییرات حساس اند آسیب وارد نماید. آسیب های رگی و عروقی در مغز می تواند منجر به تغییرات ساختاری و کاهش قدرت ادراکی گردد

پایین بودن سطح فیتنس

فیتنس به معنی تناسب اندام و نوعی آمادگی جسمانی است که نتیجهٔ ورزش و تغذیهٔ مناسب می باشد.

محققان دانشگاه بوستون دریافته اند افرادی که فیتنس بدنی ضعیفی در دهه 40 زندگی خود دارند، مغزشان با رسیدن به 60 سالگی به مقدار چشمگیری حجم کم می نماید. کارشناسان این کاهش حجم مغز را علامتی از پیری زودهنگام مغز می دانند.

در این مطالعه اطلاعات 1200 فرد حدود 40 سال درمورد ورزش کردن یا ورزش نکردنشان جمع آوری شد. وقتی 20 سال بعد از مغز این افراد ام آرآی گرفته شد، معلوم شد آن هایی که در میان سالی فیتنس کمتری داشتند، در سال های بعدی زندگی خود دارای بافت خیلی کمتری در مغز خود بودند.

آسیب عروقی

بعلاوه محققان دریافتند افرادی که سطح فیتنس پایین تری داشتند بعد از چند دقیقه تمرین روی تردمیل، با اینکه سرعت کمی داشتند، فشارخون دیاستولیکشان افزایش زیادی پیدا کرد. این افراد همان هایی بودند که بیشتر احتمال داشت مغزشان در سن 60 سالگی، حجم کم کند.

نوسانات در فشارخون می تواند به رگ های ریز مغز که نسبت به تغییرات حساس اند آسیب وارد نماید. آسیب های رگی و عروقی در مغز می تواند منجر به تغییرات ساختاری و کاهش قدرت ادراکی گردد.

پژوهشگران در این مطالعه در پی این بودند که بفهمند این تغییرات اساسی در فشارخون چگونه می تواند موجب تغییرات ساختاری مغز در آینده گردد. آن ها دریافتند افرادی که در میان سالی از تناسب اندام یا فیتنس کمتری برخوردار بودند، در تست های مربوط به توانایی های ادراکی در 60 سالگی امتیاز کمتری گرفتند (نسبت به کسانی که در میان سالی خود فیتنس خوبی داشتند).

سایر دلیل های کوچک شدن مغز که ربطی به سن ندارند شامل آسیب، برخی از بیماری ها و اختلالات و عفونت ها می گردد. مغز می تواند در اثر مصرف الکل نیز کوچک بگردد.

چه کسانی بیشتر در معرض کوچک شدن مغز هستند؟

برخی از عوامل می توانند احتمال ابتلا به آتروفی مغز را افزایش دهند:

سن بالا

سابقهٔ اختلالات ژنتیکی در خانواده مانند بیماری هانتینگتون

سابقهٔ اختلالات نورولوژیکی در خانواده مانند بیماری آلزایمر

آسیب سر یا مغز

مصرف الکل

سیگارکشیدن

آیا کوچک شدن مغز موجب زوال عقل می گردد؟

بین آتروفی مغز و زوال عقل ارتباط وجود دارد. زوال عقل باعث آتروفی شدید مغز می گردد. زوال عقل یک عبارت کلی است که برای مسائل فکری جدی به کار می رود که در زندگی روزانه اختلال ایجاد می نمایند. شایع ترین نوع زوال عقل، بیماری آلزایمر است.

درمان آتروفی مغز چیست؟

درمان واحد و خاصی برای کوچک شدن مغز وجود ندارد، چون می تواند علامتی از یک یا چند عارضهٔ دیگر باشد. پزشکان یاری می نمایند با راه چاره هایی علائم دلیل اصلی کوچک شدن مغز کنترل شوند.

برنامهٔ درمانی اغلب شامل ترکیبی از رویکرد های زیر است:. دارودرمانی. فیزیوتراپی و کاردرمانی. مشاوره. گفتاردرمانی. در برخی موارد عمل جراحی اگر سکته مغزی رخ بدهد، بیمار احتیاج به اقدام درمانی فوری خواهد داشت، مانند دارو جهت حل کردن لخته خون و بعلاوه توان بخشی.

چگونه از کوچک شدن مغز جلوگیری کنیم؟

هرچند برخی از دلیل های آتروفی مغز ممکن است اجتناب ناپذیر باشند؛ اما شواهد علمی نشان می دهند تغییراتی در سبک زندگی می تواند از مغز در برابر آتروفی ناشی از پیری جلوگیری نماید.

ورزش منظم

حداقل 150 دقیقه ورزش و فعالیتی که ضربان قلب را بالا می برد همراه با دو روز تمرین قدرتی در هفته یک روش عالی برای پیشگیری از آتروفی مغز است. اما به هرحال هر مدلی که فعالیت کنید و بدنتان را به تحرک وادارید مفید است.

فشار خونتان را کنترل کنید

یک راه دیگر برای محافظت از مغز در برابر آتروفی، کنترل فشارخون است که یکی از ریسک فاکتور های آسیب قلب و عروق می باشد. ورزش منظم به کنترل فشارخون نیز یاری می نماید و در ضمنً برای کاهش استرس نیز مفید است.

مصرف نمک را در رژیم غذایی تان محدود کنید و وزن سالمی را حفظ نمایید. اگر خودتان قادر به کنترل فشار خونتان نیستید، از پزشک یاری بگیرید. ممکن است طبق نظر پزشک به دارو احتیاج داشته باشید تا فشار خونتان در طیف سالم تری قرار بگیرد.

تغییرات لازم را در سبک زندگی تان ایجاد کنید

تحقیقات نشان می دهد علاوه بر ورزش و کنترل فشارخون، عادت های دیگری نیز وجود دارند که احتمال کوچک شدن مغز را کاهش می دهند:

سیگار نکشید

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

در اوقات فراغت به فعالیت های مفرح و چالش برانگیز بپردازید

استرستان را کنترل کنید

نفس عمیق بکشید

الکل مصرف نکنید

ارتباطات اجتماعی داشته باشید

به مقدار کافی بخوابید

منبع: فرارو
انتشار: 8 آذر 1401 بروزرسانی: 8 آذر 1401 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 2224

به "این افراد در معرض کوچک شدن مغز هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این افراد در معرض کوچک شدن مغز هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید