بارش 5 روزه باران در بیشتر مناطق کشور ، هشدار وزش باد شدید، رعد و برق و سیلاب در 15 استان

به گزارش آخرین خبر، سازمان هواشناسی با اشاره به بارش های 5 روزه در بیشتر مناطق کشور نسبت به وزش باد شدید، رعدوبرق و وقوع سیلاب در 15 استان طی امروز و فردا هشدار داد.

بارش 5 روزه باران در بیشتر مناطق کشور ، هشدار وزش باد شدید، رعد و برق و سیلاب در 15 استان

به گزارش خبرنگاران، بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی طی 5 روز آینده گذر امواج متناوب از تراز میانی جو باعث ابرناکی، بارش و وزش باد شدید در مناطق مختلف کشور به توضیح زیر خواهد شد؛

امروز در بعضی مناطق نوار شرقی و استان های اصفهان، شمال فارس، هرمزگان،شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، غرب سواحل دریای خزر، دامنه های البرز مرکزی در استان های زنجان، قزوین و البرز بارش باران، وزش باد شدید و رعدوبرق به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب پیش بینی شده است. در استان های خراسان جنوبی، جنوب کرمان، شمال هرمزگان و شمال سیستان و بلوچستان رگبار و رعدوبرق شدید روی می دهد و در این مناطق احتمال وقوع تگرگ وجود دارد.

فردا شنبه 11 اردیبهشت با تقویت جریانات ناپایدار میانی گستره بارش شمال غرب، سواحل شمالی کشور و دامنه های جنوبی البرز مرکزی در استان های زنجان، قزوین، البرز و تهران را در بر خواهد گرفت و در سایر مناطق کشور از جمله خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، مناطقی از دامنه های زاگرس شمالی و مرکزی، اصفهان و شمال فارس رگبار پراکنده گاهی وزش باد شدید و رعدوبرق روی می دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز یکشنبه سامانه بارشی در بیشتر مناطق کشور فعال بوده و باعث بارش می گردد. در این روز به ویژه دربعضی مناطق آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، غرب سمنان و خراسان جنوبی رگبار و رعدوبرق شدید پیش بینی می گردد. دوشنبه هفته آینده به جز نوار جنوبی در سایرمناطق کشور و روز سه شنبه در نیمه شرقی بارش باران، رعدوبرق و وزش باد پیش بینی شده است.

همچنین فردا در شمال غرب، یکشنبه و دوشنبه در استان های ساحلی دریای خزر، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز و شمال شرق کشور کاهش نسبی دما روی می دهد.

به گزارش تسنیم، سازمان هواشناسی طی اطلاعیه به توضیح زیر نسبت به وزش باد شدید موقتی، سیلاب و رعدوبرق در بعضی استان ها هشدار داد؛

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش بادشدید موقت، گردوخاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

آدینه 1400/02/10 : شرق خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، جنوب یزد، شمال سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان.

شنبه 1400/02/11 : آذربایجان شرقی، زنجان، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، قزوین، شمال تهران، کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، صاعقه و برق گرفتگی در مناطق مستعد، احتمال وقوع تگرگ، وزش باد شدید موقتی و خیزش گردوخاک، شکستن درختان.

توصیه: خودداری از تردد وتوقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها، امتناع از کوهنوردی، عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، تحکیم سازه های موقت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: anti6.ir شناسه مطلب: 1717

به "بارش 5 روزه باران در بیشتر مناطق کشور ، هشدار وزش باد شدید، رعد و برق و سیلاب در 15 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش 5 روزه باران در بیشتر مناطق کشور ، هشدار وزش باد شدید، رعد و برق و سیلاب در 15 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید